Ամերիկահայերը ռազմաարդյունաբերական կորպորացիաներից պահանջում են խզել պայմանագրերը Թուրքիայի հետ
Երեկ՝ հոկտեմբերի 21-ին, վաղ առավոտվանից մի խումբ ամերիկահայ ակտիվիստներ Կալիֆորնիայում բողոքի ակցիա էին իրականացնում ամերիկյան «ViaSat» ընկերության շենքի մոտ՝ պահանջելով դադարեցնել արբանյակային կապի և սարքավորումների վաճառքը Թուրքիային։
Դեռևս 2006 թ.-ին «ViaSat»-ն ընտրվել էր որպես MIDS (Multifunctional Information Distribution System - բազմաֆունկցիոնալ տեղեկատվության բաշխման համակարգ) մարտավարական ցանցի տերմինալների մատակարար Թուրքիայի օդուժի համար։ Իսկ 2015 թ.-ին փոխըմբռնման հուշագիր էր ստորագրել թուրքական «Aydin Yazilim ve Elektronik San» (Ayesas) ընկերության հետ՝ ռազմական TDL (tactical data link) ապրանքների և ծառայություններ զարգացնելու համար։
Այժմ թուրքական բանակն օգտագործում է «ViaSat» ընկերության արտադրանքը և կապի տեխնոլոգիաները թուրքական «Bayraktar TB2» և «Anka-S» մարտական ԱԹՍ-ների համար։
Ակցիայի մասնակիցներն ընկերության ուշադրությունը հրավիրել են այն հանգամանքի վրա, որ իրենց արտադրանքն օգտագործվում է Արցախի դեմ ուղղված թուրք-ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի ժամանակ։
Բանակցությունների արդյունքում ընկերությունը ակցիայի մասնակիցներին հայտարարել է, որ նպատակադրված է դադարեցնել մատակարարումները Թուրքիային և մոտակա ժամանակները դիմելու է ԱՄՆ պետական կառույցներին՝ պահանջելով քննել, թե ինչպես է Թուրքիան օգտագործում իրենց տեխնոլոգիաները։
Ըստ ակցիայի կազմակերպիչների՝ «ViaSat» ընկերության ներկայացուցիչը ցավակցել է բոլոր զոհվածների ընտանիքներին և դատապարտել զենքերի օգտագործումը խաղաղ բնակրչության դեմ, պնդել է, որ ընկերությունը տեղյակ չի եղել, որ իր արտադրանքն օգտագործվել է խաղաղ բնակչության դեմ և հիվանդանոցներ ռմբակոծելու համար։
«Ես շնորհակալ եմ այս խաղաղ ցույցի համար։ Հուսով եմ, որ ձեր ձայները կլսվեն, և այս ահաբեկչությունը, այս ցեղասպանությունը կանգ կառնի։ Աստված ձեզ օրհնի, իմ սիրտը և իմ աղոթքները ձեզ հետ են»,- ակցիայի կազմակերպիչներին ասել է ընկերության նախագահ Քեն Փիթերմանը։
«ViaSat»-ը մոտ օրերս հանդես է գալու պաշտոնական հայտարարությամբ։
Գրեթե միևնույն ժամանակ ԱՄՆ մեկ այլ նահանգում՝ Կոլորադոյի Լուիսվիլ քաղաքում ամերիկահայերը բողոքի ակցիա են իրականացրել «Lockheed Martin» ռազմաարդյունաբերական ընկերության առջև։
Պահանջը նույնն էր՝ չեղարկել պայմանագրերը Թուրքիայի հետ և դադարեցնել ռազմական տեխնոլոգիաների և արտադրանքի տրամադրումը Թուրքիային։
«Lockheed Martin» կորպորացիան «Turkish Aircraft Industries (TAI)» թուրքական ընկերության հետ համատեղ թուրքական օդուժի համար արտադրում է F-16 կործանիչները։ Ընկերությունը նաև արտադրում է թիրախի հայտնաբերման և նույնականացման համակարգեր F-16 կործանիչների համար, ինչպես նաև՝ «Hellfire II Missle» հրթիռները, որոնք օգտագործվում են «S-70B Seahawk» կոչվող ուղղաթիռների համար։
«Մենք հույս ունենք, որ ընկերությունը դրական հայտարարություն կանի և ցույց կտա, որ նրանք մեր կողքին են կանգնած և դեմ են խաղաղ բնակչության ռմբակոծմանը»,- ասել է մասնակիցներից Տիգրան Մուրադյանը։
Ակցիայի մասնակիցները «Lockheed Martin» շենքի դիմաց տեղադրել էին պարանների վրա կախված արյունոտ հագուստ՝ ցույց տալու համար Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ իրականացվող ռազմական հանցագործություններն ու բռնությունը:
Ի տարբերություն «ViaSat» ընկերության, «Lockheed Martin»-ից որևէ ներկայացուցիչ չհանդիպեց բողոքի ակցիայի մասնակիցներին, ընկերությունը դեռ որևէ պաշտոնական հայտարարություն և դիրքորոշում չի հայտնել։
Նշենք նաև, որ ամերիկահայերի գործողությունների շնորհիվ երկու ամերիկյան ընկերություններ հրաժարվեցին Ադրբեջանից որպես հաճախորդ՝ «DLA Piper» իրավաբանական ընկերությունը եւ «The Livingston Group» լոբբիստական կորպորացիան։

Армяне Америки требуют от военно-промышленных корпораций расторгнуть договоры с Турцией
Утром 21 октября группа проживающих в США активистов-армян провела акцию протеста перед зданием американской компании "ViaSat”, требуя прекратить продажу Турции систем спутниковой связи и спутникового оборудования.
“ViaSat” еще в 2006 г. была избрана поставщиком терминалов тактической сети MIDS (Multifunctional Information Distribution System – многофункциональной системы распределения информации) для воздушных сил Турции. А в 2015 г. “ViaSat” подписала с турецкой компанией "Aydin Yazilim ve Elektronik San”(Ayesas) меморандум о взаимопонимании, предусматривающий развитие военного TDL (tactical data link) товаров и услуг.
В настоящее время турецкая армия использует для боевых беспилотных летательных аппаратов "Bayraktar TB2” и “Anka-S” продукцию и технологии связи компании “ViaSat”.
Участники акции обратили внимание компании на то обстоятельство, что ее продукция используется для осуществления турецко-азербайджанской агрессии против Арцаха.
В результате переговоров компания заверила участников акции, что нсобирается прекратить поставки Турции и в ближайшее время обратится в государственные структуры США с требованием выяснить, каким образом Турция использует их технологии.
По словам организаторов акции, представитель компании "ViaSat” выразил соболезнование семьям погибших и осудил использование оружия против мирных жителей, отметив, что компания не знала о том, что ее продукция используется для бомбардировок мирного населения и больниц.
“Я благодарен за эту мирную акцию. Надеюсь, ваши голоса будут услышаны, и терроризм и геноцид будут остановлены. Пусть Бог благословит вас. Мое сердце и мои молитвы с вами”,- сказал организаторам акции президент компании Кен Питерман.
В ближайшие дни “ViaSat” выступит с официальным заявлением.
Практически в это же время армяне провели акцию протеста перед зданием военно-промышленной корпорации "Lockheed Martin” в городе Луисвилл штата Колорадо. Было выдвинуто то же требование – расторгнуть договор с Турцией и прекратить поставки в эту страну военных технологий и продукции.
Корпорация “Lockheed Martin” совместно с турецкой компанией “Turkish Aircraft Industries (TAI)” производит для ВВС Турции истребители F-16. Компания также производит системы обнаружения и идентификации целей для F-16, ракеты “Hellfire II Missle”, которые используются для самолетов “S-70B Seahawk”.
“Мы надеемся, что компания отреагирует положительно и докажет, что поддерживает нас и выступает против бомбардировок мирного населения”,- сказал участник акции Тигран Мурадян.
Собравшиеся развесили напротив здания “Lockheed Martin” окровавленную одежду как олицетворение военных преступлений и насилия в отношении мирного населения Арцаха.
В отличие от компании “ViaSat” никто из сотрудников “Lockheed Martin” не вышел к участникам акции. Компания также не сделала официального заявления и не высказала свою позицию.
Отметим, что благодаря действиям армян США две американские компании – юридическая компания "DLA Piper” и лоббистская корпорация “The Livingston Group” - отказались от Азербайджана как клиента.