Արման Թաթոյանը Ֆրանսիայի խորհրդարանականներին է ներկայացրել ադրբեջանական դաժանությունների օրինակները
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը հայտնում է, որ ՄԻՊ Արման Թաթոյանն այսօր հանդիպել է Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակության հետ, որի կազմում են եղել գործող և նախկին պատգամավորներ, լրագրողներ։
Արման Թաթոյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող գործողությունները, որոնք ուղղված են խաղաղ բնակիչների և ռազմական նշանակություն չունեցող ենթակառուցվածքների դեմ։ Նա նշել է, որ Հայաստանի բնակչության շրջանում կա 2 սպանված և 2 վիրավոր, ինչպես նաև առկա են վնասված տներ։ Ըստ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի տվյալների՝ Արցախում կա առնվազն 39 սպանված և 120 վիրավոր:
«Խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելն ու նրանց նկատմամբ արգելված զինատեսակներ կիրառելը, վարձկան ահաբեկիչների ներգրավումը, հայ գերիների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի անմարդկային վերաբերմունքը և հայատյացությունը վկայում են, որ խնդիր է դրված Արցախում իրականացնել էթնիկ զտում ահաբեկչական մեթոդներով»,- նշել է Մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ ներկայացնելով խոսքերը հավաստող կոնկրետ ապացույցներ։Արման Թաթոյանն անդրադարձել է նաև մասնագիտական գործունեություն իրականացնող լրագրողների թիրախավորմանն Արցախում՝ ադրբեջանական կողմի այս գործելաոճը որակելով որպես հանցանք խոսքի ազատության դեմ և միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում: Մարդու իրավունքների պաշտպանը Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը հորդորել է անձամբ այցելել Արցախ` Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի, քաղաքացիական հասարակության հետ հանդիպելու, տեղում ադրբեջանական զինված ուժերի ավերվածություններն ու վայրագություններն արձանագրելու համար:

Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan today, in Yerevan, met with a visiting delegation of current and former French MPs and journalists.
Tatoyan, according to a statement released by his office, described military actions taken by Azerbaijan against non-military and civilian targets in Artsakh.
He said that two civilians in Armenia have been killed and two wounded since fighting broke out last month. At least 39 civilians in Artsakh have been killed and 120 wounded.
"The targeting of civilians and the use of prohibited weapons against them, the recruitment of mercenary terrorists, the inhuman treatment of Armenian prisoners of war by the Azerbaijani armed forces and anti-Armenian sentiment prove that the Azerbaijani goal is to carry out ethnic cleansing in Artsakh by terrorist methods," Tatoyan told the French delegation and presented corroborating evidence.
Tatoyan urged delegation members to travel to Artsakh to see for themselves the damage and atrocities committed by Azerbaijani armed forces.