Ովքե՞ր են նրանք. մուսուլման հայախոս համշենցիները (մաս 5)
Թուրքիայի սևծովյան արևելյան ափին բնակվող մուսուլման հայախոս համշենցիների մասին պատմող ակնարկիս նախորդ չորս մասում ներկայացրել էի համշենցիների վերաբերյալ պատմական ակնարկ, Քայաքոյ և Բաշոբա գյուղերը, և համշենցիների իրենց ինքնության երեք ընկալումները, քաղաքական հիմնական ուղղվածությունը, Համշենի բարբառը` Համշեսնակը և նրա պհապանման հնարավորությունները (առաջին մասն` այստեղ, երկրորդ մասն` այստեղ, երրորդ մասն` այստեղ, չորրորդ մասն` այստեղ)
Հարսանիք
Հարսին` Զուլյա Կարաբաջակովային Չամուրլու գյուղից պետք է տանեին, բայց նրա հայրական տունը Ղրղզստանի Կըզըլ Կըյա քաղաքն է: Հարսանիքի սովորությունը պահպանելու համար հարսի հայրական տան դերը խաղում է Կարաբաջօղլուների ազգական Հիզիր Յըլմազի տունը, Համշեն վերջին հոյիվներից մեկը` ով 2000 ոչխար ունի: Զուլյայի հայրը չի եկել հարսանիքին, եկել են մայրը` Հեդիեն ու դուստրը:
64-ամյա Հեդիեն ութ զավակ ունի, մեկն է տղա. «Հարս ուզեցինք, չտվեցին, տղաս էլ փախցրեց, մի ամիս հետո հարսանիք եղավ, երկար սեղաններ գցեցինք, խմիչքով ամեն ինչով, հազար հաց ծախսվեց»,-պատմում է նա, ակնարկելով թուրքական հարսանիքի տարբերությունը: Այնտեղ Ղրղզստանում նրանք միայն համշենցիների հետ են ամուսնանում, եղել է մի երկու դեպք, երբ տղան ռուս հարս է բերել, սակայն շատ շուտ բաժանվել են, իսկ այստեղ նկատել է, որ համշենցիները այլ ազգերի հետ էլ են ամուսնանում:
Չամուռլուում. հարսին տանելու են եկել |
Հարսի քույրերը բախշիշ (փող հարսի դիմացը բացելու համար) են պահանջում փեսայից |
Մինչ ես ու Խաչիկը լսում էինք առավոտյան հարսի ձեռները հինա դրած կանանց համշենական երգերը,
Չանչանացին արդ ունիմ / Չանչանացում արտ ունեմ
Չաչե ուրման էրգենա / Չորացած տերևն իրենից երկար է
Ջանչեցի նշանլույիդ / Ճանաչեցի նշանածիդ
Քինթը ուրման էրգեն ա / Քիթն իրենից երկար է
Հարցազրույց վերցնում Հեդիեից, ու գետնին կպած սեղանի շուրջ նախաճաշում, Անահիտը Քեմալփաշայի վարսավիրանոցում նկարահանում էր հարսի հարդարվելը.«Հարսին զարդարելիս հիմնական որոշողը ավագ տեգրկինն էր, բայց եղունգների վրա վեճ գնաց, հարսի քույրը պնդում էր, որ արհեստական եղունգներ պետք է դնել, տեգրկինը ընդդիմանում էր, ի՞նչ են հասկանում էս հնդկացիները` ռուսերեն ասաց քույրը, և ի վերջո հաղթեց: Երբ հարսը արդեն պատրաստ էր, եկավ փեսան ու վճարեց բոլոր ծախսերը: Զուլյան ասում էր, որ Հոփայի համշենցիները հարսին տանում են միանգամից հենց գեղեցկության սրահից, այնինչ իրենց մոտ անպայման պետք է տուն գան, ու հիմա իրենք ստիպել են, որ իրեն տնից տանեն»:
Հարսանիք Քեմալփաշայում. տղաները կանգնած... |
...Կանայք նստած |
Արդեն մութն ընկել էր, երբ հարսին բերեցին տուն ու անմիջապես հետևից փեսայի գերդաստանը եկավ, բակում զուռնադհոլով շուրջպար բռնեցին: Տուն մտավ փեսան`Այդին Ենիգյուլը, բայց սենյակում նրա դիմացը փակեցին հարսի քույրն ու ևս մի կին և բացեցին ճամփեն միայն այն բանից հետո, երբ փեսան նրանց վճարեց: Այդինը կարմիր գոտի կապեց հարսի մեջքին և պայթեց ամբողջ հարսանիքի միակ ոգելից խմիչքը` շամպայնը:
Այդինն ու Զուլյան |
«Ինչո՞ւ խմիչք չկա, իսլա՞մը թույլ չի տալիս»,-հարցնում եմ երիտասարդների պարին հետևող Այդինի հորը` Իզետ Ենիգյուլին, ով հինգ որդի ունի՝ բոլորը վարորդներ:Հարսանիքը Քեմալփաշայում էր, սրահի կենտրոնում պարում էին երիտասարդները, իսկ շուրջը աթոռներին նստած նայում էին նրանց լաչակներով կանայք: Ոչ խմիչք, ոչ ուտելիք:
«Այո, կրոնը թույլ չի տալիս»,-ասում է նա:
Նշանդրեք
Հոփայում նշանդրեքը ավելի փոքր սրահում է, աթոռներին նստած կանայք ու ոտքի վրա տղամարդիկ հետևում են նշանվելու արարողությանը, ինչպես կդիտեին ներկայացում: Մուքերեմ Աքսուի ու Սևիմ Վայիչի մատներին հագցրին կարմիր ժապավենով իրար կապված մատանիները, ապա Սևիմի եղբայրը ժապավենը կտրեց այն բանից հետո, երբ փեսայի կողմը նրան թղթադրամներ տվեց:
Եվ կատարվեց աչըկ նեշանը` բաց նշանդրեք, երբ փեսան ներկա է լինում նշանդրեքին (քափալը նեշանը` փակ նշանդրեքն է, երբ փեսան չի մասնակցում): Հյուրերը թղթադրամը դնում են նշանդրեքի սեղանին, մի հատ շոկոլադ ուտում ու հարս ու փեսի հետ նկարվում:
Հարսանիքը հավանաբար կլինի մեկ տարուց հետո, էլ առաջվա պես չի, երբ նշանդրեքից հետո երեք-չորս տարի անց էր լինում հարսանիքը, իսկ հարսի հայրը փեսին ասում էր` մինչև հարսանիք աղջկա էրեսը չտեսնես:
Հյուրերին բաժանեցին պակետով հյութեր ու պեչենի, և սկսվեց շուրջպարը պարկապզուկի նվագակցությամբ, նեղ սրահը ստիպեց, որ շուրջպարը դուրս գա արդեն մթնած բակ ու ավելի լայնանա:
Մուքերեմն ու Սևիմը |
Մուսլիմ Աքսուն.«Դուդուկի պես մի |
Տուլումը` պարկապզուկը թրքախոս համշենցիների գործիքն է, կավալը հոփա-համշենցիներինը: Այսուհանդերձ, հոփացիների մեջ ավելի ու ավելի է տարածվում տուլումը և Հայդե բարում երաժշտական խմբերում կավալին հավասար պարկապզուկ էլ են նվագում: Նախկինում տուլում ձեռք բերելու համար պետք էր հասնել Չամլըհեմշին, հիմա Հոփայի խանութներում էլ է վաճառվում:
Նշանդրեքին միայն հյութ ու պեչենի | Նշանդրեքի սրահը նեղ եկավ շուրջպարի համար |
Նշանդրեքին տուլում նվագող 22-ամյա Մուսլիմ Աքսուն նվագել սովորել է թրքախոս համշենցուց մերձակա Ֆինդիկլի քաղաքում. «Դուդուկի պես մի գործիք ունեի, բայց երազում էի տուլում ունենալ, մի սեզոն թեյ հավաքեցի, 400 լիրա աշխատեցի, ու առա էս տուլումը»-պատմում է նա: Ռեստորաններում ու հարսանիքներին է նվագում, մի հարսանիքին 250 լիրա են տալիս գումարած շաբաշները` 500 լիրա: Վերջերս սկսել է նաև կավալ նվագել, բայց տուլումը շատ ավելի է սիրում, մեկնելու է Ստամբուլ տուլումի վարպետությունը կատարելագործելու:
«Ծանոթացի թուրքախոս համշենցիներից է, Թուրգայ Քյոսե»- ներկայացնում է Ջեմիլը նշանդրեքի հյուրին:
«Մենք ասիմիլացված համշենցի ենք, իրենք են իսկականը»,-ասում է Թուրգայը:
Իսկ Ալի Ռըզան ասիմիլացված չէ, հայախոս է ու շատ ուրախացավ, երբ իմացավ հայ ենք: Ասում է, որ ինքն էլ է հայ, բայց լավ կլիներ այդ ցեղասպանության խնդրից հրաժարվեինք և Թուրքիայի հետ բարեկամություն անեինք: Սկսվեց թուրքերեն վեճ, մի կողմից Թուրգայն է և մի լազ երիտասարդ, մյուս կողմից Ալին: Ի՞նչ են ասում: Խաչիկը պատմում է` Թուրգայը և լազը վիճում են, թե ոչ մի դեպքում չի կարելի հրաժարվել ցեղասպանությունը ճանաչելուց, հակառակը պետք է պայքարել, որ Թուրքիան նույնպես ճանաչի, ու նաև փոխհատուցի:
Այ քեզ բան, հետաքրքիր է, ինչպե՞ս ասիմիլացված, լեզուն կորցրած համշենցին և լազը պաշտպանում են ցեղասպանության ճանաչումը, իսկ իրեն հայ համարող, համշեսնակով խոսող համշենցին համոզում է հրաժարվել:
«Դա քաղաքական տարաձայնություն է,-բացատրում է Ջեմիլը,-Ալի Ռըզան քեմալական է, և Թուրքիայի պաշտոնական տեսակետն է պնդում, իսկ նրանք կումունիստ են, ձախ են, իսկ Թուրքիայի ձախերը գտնում են, որ Թուրքիան պետք է ճանաչի ցեղասպանությունը ու փոխհատուցի»:
Նեջլա և Օղյուզ |
Թշնամի ժողովուրդների սիրով ընտանիքը
Ամեն անգամ, երբ Օղյուզը խոսում է Նեջլայի նկատմամբ զգացմունքների մասին հուզվում է, «Հիմա ավելի շատ եմ սիրում Նեժլային, քան այն ժամանակ, երբ առաջին անգամ սեր խոստովանեցի»,-ասում է նա:
Ամուսինների առաջին հանդիպումից 20 տարի անց իր NALYA խորտկարանում Օղյուզը իր ձեռքով պատրաստած ճաշն է մատուցում և կրկին ու կրկին սեր խոստովանում Նեժլային:
Նեժլան ծիծաղում է` էսքան տարի է անցել, մեծացել ենք, իսկ դու սիրուց ես խոսում:
43-ամյա Օղյուզ Կոյունջուն լազ է, կինը` 37-ամյա Նեջլա Վայիչը համշենցի:
Երկուսն էլ Հոփայում են ծնվել, բայց երկար տարիներ բնակվում են իրենց ծանոթության քաղաքում` Քեմալփաշայում. նրանց միմյանց հանդիպացրել է ընդհանուր գաղափարը, երկուսն էլ հայացքներով կոմունիստ են, ծանոթացել են 1992թվին Քեմալփաշայում մայիսմեկյան ցույցի ժամանակ, որն առաջինն էր 1980թ. հեղաշրջումից հետո:
Երկու զավակ ունեն` 18 ամսական Դենիզը, որին անվանակոչել են 1972-ին կախաղան հանված հայտնի թուրք կոմունիստ Դենիզ Գեզմիշի (Deniz Gezmiş) անունով, և 15-ամյա դուստրը` Ջանան-Սելեն:
Օղյուզը չի հիշում, որ մինչ իրենց ամուսնությունը լազն ու համշենցին ամուսնանան, և հպարտ է որ ինքն ու կինը երկու ժողովուրդների մերձեցման հիմք են դրել.
«էդպիսի դեպք չէր եղել, որ լազը համշենցու հետ ամուսնանա, բայց մեր ամուսնությունը գալիս է մեր սոցիալիստ լինելուց, ես ընդունում եմ բոլոր էթնիկ խմբերը, խտրականություն չեմ անում, և սերը ամեն ինչից բարձր է»:
Նեժլան ասում է, որ լազերն ու համշենցիները թեև դարեր կողք-կողքի ապրել են, բայց իրար չեն սիրել, հիմա էլ, ճիշտ է, իրար չեն սպանում, բայց թշնամանքն ու խտրականությունը գոյություն ունի:
Վերջին տասնամյակում լազ-համշենցի խառն ամուսնության մեկ-երկու դեպք է եղել, այն էլ լուրջ դիմադրությամբ, լազ ծնողները չեն ուզել համշենցի հարս բերել:
Լազ ու համշենցի երիտասարդությունը նույնիսկ չի շփվում իրար հետ, քանի որ գիտեն` եթե միմյանց սիրեն, ամուսնությամբ չի վերջանալու:
Եթե պատահում է, որ համշենցին լազին աղջիկ տա, ապա հակառակը չի լինում: Նեժլան միայն մի դեպք է հիշում, երբ համշենցի տղան ամուսնացել է լազ աղջկա հետ, այն էլ լազ ծնողները դեմ են եղել և տղան ստիպված փախցրել է աղջկան:
Թեև երկու ժողովուրդներն էլ սյուննի մուսուլման են, բայց թշնամանքը ավելի մեծ է քան կարող էր լինել այլադավանի նկատմամբ.
Քեմալ Թաթար. «ինձ կասին` թուն հային մուսուլման աղածն ես, ես կասիմ` ես չեմ մուսուլման, ես աթեիստ եմ, կասեն` թուն ուրիշ ես» |
«Կրոնի գործոնը երբեք դեր չի խաղում,-ասում է Օղյուզի ընկերը, համշենցի կոմունիստ Քեմալ Թաթարը,- երբեք չես լսի վեճերի մեջ ասեն` վերջիվերջո երկուսդ էլ մուսուլման եք: Լազը ավելի մեծ ուրախությամբ աղջիկ կտա մի գերմանացու, քան թե համշենցուն: Կարելի է երկու ժողովուրդների մեջ ընդհանրություններ տեսնել, բայց և՛ այդ ընդհանրությունները, և՛ կրոնը համերաշխ չեն դարձնում»:
Օղյուզի ընտանիքում էլ հեշտությամբ չեն ընդունել Նեժլային: Հայրը նույնպես սոցիալիստ է, մայրը թուրք և երկուսն էլ առարկություն չեն ունեցել, բայց հոր մայրը ուժեղ ընդդմիացել է, ասել է` «ի՞նչ է, մեր օջախի մեջ հա՞յ պիտի մտցնես», բայց հետագայում հարմարվել է և ուրախ հարսանիք են արել:
«Ուրեմն, համշենցիներին հայ եք համարո՞ւմ ( նկատի ունեմ Օղյուզի տատի ասածը), բայց չէ՞ որ շատ համշենցիներ իրենց հայ չեն համարում»,- հարցնում եմ ես:
«Ճիշտ է, շատ համշենցիներ չեն սիրում, երբ իրենց հայ են անվանում, որովհետև այստեղ հայ ասելը քֆուր է ու հայ անվանելը վիրավորական մի բան է: Թուրք ազգայնականությունն է այդպսի մթնոլորտ ստեղծել,-պատասխանում է Քեմալը, հետո համշեսնակով ավելացնում ,- ինձ կասին` թուն հային մուսուլման աղածն ես, ես կասիմ` ես չեմ մուսուլման, ես աթեիստ եմ, կասեն` թուն ուրիշ ես»:
Այն ժամանակ Նեժլայի հայրը արդեն մահացել էր և եղբայրն էր ընդդիմացել ամուսնությանը.
«Նրա մտահոգությունը այն էր, որ կբաժանվենք` քեզ կթողնի ու կմնաս փողոցում,-ասում էր եղբայրս,- եթե էդպես բան անի նրան կսպանեմ,-պատմում է Նեժլան,- Մենք համշենցիներս ավելի բաց ենք, ավելի հեշտությամբ աղջիկ կտանք օտարին, էդ լազերն են, որ ուրիշներին չեն ընդունում»:
«Օղյուզ, իսկ ի՞նչ տարբերություն կա լազի ու համշենցու մեջ»,-հարցնում եմ:
«Կինս, որ համշենցի է, չէի ուզի ասել: Համշենցիները ավելի կռվազան են, բայց դա վատ իմաստով չի, ինչքան լեռներում են մարդիկ, այնքնան կոշտ ու կոպիտ են, իսկ ինչքան դեպի ծով ես իջնում, ավելի բարեկիրթ են»:
Երեխաները իրենց ի՞նչ կհամարեն:
«Աղջիկս մեկ-մեկ ասում է` ես խառնածին եմ` մելեզ,-ասում է Նեժլան,- մյուս կողմից մամաս տանը միշտ համշեներեն է խոսում ու աղջիկս էլ լավ համշենրերեն է սովորել, իսկ իրենց կողմը լազերեն չեն խոսում»:
Օղյուզը հազվագյուտ լազերից է, ով լազերեն գիտի, բայց գրեթե չի օգտագործում:
«Դպրոցներում արգելված էր լազերեն խոսել, հայրս չնայած սոցիալիստ էր մեզ արգելում էր լազերեն խոսել»,-ասում է նա:
Մերիամ Օսչեպ. «Մի քսան տարի հետո էլ իրեն լազ համարողներ չեն լինի, կասեն` պապս լազ է եղել, լեզվի հետ ինքնությունն էլ է վերանում» |
Հոփայում բնակվող լազ ակտիվիստ, նախկին քաղբանտարկյալ Մերիամ Օսչեպը ասում է, որ ինքը և իր նման մի քանիսը լազերեն վերջին խոսողներն են: Լազերենը կենցաղից էլ է դուրս նետվում:
Արդեն ավելի երիտասարդ լազերը իրենց թուրք են համարում. «Որ լեզվին չեն տիրապետում, էլ ինչո՞վ են լազ»,-ասում է նա,-մի քսան տարի հետո էլ իրեն լազ համարողներ չեն լինի, կասեն` պապս լազ է եղել, լեզվի հետ ինքնությունն էլ է վերանում»: Մերիամն էլ լազերեն ավելի լավ սովորել է 25 տարեկանում և իր համար մեծ տխրություն է, որ լազերենը վերանում է:
«Հիմա լազերենը ծաղրի առարկա է դարձել, քիչ խոսվող լեզու է: Առաջին լեզուն է լինելու որ վերանալու է,-ցավով ասում է Օղյուզը և հպարտանում եղբորով` երգիչ Կազիմ Կոյունջուով (Kazim Koyuncu, մահացել է 2005-ին), ով լազերեն երգերը հանրահայտ դարձրեց, նաև առաջինն էր ով երգելով համշեսնակով համշենական երգերն էլ հանրահայտ դարձրեց)»:
Նեժլան ասում է, որ հակառակ լազերենի, համշեներենը իրենց մայրենի լեզուն է ու երբեք ծաղրի առարկա չի եղել.
Չամուռլու. հասանիքին |
«Երբ մեկի հետ թուրքերեն խոսելիս լինեմ և հենց համշենցի հայտնվի հետը համշեսնակ եմ խոսելու անկախ նրանից կողքինս հասկանում է թե չի հասկանում»,- ասում է Նեժլան:

The Armenian-Speaking Muslims of Hamshen: Who Are They? (Part 5)
The time had come to take the bride, Julya Karabajakov, from the village of Çamurlu, but her native home is in the Kyzyl-Kiya town in Kyrgyzstan, To uphold the wedding tradition, the house of Hizir Yılmaz, a relative of the Karabajakov’s, was used instead. Hizir is one of the last shepherds of Hamshen with a flock of 2,000. Julya’s father didn’t come to the wedding. Her mother, Hediye and a sister did.
64 year-old Hediye has eight children. One is a son. “We wanted a bride, but they refused so my son stole her away. One month later the wedding took place. We prepared a long table with drink and all. One thousand loaves of bread were ordered,” she notes, referring to the Turkish wedding difference. In Kyrgyzstan, they only marry Hamshentsis. There have been only two cases where a man took a Russian bride. They separated soon afterwards. Here, she’s noticed that the Hamshen will also marry other nationalities.
Khachik and I were listening to the Hamshen songs sung by the women who had painted the bride’s hands with henna that morning and interviewing Hediye. In the meantime, Anahit was video-recording the bride’s visit to the local beauty parlor.
| Çamurlu: Taking the bride | The bride’s sisters demand “bakhshish” (gift payment) from the groom |
Chanchanatsin ard ounim / I have a field in Chanchanats
Chachen ourman ergena / A dried leaf is longer than it
Janchetsi nshanlouit / I met your betrothed
Kinte ourman ergen a / His nose is longer than him
“The person making the major decisions regarding the bride’s make-up is the elder sister-in-law (wife of husband’s brother). But there was an argument about her nails. The bride’s sister demanded that she get artificial nails but the sister-in-law was opposed to it. When the bride was done, the groom came and paid the entire bill. Julya was saying that the Hopa-Hamshens take the bride straight from the beautician’s shop, while according to their customs, the bride is first taken home and now they are demanding that they pick her up from the house,” recounted Hediye
| Kemalpaşa wedding: Young men | …Womenfolk are sitting and waiting |
It was already dark when they brought the bride home and the groom’s family immediately showed up. Zurna and dhol music rang out and everyone joined in a circle-dance. Aydın Yenigül, the groom, entered the house, but his path was blocked by the bride’s sister and another woman. They let his pass when he gave them some money. Aydın tied a red belt around the bride’s waist and popped open a bottle of champagne, the only alcoholic drink at the wedding.
| Aydin and Zulya |
The wedding took place in Kemalpaşa. Young folk were dancing in the center of the hall. Sitting on chairs around them were the women wearing headscarves. There was neither food nor drink.
“Why isn’t there any drink? Does Islam prohibit it?” I ask Aydın’s father İzzet Yenigül, who is watching the dancers.
“Yes, religion forbids alcoholic drink,” he says.
Betrothals
In Hopa, engagements take place in a smaller hall. The women are seated and the men standing, as they observe the ceremony taking place. Rings tied to a red ribbon are placed on the fingers of Mukerem Aksu and Sevim Vayiç. Then, Sevim’s brother cut the ribbon after the groom’s side paid him with paper money.
Then, the open engagement - Açık neshan - took place; when the groom is present. (The closed ceremony - kapal neshan - is when the groom is absent.) The guests place paper money on the engagement table, eat a piece of chocolate, and then get their picture taken with the bride and groom.
The wedding will most likely take place in a year. In the past, engaged couples would probably wait 3-4 years. The bride’s father told the groom – ‘do not look at the girl’s face till the wedding’.
The guests hand out little packets of juice and pastries. Everyone gets into a circle dance to the accompaniment of bagpipe music. Given that the hall was narrow, the dancers are forced to spill out onto the hall’s courtyard under a night sky.
| Mukerem and Sevim | Muslim Aksu: “I had a duduk-like instrument but dreamed of a “tulum”. I worked harvesting tea one season and earned 400 lira. I used the money to by this “tulum” |
******
The tulum (bagpipe) is widely played by the Turkish-speaking Hamshen. The kaval (flute) is the instrument favored by Hopa Hamshens, but the tulum is gradually being played more and more in Hopa as well. In the Hayteh Bar, you’ll now hear both. Back in the day, you’d have to travel to Çamlıhemşin to purchase a tulum. Shops in Hopa now sell the instrument.
| Engagement Party: Only juice and pastry is served | Engagement Party: The hall was too narrow for the dancers |
Muslim Aksu, the 22 year-old tulum player at the engagement party, learnt to play from a Turkish-speaking Hamshen in the nearby town of Fındıklı. “I had an instrument similar to a duduk but I dreamt of owning a tulum. One year I got a job picking tea and saved 400 lira and bought this tulum you see me playing,” Muslim says. The young man plays in restaurants and at weddings. He can make 250 lira at a wedding gig. Throw in the tips, and Muslim can pocket up to 500. He’s also started to play the kaval. Muslim plans to go to Istanbul to master the tulum.
****
“I would like you to meet Turgay Köse, a Turkish-speaking Hamshen,” Cemil tells me at the engagement party.
“We are assimilated Hamshens. They are the real ones,” Turgay says.
Ali Riza isn’t assimilated. He speaks Armenian and was overjoyed to learn that we were Armenian. Ali calls himself Armenian but said it would be best to put the genocide issue behind us and become friends with Turkey. An argument in Turkish breaks out - on the one side, Turgay and a young Laz; on the other, Ali. I turn to Khachik to fill me in. Turgay and the Laz are arguing that we should never forget the genocide or stop working to get it recognized. They go even further, saying that we must struggle to get Turkey to recognize it and pay compensation.
Now, that’s something unexpected. One the one hand you have an assimilated Hamshentsi, who no longer speaks the native tongue, and a Laz calling for the recognition of the genocide. Opposed, is a Hamshentsi who identifies himself as Armenian and who speaks Homshetsma.
“It’s a political disagreement,” Cemil explains, “Ali Riza is a Kemalist who defends the official Turkish view. The others are communists, left-wingers. The left in Turkey says that that the government should recognize the genocide and pay compensation.”
| Necla and Oghyuz |
A Loving Family of Adversary Peoples
Every time Oğuz talks about his feelings for Necla he gets emotional. “I love Necla more now than the first time I confessed my love to her.”
The couple first met twenty years ago in the Nalya snack shop owned by Oğuz. The man was serving her a meal he had prepared and never stopped confessing his love to Necla.
Necla laughs – “So many years have passed and we’ve gotten older, but you still talk of love.”
43 year-old Oğuz Koyouncu is a Laz. Necla Vayiç, his 37 year-old wife, is a Hamshen.
The two were born in Hopa but for many years resided in Kemalpaşa, the town where they met. It was their political principles that brought them together – they’re both communists and met at a 1992 May Day demonstration. It was the first demonstration since the 1980 coup.
They have two children – 18 month-old Deniz (named after the famous Turkish Marxist-Leninist revolutionary Deniz Gezmiş who was hung in 1972), and Janan-Selen, a 15 year-old daughter.
Oğuz can’t remember a mixed marriage between a Laz and a Hamshen before theirs. Oğuz is proud that he and his wife have laid the groundwork for the two peoples to meet in the middle.
“There hadn’t been any instance when a Laz married a Hamshentsi. Our marriage happened because we are socialists. I accept all ethnic groups without discrimination. Then again, love reigns supreme.”
Necla says that even though the Laz and Hamshen have lived side-by-side for centuries, there is no love lost between them. Sure, they might not kill one another, but the enmity and discrimination still exist.
There have only been one or two mixed marriages between the Laz and Hamshen during the past ten years. Even these were fiercely resisted by the Laz parents who didn’t want a Hamshen bride.
Laz and Hamshen youth don’t even mix. If they fall in love, they know that marriage is out of the question.
A Hamshen family might give a daughter to a Laz as a bride, but never the other way round. Necla only recollects one case of a Hamshen boy marrying a Laz girl. Even then, the boy had to elope with the girl since her parents disapproved.
Both peoples are Sunni Muslim, but the enmity between them is greater than that shown to a non-believer.
Kemal Tatar: “They tell me I’m an Armenian put through the Muslim grinder. I tell them, I’m not a Muslim but an atheist. They reply that I am different.” |
“Religion was never a factor,” says Hamshen communist Kemal Tatar, a friend of Oğuz. “You’ll never hear anyone tell a Hamshen and a Laz who are arguing to reconcile because they’re co-religionists. A Laz would gladly give a girl to a German as a bride than to a Hamshen. Sure, you might note similarities in both peoples, both those similarities and religion don’t lead to a friendly coexistence.”
Even Oğuz’s family didn’t accept Necla with ease. His father is also a socialist, his mother a Turk, and both had no objections to the union. But the father’s mother was dead-set against it. “So now you want to stick an Armenian into this household?” The woman finally came to terms with the match and a joyous wedding took place.
“So you regard the Hamshen as Armenians?” I ask, referring back to what Oğuz’s grandma said. “But many Hamshens don’t even consider themselves Armenians.”
“True, many Hamshens don’t like it when others call them Armenian. Around here, it’s like cursing someone. It’s taken as an insult. Turkish nationalism has created such an atmosphere,” Kemal answers. He continues in Hamshesnak, they call me a converted Armenian. I respond that I’m not a Muslim but an atheist. Their retort is that I’m something different.”
Necla’s father had already passed away prior to the wedding so it was her brother who opposed it.
“His concern was that we’d divorce and that my husband would leave me and I’d end up on the street. My brother said he’d kill him if he did something similar,” Necla tells me. “We Hamshens are more open and would give a girl to a foreigner more easily. It’s those Laz who don’t accept others.”
“So Oğuz, what are differences between the Laz and Hamshens?” I ask.
“I’d prefer not to say since my wife is Hamshen. The Hamshen are more combative, but not in a negative sense. The longer someone stays up in the mountains, the cruder and ruder one gets. Civility increases the further one descends to the sea.”
“And how do the children identify themselves?”
“Sometimes my girl says she’s a mixture, melez,” says Necla. “Then again, my mother always speaks Hamshen in the house and my daughter has learnt the language well. My husband’s side of the family doesn’t speak Lazuri.”
Oğuz is one of the few Laz who actually knows the language. But he rarely uses it.
“It was forbidden to speak Lazuri in the schools. Even though my father was a socialist, he never let us speak it.”
Meryem Özçep: “Twenty years from now, no one will regard themselves as Laz. They’ll say that their grandparents were Laz. Once the language disappears, so does ones identity.” |
Meryem Özçep, a former political prisoner and a Laz activist in Hopa, says that she and a few others like her are the last of the Lazuri speakers. The Laz language has been pushed aside in daily life. Today, younger Laz people call themselves Turks. “If they don’t know the language then what makes them Laz?” she asks. “In about twenty years from now no one will identify themselves as Laz. They’ll say my father was a Laz. If the language fades so does ones identity.” Meryem became fluent in Lazuri at a younger age and it saddens her to realize that the language is disappearing.
| Çamurlu wedding |
“Now, the Laz language is an object of ridicule. It’s only spoken by a few. It will be the first language to die out,” laments Oğuz and mentions his brother, Kâzım Koyuncu, with great pride. Kâzım was a folk-rock singer and song writer, as well as an environmental and cultural activist. Before dying in 2005, he popularized a number of Laz songs and his albums also contain several cuts in Hamshesnak.
Necla says that Hamshesnak is their native language and, unlike Lazuri, it has never been an object of ridicule.
“If I am speaking to someone in Turkish and a Hamshen person shows up, I’ll immediately start talking Hamshesnak to him or her, regardless if the other person understands,” Necla says.