Արման Թաթոյանը Ֆրանսիայի խորհրդարանականներին է ներկայացրել ադրբեջանական դաժանությունների օրինակները
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը հայտնում է, որ ՄԻՊ Արման Թաթոյանն այսօր հանդիպել է Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակության հետ, որի կազմում են եղել գործող և նախկին պատգամավորներ, լրագրողներ։
Արման Թաթոյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող գործողությունները, որոնք ուղղված են խաղաղ բնակիչների և ռազմական նշանակություն չունեցող ենթակառուցվածքների դեմ։ Նա նշել է, որ Հայաստանի բնակչության շրջանում կա 2 սպանված և 2 վիրավոր, ինչպես նաև առկա են վնասված տներ։ Ըստ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի տվյալների՝ Արցախում կա առնվազն 39 սպանված և 120 վիրավոր:
«Խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելն ու նրանց նկատմամբ արգելված զինատեսակներ կիրառելը, վարձկան ահաբեկիչների ներգրավումը, հայ գերիների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի անմարդկային վերաբերմունքը և հայատյացությունը վկայում են, որ խնդիր է դրված Արցախում իրականացնել էթնիկ զտում ահաբեկչական մեթոդներով»,- նշել է Մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ ներկայացնելով խոսքերը հավաստող կոնկրետ ապացույցներ։Արման Թաթոյանն անդրադարձել է նաև մասնագիտական գործունեություն իրականացնող լրագրողների թիրախավորմանն Արցախում՝ ադրբեջանական կողմի այս գործելաոճը որակելով որպես հանցանք խոսքի ազատության դեմ և միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում: Մարդու իրավունքների պաշտպանը Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը հորդորել է անձամբ այցելել Արցախ` Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի, քաղաքացիական հասարակության հետ հանդիպելու, տեղում ադրբեջանական զինված ուժերի ավերվածություններն ու վայրագություններն արձանագրելու համար:

Арман Татоян представил французским парламентариям факты жестокого отношения со стороны ВС Азербайджана
Защитник прав человека Армении Арман Татоян встретился сегодня с парламентской делегацией Франции, в состав которой входят бывшие и действующие депутаты и журналисты.
А. Татоян представил действия Азербайджана в отношении суверенной Республики Армения, которые направлены против мирных жителей и не имеющих военного назначения инфраструктур.
Омбудсмен отметил, что в Армении погибли два гражданских лица, еще двое получили ранения, разрушены дома. В Арцахе погибли 39 мирных жителей, 120 получили ранения.
“Обстрел мирного населения, использование против него запрещенных видов оружия, вовлечение в войну террористов-наемников, бесчеловечное обращение с армянскими военнопленными со стороны вооруженных сил Азербайджана, проявления арменофобии свидетельствуют о том, что поставлена задача террористическими методами осуществить в Арцахе этнические чистки”,- отметил Защитник прав человека, представив конкретные доказательства сказанного.
Арман Татоян коснулся также обстрелов журналистов, выполнявших в Арцахе свои профессиональные обязанности, расценив эти действия азербайджанской стороны как преступление против свободы слова и грубое нарушение международного права.
Защитник прав человека призвал парламентскую делегацию Франции посетить Арцах, встретиться со своим арцахским коллегой, представителями гражданского общества и на месте увидеть те разрушения и варварства, которые осуществляют вооруженные силы Азербайджана.