Ազգային ժողովում ընդունել են ֆրանսիացի խորհրդարանականներին
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանը, Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը եւ ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները հոկտեմբերի 25-ին հանդիպել են Ֆրանսիայի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությանը: 20 հոգուց կազմված պատվիրակությունը հոկտեմբերի 25-27-ը կլինի Հայաստանի եւ Արցախի հանրապետություններում, կունենա մի շարք հանդիպումներ: Այս մասին հաղորդում է Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունը։
Պատվիրակության անդամները Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Առաջ, Հանրապետություն», «Ժողովրդավարական շարժում», «Հանրապետականներ», «Սոցիալիստներ, բնապահպաններ եւ հանրապետականներ», «Ժողովրդավարների եւ անկախականների միություն» եւ «Ժողովրդական շարժման միություն» գործող  եւ նախկին քաղաքական խմբակցությունների պատգամավորներ են:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ խորհրդարանի փոխնախագահ Լենա Նազարյանը մանրամասներ է ներկայացրել Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակից՝ նշելով, որ հայ բնակչության նկատմամբ տեղի ունեցող գործընթացները պայմանավորված են նրանց ինքնությամբ:
Լենա Նազարյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը թիրախավորել է նաեւ խաղաղ բնակչությանը՝ կիրառելով  արգելված զինատեսակներ, ինչպես նաեւ հայ ռազմագերիների նկատմամբ դրսեւորել է վայրագություններ ու անմարդկային վերաբերմունք:
Պատվիրակության անդամ Գիյոմ Կասբարյանը, որն «Առաջ, Հանրապետություն» խմբակցությունից է, նշել է, որ այս աննախադեպ կազմով պատվիրակության այցը պայմանավորված է հայ-ֆրանսիական եզակի խոր կապերով եւ հայ ժողովրդին աջակցություն հայտնելու ցանկությամբ: Ֆրանսահայ պատգամավորը նշել է, որ ցանկանում են տեղում ծանոթանալ իրավիճակին՝ Ֆրանսիայում եւ Եվրոպայում հստակ ցույց տալու համար, թե իրականում ինչ է կատարվում Հայաստանում եւ Արցախում։
Անդրադառնալով Արցախի անկախության ճանաչման խնդրին՝ Գիյոմ Կասբարյանը  հայտնել է, որ պատգամավորների մի մասն արդեն ստորագրել է Արցախի ճանաչման վերաբերյալ հայտարարության նախագիծը, սակայն, ըստ նրա՝ դրա քննարկումն օրերի հարց չէ՝ հաշվի առնելով  խորհրդարանի օրակարգի  ծանրաբեռնվածությունը:
Ինչպես ասվում է տարածված հաղորդագրությունում, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներն իրենց խոսքում առաջնային են համարել հրադադարի անհրաժեշտությունը եւ հյուրերի ուշադրությունն են հրավիրել Ադրբեջանի կողմից՝ հայտարարված հումանիտար հրադադարների խախտման եւ ռազմական գործողությունների շարունակման  փաստի վրա:
Հայ խորհրդարանականները Ֆրանսիայի գործընկերներին, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի խորհրդարանի պատգամավորներ, կոչ են արել լինել առաջամարտիկ եւ կանխել ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան, ինչպես նաեւ  ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը՝ համարելով, որ այն այլընտրանք չունի:
Ֆրանսիայից ժամանած պատգամավորներն անընդունելի են համարել Ադրբեջանի կողմից ԱԹՍ-ների կիրառումը Արցախի ժողովրդի նկատմամբ, ինչպես նաեւ հետաքրքրվել, թե արդյոք Արցախի անկախության միջազգային ճանաչումը  չի՞ հանգեցնի իրավիճակի առավել վատթարացման, ինչի առնչությամբ հայ խորհրդարանականներն ընդգծել են, որ Արցախի ճանաչումից եւ նրա կարգավիճակի հստակեցումից  հետո իրավիճակն էապես կբարեփոխվի եւ կերաշխավորվի Արցախի բնակիչների կյանքի իրավունքը:
Հայկական կողմը պարզաբանել է, որ Արցախի խնդիրը կյանքի իրավունքի հարց է, այլ ոչ տարածքի, եւ այսօր կենսական առաջնահերթություն է՝  գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ դադարեցնելու համար պատերազմն ու թշնամու վայրագությունները:

В Национальном Собрании Армении приняли делегацию французских парламентариев
Вице-спикер Национального Собрания Лена Назарян, руководитель группы армяно-французской дружбы Владимир Варданян и представители фракций НС 25 октября встретились с парламентской делегацией Франции. Делегация из 20 депутатов с 25-го по 27-е октября будет находиться в Армении и Арцахе, где проведет ряд встреч. Об этом сообщает пресс-служба НС.
Члены делегации Национального Собрания Франции представляют действующие и бывшие политические фракции “Вперед, Республика!”, “Демократическое движение”, “Республиканцы”, “Социалисты, экологи и республиканцы”, “Союз демократов и независимых”, “Союз демократического движения”.
Вице-спикер парламента Лена Назарян представила ситуацию, создавшуюся в результате развязанной Азербайджаном военной агрессии против Республики Арцах, отметив, что нынешние действия в отношении армянского населения обусловлены его идентичностью.
Л.Назарян подчеркнула, что Азербайджан избрал своей мишенью мирное население, в отношении которого использует запрещенные виды оружия, проявляет жестокое и бесчеловечное отношение к армянским военнопленным.
Член французской делегации Гийом Касбарян, представляющий фракцию “Вперед, Республика!”, отметил, что визит делегации в таком беспрецедентном составе обусловлен глубокими армяно-французскими связями и желанием поддержать армянский народ. Депутат с армянскими корнями отметил, что члены делегации хотят на месте ознакомиться с ситуацией, чтобы потом рассказать во Франции и Европе, что на самом деле происходит в Армении и Арцахе.
Касаясь вопроса независимости Арцаха, Гийом Касбарян сообщил, что часть депутатов уже подписала проект заявления о признании Арцаха, однако, учитывая насыщенную повестку парламента, его обсуждение не вопрос нескольких дней.
Депутаты Национального Собрания Армении в своих выступлениях подчеркнули первоочередную необходимость установления перемирия, обратив внимание гостей на нарушение Азербайджаном объявленного гуманитарного прекращения огня и продолжение военных действий.
Армянские парламентарии призвали своих французских коллег, представляющих страну-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, приложить усилия к пресечению азербайджано-турецкой агрессии, а также признать право на самоопределение народа Арцаха как не имеющее альтернативы.
Французские депутаты назвали неприемлемым применение Азербайджаном беспилотных летательных аппаратов против народа Арцаха. Они также поинтересовались, не приведет ли международное признание независимости Республики Арцах к ухудшению ситуации. В связи с этим армянские депутаты подчеркнули, что признание Арцаха и уточнение его статуса существенно улучшат ситуацию, став для жителей Арцаха гарантией их права на жизнь.
Армянская сторонам пояснила, что проблема Арцаха – это вопрос права на жизнь, а не территории, поэтому сегодня жизненно необходимо предпринять действенные шаги по прекращению войны и жестокостей врага.