Ամերիկահայերը ռազմաարդյունաբերական կորպորացիաներից պահանջում են խզել պայմանագրերը Թուրքիայի հետ
Երեկ՝ հոկտեմբերի 21-ին, վաղ առավոտվանից մի խումբ ամերիկահայ ակտիվիստներ Կալիֆորնիայում բողոքի ակցիա էին իրականացնում ամերիկյան «ViaSat» ընկերության շենքի մոտ՝ պահանջելով դադարեցնել արբանյակային կապի և սարքավորումների վաճառքը Թուրքիային։
Դեռևս 2006 թ.-ին «ViaSat»-ն ընտրվել էր որպես MIDS (Multifunctional Information Distribution System - բազմաֆունկցիոնալ տեղեկատվության բաշխման համակարգ) մարտավարական ցանցի տերմինալների մատակարար Թուրքիայի օդուժի համար։ Իսկ 2015 թ.-ին փոխըմբռնման հուշագիր էր ստորագրել թուրքական «Aydin Yazilim ve Elektronik San» (Ayesas) ընկերության հետ՝ ռազմական TDL (tactical data link) ապրանքների և ծառայություններ զարգացնելու համար։
Այժմ թուրքական բանակն օգտագործում է «ViaSat» ընկերության արտադրանքը և կապի տեխնոլոգիաները թուրքական «Bayraktar TB2» և «Anka-S» մարտական ԱԹՍ-ների համար։
Ակցիայի մասնակիցներն ընկերության ուշադրությունը հրավիրել են այն հանգամանքի վրա, որ իրենց արտադրանքն օգտագործվում է Արցախի դեմ ուղղված թուրք-ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի ժամանակ։
Բանակցությունների արդյունքում ընկերությունը ակցիայի մասնակիցներին հայտարարել է, որ նպատակադրված է դադարեցնել մատակարարումները Թուրքիային և մոտակա ժամանակները դիմելու է ԱՄՆ պետական կառույցներին՝ պահանջելով քննել, թե ինչպես է Թուրքիան օգտագործում իրենց տեխնոլոգիաները։
Ըստ ակցիայի կազմակերպիչների՝ «ViaSat» ընկերության ներկայացուցիչը ցավակցել է բոլոր զոհվածների ընտանիքներին և դատապարտել զենքերի օգտագործումը խաղաղ բնակրչության դեմ, պնդել է, որ ընկերությունը տեղյակ չի եղել, որ իր արտադրանքն օգտագործվել է խաղաղ բնակչության դեմ և հիվանդանոցներ ռմբակոծելու համար։
«Ես շնորհակալ եմ այս խաղաղ ցույցի համար։ Հուսով եմ, որ ձեր ձայները կլսվեն, և այս ահաբեկչությունը, այս ցեղասպանությունը կանգ կառնի։ Աստված ձեզ օրհնի, իմ սիրտը և իմ աղոթքները ձեզ հետ են»,- ակցիայի կազմակերպիչներին ասել է ընկերության նախագահ Քեն Փիթերմանը։
«ViaSat»-ը մոտ օրերս հանդես է գալու պաշտոնական հայտարարությամբ։
Գրեթե միևնույն ժամանակ ԱՄՆ մեկ այլ նահանգում՝ Կոլորադոյի Լուիսվիլ քաղաքում ամերիկահայերը բողոքի ակցիա են իրականացրել «Lockheed Martin» ռազմաարդյունաբերական ընկերության առջև։
Պահանջը նույնն էր՝ չեղարկել պայմանագրերը Թուրքիայի հետ և դադարեցնել ռազմական տեխնոլոգիաների և արտադրանքի տրամադրումը Թուրքիային։
«Lockheed Martin» կորպորացիան «Turkish Aircraft Industries (TAI)» թուրքական ընկերության հետ համատեղ թուրքական օդուժի համար արտադրում է F-16 կործանիչները։ Ընկերությունը նաև արտադրում է թիրախի հայտնաբերման և նույնականացման համակարգեր F-16 կործանիչների համար, ինչպես նաև՝ «Hellfire II Missle» հրթիռները, որոնք օգտագործվում են «S-70B Seahawk» կոչվող ուղղաթիռների համար։
«Մենք հույս ունենք, որ ընկերությունը դրական հայտարարություն կանի և ցույց կտա, որ նրանք մեր կողքին են կանգնած և դեմ են խաղաղ բնակչության ռմբակոծմանը»,- ասել է մասնակիցներից Տիգրան Մուրադյանը։
Ակցիայի մասնակիցները «Lockheed Martin» շենքի դիմաց տեղադրել էին պարանների վրա կախված արյունոտ հագուստ՝ ցույց տալու համար Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ իրականացվող ռազմական հանցագործություններն ու բռնությունը:
Ի տարբերություն «ViaSat» ընկերության, «Lockheed Martin»-ից որևէ ներկայացուցիչ չհանդիպեց բողոքի ակցիայի մասնակիցներին, ընկերությունը դեռ որևէ պաշտոնական հայտարարություն և դիրքորոշում չի հայտնել։
Նշենք նաև, որ ամերիկահայերի գործողությունների շնորհիվ երկու ամերիկյան ընկերություններ հրաժարվեցին Ադրբեջանից որպես հաճախորդ՝ «DLA Piper» իրավաբանական ընկերությունը եւ «The Livingston Group» լոբբիստական կորպորացիան։

Armenian Activists in U.S. Target Companies Supplying Military Arms/Technology to Turkey
A group of American-Armenian activists staged a protest near the Carlsbad, California corporate headquarters of ViaSat yesterday, demanding that the company stop the sale of satellite communication equipment to Turkey.
In 2006, ViaSat was selected as the MIDS (Multifunctional Information Distribution System) tactical network terminal supplier for the Turkish Air Force.
In 2015, Via Sat signed a memorandum of understanding (MoU) with the Turkey-based Aydin Yazilim ve Elektronik San (Ayesas) company to develop military TDL (tactical data link) products and services.
The Turkish army now uses ViaSat products and communication technologies for Turkish Bayraktar TB2 and Anka-S combat drones.
The protesters voiced their ire that ViaSat products are being employed by the Azerbaijani military against Artsakh.
Discussions between the protesters and a company representative resulted in ViaSat announcing that it intends to suspend supplies to Turkey and will soon write to US government agencies, demanding an investigation as to how Turkey is using its technologies.
According to protest organizers, the ViaSat official expressed his condolences to the families of all the victims, condemned the use of weapons against the civilian population, insisting that the company was not aware that its products were used against civilians and to bomb hospitals.
"I am grateful for this peaceful demonstration. I hope that your voices will be heard and this terrorism, this genocide will stop. God bless you, my heart, my prayers are with you," ViaSat President Ken Peterman told protest organizers.
"ViaSat" will make an official announcement in the coming days.
Armenian activists also staged a protest outside the Lockheed Martin branch office in Louisville, Colorado.
Their demand was the same: to cancel military contracts with Turkey and to stop the supply of military technologies to Turkey.
Lockheed Martin, together with Turkish Aircraft Industries (TAI), produces F-16 fighters for the Turkish Air Force. The company also produces target detection and identification systems for F-16 fighter jets, as well as Hellfire II  missiles used for S-70B Seahawk aircraft.
"We hope that the company will make a positive statement, it will show that they stand by us, they are against the bombing of the civilian population," said Louisville protester Tigran Muradyan
The protesters hung bloody clothes on ropes outside the Lockheed Martin building to represent the war crimes and violence against the civilian population of Artsakh.
Unlike ViaSat, no representative from Lockheed Martin met with the protesters. The company has not yet made an official statement or position.
It should be noted that American-Armenian protests have resulted in the law firm DLA Piper and the lobbyists The Livingston Group from dropping Azerbaijan as a client.