Արծրուն Հովհաննիսյան. «Գրեթե լիովին մաքրվել է Շեխեր բնակավայրը՝ իր հարակից անտառներով»
Այսօր բացի ռազմաճակատում տիրող մարտական գործողություններից, հրթիռակոծվել են Արցախի տարբեր բնակավայրեր, այդ թվում՝ Մարտակերտ և Բերձոր քաղաքները՝ հարակից բնակավայրերով։ Երեք արկ ընկել է Բերձորում։
Այս մասին Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Ամփոփելով օրը` ՊՆ ներկայացուցիչը նշեց՝ այսօր առավոտյան ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակել են իրենց հարձակողական գործողությունները ռազմաճակատի տարբեր ուղղություններով։
Օրվա ընթացքում հատկապես թեժ են եղել կենտրոնականից հարավ ընկնող՝ Շեխեր, Ջիվանիկ և հարակից գյուղերում դիվերսիոն ներթափանցման գործողություններ իրականացրած ադրբեջանական հրոսակախմբերի և դիվերսիոն խմբերի չեզոքացման աշխատանքները։ Այս ուղղությամբ կան հաջողություններ։
«Գրեթե լիովին մաքրվել է Շեխեր բնակավայրը՝ իր հարակից անտառներով, որոշ բնակավայրերի հարակից անտառներում դեռ չզոքացման այդ աշխատանքները շարունակվում են»,-նշեց Արծորուն Հովհաննիսյանը։
Այսօր գրեթե ողջ օրը հարավային ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները փորձել են գրոհել Որոտանի ուղղությամբ։ Մի քանի հարձակման փորձեր տապալվել են, որից հետո ադրբեջանական զինված ուժերը, զգալի կորուստներ կրելով, հետ են շպրտվել։ Որոշ ստորաբաժանումներ կազմալուծվել են՝ կորցնելով զրահատեխնիկան, դիմել են փախուստի և փորձել են պատսպարվել մոտակա ձորակներում, անտառներում։
Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ ընդհանուր առմամբ ռազմաճակատում լարվածությունը պահպանվում է։ Հիմնական մարտերն ընթանում են օջախային: Տարբեր ճանապարհների, գետերի, հանգույցների շուրջ ադրբեջանական զինված ուժերը փորձում են հարձակումներ իրականացնել, որոնք չեզոքացվում են։
«Մեր զինված ուժերը լիովին տիրապետում են իրավիճակին։ Չնայած նրան, որ հակառակորդը որոշ տեղերում ունի առաջխաղացումներ, հասցնում են կործանարար հարվածներ»,- ասաց ՊՆ ներկայացուցիչը։
Ա. Հովհաննիսյանի խոսքով՝ կրակի խտությունը մեծ հաշվով թուլացել է, քանի որ կողմերը կրում են կորուստներ։ Սակայն եթե ադրբեջանական զինված ուժերը առանձին տեղերում փորձում են կատաղի հարձակում իրականացնել, գրոհել կոնկրետ բնակավայրեր և բնագծեր, կրակի կարճաժամկետ խտությունը միանգամից բարձրանում է։
Արծրուն Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ վաղվանից ռազմաճակատում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկությունները կներկայացվի նաև քարտեզի միջոցով, թեև պատերազմի դինամիակն շատ մեծ է, և իրավիճակն արագ է փոխվում։

Арцрун Ованнисян: “Населенный пункт Шехер с прилегающими лесами почти полностью очищен от врага”
Сегодня помимо боевых действий на фронте были обстреляны различные населенные пункты Арцаха, в том числе города Мартакерт и Бердзор с прилегающими селами. По Бердзору были выпущены три снаряда. Об этом сообщил на брифинге в Едином армянском информационном центре Арцрун Ованнисян.
Подводя итоги дня, представитель МО сказал, что сегодня утром вооруженные силы Азербайджана продолжали наступательные действия на разных направлениях фронта.
В течение дня интенсивные работы велись по нейтрализации азербайджанских банд и диверсионных групп, осуществивших диверсионные действия в расположенных к югу от центра населенных пунктах Шехер, Дживаник и прилегающих селах. На этом направлении есть успехи.
“Практически полностью очищен населенный пункт Шехер с прилегающими лесами. В некоторых местах эти работы все еще продолжаются”,- отметил Арцрун Ованнисян. На южном направлении в течение сегодняшнего дня противник несколько раз пытался атаковать в направлении Воротана. После нескольких неудачных попыток азербайджанские вооруженные силы, понеся значительные потери, были отброшены назад. Некоторые подразделения были дезорганизованы и, потеряв бронетехнику, обратились в бегство, попытавшись укрыться в близлежащих ущельях и лесах.
Арцрун Ованнисян подчеркнул, что напряженность на фронте в целом сохраняется. Основные бои носят очаговый характер. Предпринимаемые вооруженными силами Азербайджана наступательные действия в районе различных дорог, рек, узлов нейтрализуются.
“Несмотря на то, что в некоторых местах противник продвинулся, наши вооруженные силы полностью владеют ситуацией и наносят уничтожающие удары”,- сказал представитель Минобороны.
По его словам, плотность огня ослабела, поскольку стороны несут потери. Но как только азербайджанские вооруженные силы на отдельных участках переходят в наступление, атакуют конкретные населенные пункты и рубежи, кратковременная плотность огня сразу же увеличивается.
А.Ованнисян сообщил, что, несмотря на высокую динамику войны и быстрое изменение ситуации, с завтрашнего дня сведения о ситуации на фронте он будет предоставлять также с помощью карты.