Ֆրանսիացի խորհրդարանականների պատվիրակություն է ժամանել Հայաստան եւ Արցախ
«Նուվել դ’Աղմենի» պարբերականը հաղորդում է, որ հոկտեմբերի 24-ից 27-ը խորհրդարանականների՝ 15 հոգուց բաղկացած ֆրանսիական պատվիրակությունը կլինի Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախում:
Այս ճանապարհորդության միջոցով խորհրդարանականները ցանկանում են ահազանգել Արցախում տեղի ունեցող դրամայի մասին և վկայել Հայաստանի հետ Ֆրանսիայի հատուկ կապի մասին, որը պատմական բարեկամության պտուղ է:
«Մեր երկիրը Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետ միասին նախագահում է Մինսկի միջնորդական խումբը, որը պետք է լուծում գտնի երկու կովկասյան տարածքների միջև հակամարտության համար: Մենք ունենք մեծ դիվանագիտական և հումանիտար պատասխանատվություն»,- հիշեցրել է պատվիրակության անդամ, պատգամավոր Ֆլորանս Պրովենդիերը:
Հոկտեմբերի 17-ին, ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում հրադադարի մասին երկրորդ հայտարարությունից հետո Ֆրանսիայի նախագահը հայտարարեց, որ «Ֆրանսիան չափազանց հետեւողական կլինի և հանձնառու, որպեսզի ռազմական գործողությունները տևականորեն դադարեն, և շուտափույթ սկսվեն արժանահավատ քննարկումներ»: Այնուամենայնիվ, զինադադարը չհարգվեց. գրոհները շարունակվեցին, այդ թվում՝ խաղաղ բնակավայրերի վրա:
Ֆրանսիայում հայ համայնքը ներկայացնում է ավելի քան 600,000 մարդ: «Ես մտածում եմ մեր հայ համայնքի մասին, որը տառապում է՝ տեսնելով իր համաքաղաքացիների վրա հարձակումները: Այս դիվանագիտական այցը սատարման վկայություն է, բայց նաև հասարակական կարծիքն արթնացնելու ահազանգ տագնապալի հակամարտության մասին, որը շարունակվում է Եվրոպայի դարպասների մոտ»,- այցից առաջ ասել է ֆրանսիացի խորհրդարանական Ֆլորանս Պրովենդիերը:

Делегация французских парламентариев посетит Армению и Арцах
С 24 по 27 октября в Армении и Арцахе будет находиться французская делегация, в составе которой 15 парламентариев. Об этом сообщает издание “Нувель д’Армени”.
Цель поездки – рассказать о происходящих в Арцахе драматических событиях и подтвердить существующую между Арменией и Францией особую связь, которая является плодом исторической дружбы.
“Наша страна вместе с Россией и США председательствует в посреднической Минской группе ОБСЕ, которая должна найти решение конфликта между двумя кавказскими территориями. На нас возложена большая дипломатическая и гуманитарная ответственность”,- сказала член делегации, депутат французского парламента Флоранс Провендьер.
17 октября, после второго объявления о прекращении огня на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, президент Франции заявил, что “Франция будет чрезвычайно последовательна в том, чтобы военные действия прекратились на длительное время и как можно скорее начались обсуждения”. Тем не менее, перемирие не было соблюдено. Нападения продолжились, в том числе на мирные населенные пункты.
Во Франции проживает более 600,000 армян. “Я думаю о нашей армянской общине, которая страдает, видя нападения на своих соотечественников. Этот дипломатический визит – свидетельство поддержки, но вместе с тем и стремление пробудить общественное мнение и заявить об опасном конфликте, который происходит у ворот Европы”,- сказала перед началом визита г-жа Провендьер.