Իտալիայի հայ համայնքը քայլեր է ձեռնարկում Արցախի անկախության ճանաչման համար
Իտալիայի Կալաբրիա համայնքը միացել է եվրոպական խոշոր քաղաքներում վերջին օրերին իրականացվող բողոքի ակցիաներին: Իտալիայում ապրող հիմնականում հայ համայնքի ներկայացուցիչները Վենետիկ, Վերոնա, Հռոմ և այլ քաղաքներում տեղի իշխանություններից պահանջում են միջամտել եւ վերջ դնել թուրք-ադրբեջանական ագրեսիային, որն ուղղված է Արցախի դեմ:
Կալաբրիայի հայ համայնքի ղեկավար, «Իտալիայի հայ տաղանդների միության» ներկայացուցիչ Թեհմինե Արշակյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ Իտալիայի հայ համայնքն, ի տարբերություն Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի և այլ երկրների համայնքների, փոքր է: Բացի այդ, համայնքներն իրարից հեռու են և դժվարությամբ են կարողանում մեկ տեղում համախմբվել: Այս օրերին փորձում են ստեղծել «եղբայրական կամուրջ» այլ համայնքների միջև, որպեսզի կարողանան ավելի ներկայանալի զանգվածային միջոցառումներ իրականացնել:
Սոցիալական ցանցերում ուղիղ եթերներով, նամակագրությունով կամ այլ եղանակներով փորձում են տեղեկություններ փոխանակել՝ ընդհանուր պահանջով հանդես գալու համար:
Ըստ Թեհմինե Արշակյանի՝ Ռեջիո Կալաբրիայում ապրում է 30 հայ: Հայ համայնքը ստեղծվել է 2015թ-ին: Չնայած փոքր թվին, կարողանում են համագործակցել տեղի քաղաքական ուժերի հետ: Արշակյանն ասում է, որ Կալաբրիայում հայերին լավ են ճանաչում, քանի որ վաղուց են այնտեղ բնակություն հաստատել: Այդ մասին կան բազմաթիվ ապացույցներ, հնավայրեր և այլն:
Նույնիսկ կորոնավիրուսի համաճարակի պայմաններում, երբ Կալաբրիայի հայերը դիմել են ոստիկանություն, համայնքային իշխանություններին, մերժում չեն ստացել խաղաղ բողոքի ակցիա իրականացնելու հարցում: Ավելին, ակցիայի ողջ ընթացքում ոստիկանության ներկայացուցիչները եղել են տեղում, որպեսզի միջադեպեր չգրանցվեն:
Թեհիմե Արշակյանի խոսքով՝ հիմնականում աջակցում է երկու քաղաքական ուժ։ «Լեգա» կուսակցությունն իր առաջնորդ, նախկին փոխվարչապետ Մատեո Սալվինիի գլխավորությամբ հայ համայնքի աջակիցներից է: «Ֆորցա Իտալիա» կուսակցության պատգամավորները ևս աջակցում են հայ համայնքին:
«Այդ երկու կուսակցություններն, իմանալով Հայաստանի պատմությունը, հասկանում են, թե ում կարելի է աջակցել և ինչի համար: Մի քանի օր առաջ Հռոմի հրապարակներից մեկում այդ կուսակցությունների ներկայացուցիչները հայ համայնքի հետ խաղաղ ցույց էին անում: Նրանց միջոցով փորձում ենք մեզ հուզող հարցերը բարձրացնել և առաջ տանել»,-ասում է Թեհիմնե Արշակյանը՝ հավելելով, որ պահանջներից առաջինը պատերազմը դադարեցնելն է, որից հետո՝ բանակցություններն ու Արցախի Հանրապետության ճանաչումը:
Իտալիայի հայ համայնքին համախմբելու հարցում ակտիվ է «Իտալիայի հայ տաղանդների միությունը», որի նախագահ Վալենտինա Կարախանյանի նախաձեռնությամբ նամակ է ուղարկվել Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին: Վերջինս իր մտահոգությունն է արտահայտել պատերազմական իրավիճակի վերաբերյալ: Բացի այդ, միության նախաձեռնությամբ Արցախի հանրապետությունը ճանաչելու պահանջով գրություն է պատրաստվել և հայ համայնքի միջոցով փոխանցվել տեղի իշխանություններին:
Թեհիմնե Արշակյանն ասում է, որ այդ նախաձեռնությունների արդյունքում էր նաև, որ Միլանի քաղաքային խորհուրդը ճանաչեց Արցախի անկախությունը և դատապարտեց թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան: Քաղաքային խորհուրդն իր միջնորդությամբ հանձնարարել է Միլանի քաղաքապետին՝ դիմել Իտալիայի ազգային իշխանություններին՝ Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու խնդրանքով:
Թ. Արշակյանը նշում է, որ Իտալիայի հայ համայնքը պայքարելու է մինչև վերջ և դիրքերը չի զիջելու:
«Մեր նպատակն է իտալացիներին, Իտալիայում ապրող մարդկանց տեղեկացնել, թե ինչ է կատարվում այս օրերին Արցախում, քանի որ ապատեղեկատվությունը շատ է: Շատերը չգիտեն, թե իրականում ինչ է կատարվում: Հանդիպել եմ իտալացիների, ովքեր Ադրբեջանի տեսակետն են ներկայացնում, քանի որ նման ձևով են տեղեկատվություն ստացել: Մենք էլ փորձում ենք մեր տեսակետը ներկայացնել: Չենք պնդում, որ մենք ենք ճիշտ կամ նրանք: Մենք ներկայացնում ենք իրականությունը, թող իտալացիները հասկանան, թե իրականում ով է ճիշտ»,-հավելում է Թեհիմնե Արշակյանը:
Կալաբրիայի հայ համայնքի ղեկավարը տեղեկացրեց, որ իրենց ակցիաներին փորձում են ներգրավել նաև օտերարկրացիների: Մասնավորապես, վերջին միջոցառումներից մեկի ժամանակ բողոքի ցույցին մասնակցել են տարբեր ազգությունների երիտասարդներ Վրաստանից, Մարոկկոյից, իտալացիներ Սիցիլիայից և այլ համայնքներից:

Армянская община Италии предпринимает шаги по признанию независимости Арцаха
К акциям протеста армянских общин, охватившим в последние дни крупные европейские города, присоединилась область Калабрия в Италии. Наши соотечественники потребовали от местных властей Венеции, Вероны, Рима и других городов вмешаться, чтобы положить конец турецко-азербайджанской агрессии против Арцаха. В беседе с Hetq.am руководитель армянской общины области Калабрия, представитель Союза армянских талантов Италии Тейминэ Аршакян отметила, что в отличие от Франции, США и других стран в Италии армянская община малочисленна. Кроме того, общины разрознены и их с трудом удается объединить. В эти дни предпринимается попытка перекинуть “братские мосты” между общинами, чтобы можно было организовать более массовые мероприятия.
В соцсетях, посредством сообщений и другими способами армяне обмениваются информацией, чтобы выступить с единым требованием.
В области Реджио Калабрия проживает 30 армян. Община была создана в 2015 году. Несмотря на свою малочисленность, ей удается сотрудничать с местными политическими силами. В Калабрии хорошо знают армян, поскольку они здесь обосновались давно.
Даже в условиях распространения коронавируса полиция, общинные власти не отказали армянам в проведении мирной акции протеста. Более того, в течение всей акции сотрудники полиции находились на месте, чтобы не допустить инцидентов.
По словам Тейминэ Аршакян, армянская община сотрудничает в основном с двумя политическими силами – партие “Лега” во главе с ее лидером, бывшим вице-премьером страны Матео Сальвини и партией “Форца Италия”, которые поддерживают армян.
“Обе партии, зная историю Армении, понимают, кого надо поддерживать и почему. Несколько дней назад представители этой партии вместе с армянской общиной организовали на одной из площадей Рима мирную акцию. При содействии этих политических сил мы пытаемся поднимать волнующие нас вопросы”,- рассказала Тейминэ. По ее словам, первое требование, которое выдвигается во время акций, - это прекращение войны, а также проведение переговоров и признание независимости Республики Арцах.
Большую активность в вопросе объединения армянской общины страны проявляет Союз армянских талантов Италии. По инициативве председателя Союза Валентины Караханян, было направлено письмо Папе Римскому Франциску. Глава Католической церкви выразил свою обеспокоенность военной ситуацией в Арцахе. Кроме того, по инициативе Союза была подготовлена петиция с требованием признать независимость Республики Арцах, которая при содействии армянской общины передана местным властям.
Благодаря этим инициативам городской совет Милана признал независимость Арцаха и осудил турецко-азербайджанскую агрессию. Также городской совет Милана обратился к властям Италии с просьбой признать независимость Республики Арцах.
Тейминэ Аршакян заверила, что армянская община Италии будет бороться до конца и не отступит от своих требований.
“Наша цель – проинформировать итальянцев и живущих в Италии людей о том, что происходит в эти дни в Арцахе, потому что дезинформации очень много. Я встретилась с итальянцами, которые представляли точку зрения Азербайджана. Мы попытались изложить нашу позицию, объяснить сложившуюся ситуацию, пусть сами итальянцы разбираются, кто на самом деле прав”,- добавила Тейминэ Аршакян.
Руководитель армянской общины Калабрии сообщила, что они пытаются привлечь к участию в своих акциях также иностранцев. В частности, в одной из последних акций протеста приняли участие молодые люди из Грузии, Марокко, жители Сицилии и других областей страны.