Պաշտպանության նախարարն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպանին
Պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ հոկտեմբերի 30-ին նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին:
ԱՄՆ դեսպանը մտահոգություն է հայտնել հրադադարի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների չպահպանման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ կիառվող դիվանագիտական ջանքերը կտան իրենց արդյունքը:
Դեսպանի խնդրանքով ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է ռազմական գործողությունների ընթացքը և իրավիճակը ռազմաճակատում, հատուկ ընդգծել գործողություններում օտարերկրյա զինծառայողների և վարձկանների ներգրավվածության փաստը:
Պաշտպանության նախարարն ընդգծել է, որ մարտական գործողությունների դադարի բացակայության պայմաններում հայկական ուժերը շարունակում են վստահորեն կատարել իրենց խնդիրները: Դավիթ Տոնոյանը շեշտել է, որ վերոնշյալ դադարը հնարավոր է միայն տեղում դրա պահպանման վերիֆիկացիոն միջոցների կիրառման պարագայում:

Armenian Defense Minister David Tonoyan and US Ambassador to Armenia Lynne Tracy met today in Yerevan and discussed the latest developments in Karabakh.
Ambassador Tracy expressed concern over the non-compliance with the ceasefire agreements and hoped that the diplomatic efforts would yield results.
At the request of Ambassador Tracy, Minister Tonoyan described the situation on the battlefield and emphasized the involvement of foreign combatants and mercenaries.
Tonoyan stressed that any ceasefire would only be possible if on-site verification measures are implemented.