Հաղթանակի եւ տուն վերադառնալու սպասումով
Գիլչորա Դանիելյանը Արցախի Ասկերանի շրջանից է։ Նրանց գյուղը 250 բնակիչ ունի: Սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանը հրետակոծել է նաև Գիլչորայենց գյուղը: «Հրետակոծությունից հետո նույն օրը մենք ընտանիքով գյուղից դուրս ենք եկել դատարկ, էնքան որ միայն մեր փաստաթղթերն ենք հասցրել վերցնել: Մեզ հատուկ մարդիկ տեղափոխեցին Հայաստան»,- պատմեց Գիլչորա Դանիելյանը, որը դստեր՝ Լիանայի և չորս թոռների հետ այժմ բնակվում է Մեծ Այրում գյուղում բնակվող իր որդու՝ Արթուրի տանը։
«Սպասում ենք խաղաղություն լինի, որ մեր տուն գնանք»,- հուզված ասում է Լիանան: Գիլչորայի ասելով՝ արդեն երկու շաբաթ է Մեծ Այրումում են և որևէ տեղեկություն չունեն իրենց տան մասին: Գիլչորան իր մաշկի վրա զգացել է արցախյան պատերազմի ողբերգությունը: Ամուսինը՝ ազատամարտիկ Ալեքսանդր Դանիելյանը, 1994թ.-ին զոհվել է Մարտակերտի շրջանի Մատաղիս գյուղի մարտերում: Գիլչորան երեք զավակներին միայնակ, մեծ դժվարությամբ է մեծացրել: «Երբ ամուսինս զոհվեց, աղջիկս՝ Լիանան, 1,5 տարեկան դեռ չկար: Հիմա Լիանան 27 տարեկան է և 4 երեխաների մայր է: Նա չի հիշում իր հորը»,- պատմեց ազատամարտիկի այրին:
Սեպտեմբերի 27-ից մայր ու դուստր անհանգստության նոր ապրումներ ունեն: Գիլչորայի 40-ամյա որդին՝ Արմեն Դանիելյանը, մասնակցում է արցախյան մարտերին, մյուս որդին՝ Արթուր Դանիելյանը, պահում է հայ-ադրբեջանական սահմանը: Գիլչորա Դանիելյանը երազում է խաղաղության մասին:
Լիանայի որդիները՝ 8 տարեկան Վահագնը և 6 տարեկան Վահեն անընդհատ միջամտում են մեր զրույցին: Նրանք պատերազմից բնավ վախեցած չեն: Վահեն երազում է տուն վերադառնալ տանկի վրա նստած։ «Շուտով մենք կհաղթենք, ես տանկիստ եմ դառնալու, ես գիտեմ՝ ինչպես են տանկը կառավարում»,- ասում է Վահեն:
«Օզում ա հայրենիքը պաշտպանե, ես էլ ավտոմատով կպաշտպանեմ իմ հայրենիքը»,- ասում է Վահագնը: Փոքրիկ տղաները միայն զենքից ու պատերազմից են խոսում։ «Բա ի՞նչ անեն, ինչ տեսել են, նրանից են խոսում: Առավոտը շուտ թուրքերը որ սկսել են կրակել, երեխեքը այդ ժամին արթուն են եղել»,-ասում է Գիլչորան:
Մեր այցելության պահին Գիլչորայի ընտանիքին աջակցություն էին բերել Ալավերդու «Համայնքերի համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ-ի անդամները: ՀԿ-ի նախագահ Օլեգ Դուլգարյանի պարզաբանմամբ՝ մինչ աջակցությունների տրամադրումը տեղահանվածների կարիքների գնահատում են կատարում։ «Փախստականներին տարբեր տեսակի աջակցություն է ցուցաբերվում՝ սնունդ, հագուստ, դեղորայք և հիգենիկ պարագաներ»,- ասաց Օլեգ Դուլգարյանը:
Եվգենյա Այվազյանը Ստեփանակերտից է եկել Մեծ Այրում: Տարեց Եվգենյան հրետակոծությունների ժամանակ հարսի և թոռան հետ պատսպարվել է մայրաքաղաքի ապաստարաններից մեկում: Աղջիկը՝ Կարինե Ավետիսյանը, 5 օր առաջ է մորը Ստեփանակերտից տեղափոխել Մեծ Այրում: «Արցախի այս մի պատերազմը տարբերվում է նախորդներից, «ստրաշնի» է: Հրետակոծված Ստեփանակերտին նայել չէի կարողանում»,- ասում է Կարինե Ավետիսյանը: Եվգենիայի ավագ որդին՝ Բենիկ Այվազյանը, 1993 թ.-ի սեպտեմբերին Ղուբալթուի կռիվների ժամանակ անհետ կորել է: Անցած 27 տարիներին Եվգենյան որդուց որևէ տեղեկություն չի ստացել: «Հիմա Բենիկիս տղան՝ Միշիկն է Արցախի պաշտպանական դիրքերում կռվում թուրքերի դեմ: Աստծուց մենակ խաղաղություն եմ խնդրում, պատերազմից հետո արցախցիները կաշխատեն, իրենց ձեռքերով կվերակառուցեն հրետակոծված Ստեփանակերտը, Շուշին, Մարտակերտը և ամեն ինչ կգա իր տեղը»,- ասում է Եվգենյա Այվազյանը:
«Ստեփանակերտի խաղաղ կյանքն եմ երազում»,- մեզ հետ զրույցում ասում է Եվգենյա Այվազյանի թոռնուհին՝ անգլերենի ուսուցչուհի Արմինե Ավետիսյանը, որն իր երկու անչափահաս երեխաների հետ սեպտեմբերի 27-ին նույնպես ժամանակավոր հեռացել է Ստեփանակերտից:
«Արցախից մեզ մոտ ժամանակավոր բնակության եկած ընտանիքներն անհամբեր սպասում են հաղթանակին, որպեսզի վերադառնան տուն: Մեր հայրենակիցները ճնշված չեն: Ուղղակի նրանց հետ կապված կան իրավական տարբեր խնդիրներ: Կան կանայք, ովքեր թոշակառու են և չեն կարողանում այս պահին ստանալ իրենց թոշակները: Կարգավորման կարիք ունի նաև երեխաների ծննդյան հետ կապված գումարները տեղում վճարելը: Մենք փորձում ենք հասկանալ, թե առաջիկայում ինչպես կարելի է փախստականների այս խնդիրները լուծել»,- ասում է Օլեգ Դուլգարյանը:
«Համայնքների համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ-ն աջակցություն է տրամադրում Թումանյանի տարածաշրջանում գտնվող 30 արցախցի ընտանիքի։ «Մեր ՀԿ-ի կողմից իրականացվող ծրագրերի ծախսերի տրամաբանությունը փոխել ենք հումանիտար աջակցության ծախսերի»,- հայտնում է Օլեգ Դուլգարյանը:

В ожидании победы и возвращения домой
Гильчора Даниелян живет в Аскеранском районе Арцаха. Их село насчитывает 250 человек. Утром 27 сентября Азербайджан начал обстреливать и родное село Гильчоры.
“В тот же день после обстрела мы с семьей выехали из села, не захватив с собой ничего, крме документов. Нашлись люди, которые доставили нас в Армению”,- рассказала наша собеседница. Вместе с дочерью Лианой и четырьмя внуками Гильчора находится сейчас в доме своего сына Артура в селе Мец Айрум.
“Мы ждем установления мира, чтобы вернуться к себе домой”,- взволнованно сказала Лиана. В Мец Айруме семья находится уже две недели. Никаких сведений о своем доме у женщин нет. Гильчора на себе испытала трагедию арцахской войны. Ее муж, ополченец Александр Даниелян, погиб в 1994 году недалеко от села Матагис Мартакертского района. Гильчора одна вырастила троих детей. “Когда муж погиб, дочке не было и полутора лет. Сейчас ей 27, она мать четверых детей. Отца Лиана не помнит”,- рассказала Гильчора.
С 27 сентября мать и дочь вновь испытывают тревогу и беспокойство. 40-летний сын Гильчоры Армен Даниелян воюет в Арцахе, второй сын, Артур Даниелян, защищает армяно-азербайджанскую границу. Гильчора мечтает о мире.
В нашу беседу часто вмешиваются сыновья Лианы – 8-летний Ваагн и 6-летний Ваге. Война не испугала мальчишек. Ваге мечтает вернуться домой на танке. “Мы скоро победим, и я стану танкистом. Я знаю, как управлять танком”,- говорит Ваге.
“Он хочет родину защищать. А я буду защищать родину автоматом”,- рассказал Ваагн. Мальчики говорят только об оружии и войне. “А что им делать. Что видели, о том и говорят. Турки начали стрелять рано утром. Дети в это время уже проснулись”,- рассказала Гильчора.
В момент нашего прихода члены действующей в городе Алаверди общественной организации “Центр объединения и помощи общинам” под председательством Андрея Дулгаряна принесли помощь для семьи Гильчоры – продукты питания, одежду, лекарства, предметы гигиены.
Евгения Айвазян приехала в Мец Айрум из Степанакерта. Пожилая женщина вместе с невесткой и внуком пряталась в одном из бомбоубежищ арцахской столицы. Ее дочь, Карине Аветисян, пять дней назад перевезла мать из Степанакерта в Мец Айрум. “Эта война отличается от предыдущих, она страшнее. Я не могла смотреть на разрушенный Степанакерт”,- говорит Карине. Старший сын Евгении, Беник Айвазян, без вести погиб в сентябре 1993 года во время боев в Кубатлы. За прошедшие 27 лет мать так и не получила сведения о сыне. “Сейчас мой внук Миша, сын Беника, воюет с турками на оборонительных позициях Арцаха. У Бога я прошу только мира. После войны арцахцы возьмутся за работу и отстроят разрушенный Степанакерт, Шуши, Мартакерт, и все образуется”,- сказала Евгения Айвазян.
“Я мечтаю о мирной жизни в Степанакерте…” – говорит внучка Евгении, учительница английского языка Армине Аветисян, которая вместе с двумя несовершеннолетними детьми 27 сентября тоже выехала из Степанакерта.
Временно переехавшие из Арцаха в Мец Айрум семьи с нетерпением ждут победы, чтобы вернуться домой. В результате переезда возникли и некоторые проблемы. К примеру, пенсионеры не могут получить свою пенсию. Решения требует и вопрос выплаты пособия при рождении ребенка. Мы пытаемся понять, как в ближайшее время решить проблемы, которые возникли у приехавших к нам арцахцев”,- сказал Олег Дулгарян.