Հանդիպում Ժնեւում՝ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը քննարկելու համար
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարները եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները պայմանավորվել են հոկտեմբերի 29-ին հանդիպել Ժնեւում՝ քննարկելու, համաձայնեցնելու և դեռևս հաստատվելիք ժամանակացույցի համաձայն սկսելու բոլոր անհրաժեշտ քայլերի իրագործումը, որպեսզի Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ընդունված հիմնարար սկզբունքներին համապատասխան հասնեն ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը։
Այս մասին ասված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբաի հայտարարության մեջ, որ քիչ առաջ տարածել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Համանախագահները կողմերին հորդորել են անհապաղ քայլեր ձեռնարկել հոկտեմբերի 10-ի Մոսկվայի համատեղ հայտարարության բոլոր ասպեկտները կյանքի կոչելու ուղղությամբ` իրենց ստանձնած պարտավորությունների համաձայն, նշելով, որ հոկտեմբերի 18-ին նրանք վերահաստատեցին այդ պարտավորությունները Փարիզի հետ: Համանախագահները նաև հիշեցրել են կողմերին 2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ին Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի համատեղ հայտարարությունը, ինչպես նաև հոկտեմբերի 5-ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մայքլ Ռ. Պոմպեոյի, Ֆրանսիայի Եվրոպայի և Արտաքին գործերի նախարար Ժան Իվ Լը Դրիանի և Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի համատեղ հայտարարությունը, որտեղ կողմերին կոչ էր արվել անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և վերսկսել առարկայական բանակցությունները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:
Իրենց ինտենսիվ քննարկումների ընթացքում համանախագահները և արտգործնախարարները քննարկել են անհապաղ մարդասիրական հրադադարի ռեժիմի կիրառումը, հրադադարի ռեժիմը դիտարկելու հնարավոր չափանիշները և համապարփակ լուծման հիմնական բովանդակային տարրերի քննարկում սկսելը` համաձայն հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության:

Minsk Group Co-Chairs to Meet Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan in Geneva on October 29
The Co-Chairs met in Washington D.C. on October 24 with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, and also participated in a joint meeting with the Foreign Ministers and U.S. Deputy Foreign Minister Stephen Biegun. The Personal Representative of the OSCE’s Chairman in Office, Andrzej Kasprzyk, also participated in the meetings.
The Co-Chairs urged the sides to take immediate steps to implement all aspects of the October 10 Moscow Joint Statement in accordance with their commitments, noting that they had reaffirmed these commitments with Paris on October 18. The Co-Chairs also reminded the sides of the October 1, 2020 joint statement of United States President Donald J. Trump, French President Emmanuel Macron, and Russian President Vladimir Putin, as well as the October 5 joint statement of Secretary of State Secretary of State of the United States of America Michael R. Pompeo, Minister for Europe and Foreign Affairs of France Jean-Yves Le Drian, and Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov, calling on the sides to cease hostilities immediately and to resume substantive negotiations to resolve the Nagorno-Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
During their intensive discussions, the Co-Chairs and Foreign Ministers discussed implementing an immediate humanitarian ceasefire, possible parameters for monitoring the ceasefire, and initiating discussion of core substantive elements of a comprehensive solution, in accordance with the October 10 Joint Statement. The Co-Chairs and Foreign Ministers agreed to meet again in Geneva on October 29 to discuss, reach agreement on, and begin implementation, in accordance with a timeline to be agreed upon, of all steps necessary to achieve a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict in accordance with the basic principles accepted by the leaders of Azerbaijan and Armenia.