Արծրուն Հովհաննիսյան. «Սանասարի ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է տասնյակ գրոհներ և հարձակումներ»
Այսօր՝ հոկտեմբերի 25-ին, ռազմաճակատի ողջ երկայնքով շարունակվել են ինտենսիվ մարտական գործողությունները՝ հյուսիսից մինչև հարավ։ Վաղ առավոտյան հյուսիսային ուղղությամբ ադրբեջանական կողմից սկսվել է հրետակոծություն, և որոշակի մարտական գործողություններ են ծավալվել։ Դրանք իրենց ինտենսիվությամբ փոքր-ինչ զիջել են հարավային ուղղությամբ կատարվող մարտական գործողություններին։ Այս մասին միասնական տեղեկատվական կենտրոնում հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Ամփոփելով օրը՝ ՊՆ ներկայացուցիչը նշեց՝ օրվա ընթացքում Հադրութից հյուսիս՝ Մարտունիից հարավ, մի քանի գյուղերում, այդ թվում՝ Ավետարանոց (Ասկերանի շրջան, խմբ․) գյուղի հարակից անտառում, երևացել են ադրբեջանական դիվերսիոն խմբեր։ Իսկ այլ գյուղերի հատվածներում շարունակվել են դիվերսիոն խմբերի որոնողական և ոչնչացման աշխատանքները։ Այս պահին էլ շարունակվում են այդ աշխատանքները։
«Որպես կանոն դիվերսիոն խմբերը մարտի չեն բռնվում, աշխատում են խուսափել և փախչել տեղանքից, որտեղ հայտնվում են մեր զինված ուժերի համապատասխան ստորաբաժանումները»,- նշեց ՊՆ ներկայացուցիչը։
Արծրուն Հովհաննիսյանի խոսքով՝ հարավային ուղղությամբ ողջ օրվա ընթացքում Սանասարի (Կուբաթլու) ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է տասնյակ գրոհներ և հարձակումներ՝ տարբեր ուղղություններով։ Ինտենսիվ մարտական գործողությունները ողջ օրվա ընթացքում շարունակվել են, և այս պահին էլ ընթանում են ծանր մարտեր։
«Մեր հաղթելը նշանակում է մեր անվտանգությունը, մեզ երկրորդ անգամ ցեղասպանության թույլ չտալը, հակառակորդի զինված ուժերին խնդիրներից զրկելը։ Հաղթելը սա է»,-ասաց ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նա ընդգծեց, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները խաղաղությանը և կրակի դադարեցմանը միտված չեն, հետևաբար շարունակվում է մեր լինելիության և գոյապայքարի պատերազմը։

А.Ованнисян: “Противник предпринял десятки атак и нападений на Санасар”
25 октября интенсивные боевые действия продолжались по всей линии фронта – от севера до юга. На северном направлении азербайджанская сторона утром начала артобстрел и развернула боевые действия. Их интенсивность несколько уступала интенсивности боевых действий на южном направлении. Об этом сообщил на сегодняшнем брифинге в Едином армянском информационном центре представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
Подводя итоги дня, Ованнисян сказал, что в течение дня к северу от Гадрута и южнее Мартуни в несколько населенных пунктах, в том числе в прилегающем к селу Аветараноц (Аскеранский район. – Ред.) лесу, были замечены азербайджанские диверсионные группы. На территории других населенных пунктов продолжались работы по обнаружению и уничтожению диверсионных групп, которые ведутся и сейчас.
Диверсионные группы, как правило, не вступают в бой, стараются избегать столкновений с соответствующими подразделения наших вооруженных сил, отметил представитель МО.
По словам А.Ованнисяна, в течение всего дня на южном участке, в направлении Санасара (Кубатлы), противник предпринял десятки атак и нападений на разных направлениях. Интенсивные бои шли в течение всего дня. Они продолжаются и в данный момент.
“Для нас победить значит обезопасить себя, не допустить второго геноцида. Вот что значит победа”,- сказал Арцрун Ованнисян.
Он подчеркнул, что заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева не направлены на установление мира и прекращение огня, а значит, война идет за выживание народа Арцаха.