Ֆրանսահայերը «բերդ» են պարել Էյֆելյան աշտարակի մոտ․ բողոքի ցույց՝ Փարիզում
Այսօր Փարիզի Էյֆելյան աշտարակի մոտ՝ Տրոկադերո հրապարակում, ֆրանսահայերը բողոքի ցույցի ժամանակ կատարել են «բերդ» պարը։ Ակցիայի մասնակիցները Ֆրանսիայի իշխանություններից պահանջել են ճանաչել Արցախի անկախությունը, պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի նկատմամբ։
Ելույթ ունեցողներից Կլամար քաղաքի քաղաքապետը կարեւորել է Ֆրանսիայի կողմից Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումը։ Մասնակիցների փոխանցմամբ՝ չի բացառվում, որ առաջիկայում Կլամարը, հետեւելով ֆրանսիական Ալֆորվիլ, Լիմոնե եւ Վիեն քաղաքների օրինակին, կճանաչի Արցախի անկախությունը։
Այս պահին ֆրանսահայերը երթով շարժվում են Ֆրանսիայի Ազգային ժողով։ Մասնակիցները վանկարկում են «Էրդողանն ահաբեկիչ է»։

Танец “Берд” рядом с Эйфелевой башней
Сегодня на площади Трокадеро в Париже, рядом с Эйфелевой башней, французские армяне провели акцию протеста, во время которой станцевали танец “Берд”. Участники акции потребовали от властей Франции признать независимость Арцаха и ввести санкции против Турции.
Выступивший перед собравшимися мэр города Кламар отметил важность признания Францией независимости Республики Арцах. По словам участников акции, не исключено, что в ближайшее время Кламар последует примеру других французских городов – Альфорвиля, Лимоне, Вьена – и признает независимость Арцаха.
В эти минуты армяне проводят шествие к зданию Национального Собрания, скандируя “Эрдоган – террорист”.