«Արցախը մեր Էլզաս-Լոթարինգիան է, մենք երբեք այն չենք թողնի»
Ֆրանսիական կինոյի՝ հայկական ծագմամբ երեք գործիչներ՝ դերասան, դրամատուրգ եւ ռեժիսոր Սիմոն Աբգարյանը, դերասան եւ ռեժիսոր Սերժ Ավետիքյանը եւ ռեժիսոր, պրոդյուսեր ու սցենարիստ Ռոբեր Գեդիկյանը բաց նամակ են հղել Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ լը Դրիանին Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված դրամատիկ իրավիճակի առնչությամբ։ Նամակը գրված է առաջին դեմքով, սակայն ստորագրել են երեքը։ Այն ներկայացնում ենք թարգմանաբար։
Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքական ուժերը ներկայացնող պատգամավորների եւ հայկական սփյուռքի՝ Արցախի անկախությունը ճանաչելու պահանջի հաջորդ օրը Դուք չափազանց լակոնիկ պատասխան տվեցիք։ Այդ մի քանի բառը՝ լեզվի ծայրով ասված, մեզ ի ցույց են դնում Ֆրանսիայի «չեզոքությունը» եւ «անհրաժեշտությունը»՝ այդպիսին մնալ Մինսկի խմբի իրավական շրջանակում։
Դուք որեւէ միտք չարտահայտեցիք, որը կվկայեր Ձեր մտահոգության մասին՝ թուրք-ադրբեջանական դաշինքի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակչության ռմբակոծման կապակցությամբ։ Ոչ մի անգամ Դուք չդատապարտեցիք այդ զանգվածային, դաժան ագրեսիան։
Լքված Արցախը
Արցախն այդ շրջանի իրական անվանումն է, որը թաթարները, ներեցեք՝ ադրբեջանցիներն անվանում են Ղարաբաղ։ Ենթադրում ենք՝ Դուք դա գիտեք։ Դուք պատմության շրջանավարտ եք, չէ՞։ Ուրեմն, Դուք պետք է իմանաք, թե ինչ պայմաններում է հորինվել Ադրբեջանը 1918-ին եւ ինչու Լենինը, որը հավատում էր, թե Մուստաֆա Քեմալին բոլշեւիկյան ճամբար կմտցնի, թույլ տվեց Ստալինին անդամահատել Հայաստանը եւ Նախիջեւանն ու Արցախը տալ Ադրբեջանին։
Պարզ է, որ մենք՝ հայերս, հետաքրքիր չենք Ֆրանսիային, բացառությամբ պատերազմական ժամանակների, Մանուշյանն ու հազարավոր կամավորները, որոնք կռվել են արեւելյան լեգիոնում, Ձեզ դա կասեն։ Բայց քանի որ դա անցյալից է, անցնենք առաջ։ Սակայն, եթե այդ անցյալը վեր հառնի, մենք այստեղ կլինենք, չկասկածեք։
Դուք նեղացնում եք դիվանագիտական դաշտը՝ հօգուտ տնտեսական և ֆինանսական պրագմատիզմի։
Այս պահի դրությամբ մենք կշիռ չունենք աշխարհի ձեր շուկայական տեսլականում, և Ձեր «չեզոքությունը» տրամաբանական է: Դուք Ձեր խոսքում հավելում եք, և հենց դա է ինձ գրավում. «Մեր երկարատև փոխհարաբերությունները Ադրբեջանի, նախկին ԽՍՀՄ հանրապետության հետ, որն օժտված է ածխաջրածինների զգալի պաշարներով, կարևոր հնարավորություններ է ներկայացնում միջազգային շատ ընկերությունների համար»:
Ես գիտեմ, առեւտրականի տեսանկյունից էթիկան ոչինչ չարժի, դա ոչ այլ ինչ է, քան հնացած, հին մի բան, որը դրվում է ժամանակի գզրոցում, որտեղ կուտակված են ընկած աշխարհի արժեքներն ու առաքինությունները: Մեկ այլ դարի մասունքներ, որոնք ժպտում են երիտասարդ աստվածներին: Դուք խոսում եք Ադրբեջանի, ավտոկրատ բռնապետության մասին՝ որպես ժողովրդավարական երկրի: «Մեր երկար հարաբերությու՞նը: «Ի՞նչ բնույթի փոխհարաբերություններ, պարոն նախարար, և ո՞ր ժամանակներից:
Դուք գիտեք, թե ինչպես է Ալիեւը ճնշում իր ժողովրդին, լեզգի եւ թալիշ փոքրամասնությունների զավաներին ուղարկում կռվելու թշնամու դեմ, որն իրենը չէ։ Դուք գիտեք, որ նրա ընտանիքը թալանում և յուրացնում է նավթային մանանան, որի պաշարները, կասեմ հպանցիկ, շատ երկար չեն տևի:
Դուք գիտեք ջարդերի մասին, որոնք բռնկվեցին Արցախի հանրաքվեի հաջորդ օրը՝ ի պատասխան ազատագրման իր ցանկության, երբ 1987-ին նա իր ինքնորոշման ու անկախացման պահանջ ներկայացրեց։ Պահանջ, որն ընդունվեց տեղական խորհրդարանի պատգամավորների կողմից (նկատի ունի ժողովրդական պատգամավորների մարզային խորհուրդը-Հետք), որովհետեւ համապատասխանում էր գորբաչովյան ԽՍՀՄ-ի օրենքին։ Բայց մինչ վավերացումը, Սումգայիթի եւ Բաքվի ջարդերը Ադրբեջանում խաղաղ ապրող հայերի դեմ լռեցրին ժողովրդավարական ձայնը եւ բացեցին պատերազմի դռները, որը տեւեց երեք տարի։
Դուք, անշուշտ, լավ եք վերացարկումից։ Ես շնորհավորում եմ Ձեզ։
Եվ քանի որ ժամանակակից պատմությունը ձեր տարերքն է, Դուք նաեւ գիտեք նույն տարածաշրջանում թաթարների, ներեցեք ադրբեջանցիների կողմից իրականացված հայերի ջարդերի մասին 1906, ապա 1918 եւ 1920 թվականներին։
Այո, պատմությունը երկար է, պարոն նախարար, եւ արյունոտ։ Մենք, հավանաբար միամտորեն, կարծում էինք, թե այն իր տխուր ավարտին է հասել 1915-ին։ Բայց ակնհայտորեն, «երկու ժողովուրդ, մեկ ատելություն» կարգախոսն ունեցող այս պարոնայք ցանկանում են ավարտել իրենց նախնիների գործը։
Էրդողանը խոստանում է, մեջբերում եմ. «Եթե շարունակեք ձեզ այսպես պահել պահել, վաղը ոչ մի եվրոպացի, ոչ մի արևմուտքցի աշխարհում ոչ մի տեղ չի կարողանա փողոցում ավտանգ կամ հանգիստ քայլել»: Ինչ վերաբերում է Ալիևին, ապա նա հայտարարում է. «Հայերին շների պես դուրս ենք վռնդելու և խեղդելու ենք իրենց արյան մեջ»: Կամ «Նրանք (ֆրանսիացիները) պարզապես պետք է Մարսելը տան արաբներին»: Ահա ատելության և հիմարության այն մակարդակը, որին բախվում են Երևանի և Ստեփանակերտի կառավարությունները:
Արցախը մեր Էլզաս-Լոթարինգիան է, մենք երբեք այն չենք թողնի։ Հասկանու՞մ եք։ Մենք չունենք այլ ընտրություն, քան դիմադրել, դիմադրել նվաճողին, որը երազում է մեզ ոչնչացնելու մասին։ Այս պատերազմը, որը հարվածում է հայ ժողովրդին ամբողջ ուժով, լոկ տեղական բախում չէ: Թուրք և պակիստանցի ռազմական խորհրդականները, Սիրիայից, Լիբիայից և Աֆղանստանից եկած գլխատող ջիհադիստական ջոկատները դա են վկայում: Ուշադիր լսեք, թե ինչ է ասում Էրդողանը, և Դուք կհասկանաք իմ տագնապները: Մարդը հավատարիմ է իր խոսքերին: Նրա վրեժխնդրության ամբիցիան, որը թաթախված է ատելությամբ և զայրույթով, թեւեր է առնում: Նրա թափն այս պահին չկոտրելու դեպքում շատ ուշ կլինի, ավաղ՝ ոչ միայն հայերի համար: Շուտով Հունաստանը կլինի, որը կհայտնվի արյունալի բախման մեջ, ապա կհետեւեն Բալկանները: Ձեր ֆինանսական մոլուցքը հաղթե՞լ է ձեր գիտակցությանը։ Չեք տեսնու՞մ, թե ինչ է կատարվում: Արցախի և Հայաստանի ժողովուրդը տարածաշրջանի դերակատարները չեն, նրանք տարածաշրջանն են և այդտեղ են ավելի քան երկու հազար տարի: Նրանք դարպասն են, անփոփոխ պահապանները:

“Artsakh Is Our Alsace Lorraine. We Will Never Let Go”
The following open letter was penned by Robert Guédiguian, Simon Abkarian and Serge Avédikian to French Minister of Europe and Foreign Affairs Jean-Yves Le Drian. It was published in the French news outlet Marianne.
Simon Abkarian is a French actor, playwright and director of Armenian descent. Serge Avédikian is a French actor and director of Armenian origin. Robert Guédiguian is a French film director, producer and screenwriter of Armenian and German origin.
In the aftermath of the call from elected officials from all sides and from the Armenian diaspora of France, for the recognition of an independent Artsakh, you gave a most laconic response. These few words spoken as lip service expose France's "neutrality" and its "need" to remain within the legal framework of the Minsk group.
Not once have you suggested an idea or a proposal that could have expressed your concern about the bombing by the Turco/Azeri coalition on the civilian population of Artsakh. Not once have you condemned this massive, brutal and widespread aggression.
Abandoned Artsakh
Artsakh is the real name of that region, which the Tatars, sorry, the Azeris call Karabakh. We assume you know that. You are a graduate of history, aren't you? So, you should know under what conditions Azerbaijan was invented in 1918 and why Lenin, who believed that Mustafa Kemal would join the Bolshevik camp, allowed Stalin to dismember Armenia and give Nakhichevan and Artsakh to Azerbaijan.
It is evident that we Armenians are of no interest to France except in times of war. Manouchian and the thousands of volunteers who fought in the Eastern Legion will tell you that. But since it is from the past, let's move on. But if that past arises, we will be here, have no doubt.
For the moment, we do not have any weight in your market vision of the world, your "neutrality" is after all logical. You add in your speech and this is what appeals to me: "Our long relationship with Azerbaijan, the former Soviet republic, endowed with significant hydrocarbon reserves, represents important opportunities for many international companies."
You reduce the diplomatic field in favor of economic and financial pragmatism. I know from a commercial point of view, ethics are worthless, they are just an obsolete old thing that we put in the drawer of time where the values and virtues of a fallen world are piled up. Relics from another century that make young gods smile. You speak of Azerbaijan, an autocratic dictatorship, as a democratic country. "Our long relationship?” A relationship of what nature Mr. Minister and long since when?
You know how Aliyev oppresses his people, sends the sons of his Lezgh and Talish minorities to fight an enemy that is not theirs. You know that his family loots and hijacks oil richeswhose reserves, I will say in passing, will not last very long.
You know the pogroms that broke out in the aftermath of the Artsakh referendum, as to its desire for emancipation, when in 1987 it demanded its autonomy and independence. That request was accepted by the Chamber of Deputies since it was in line with the law of Gorbachev’s USSR. But before being ratified, the pogroms in Sumgait and Baku against Armenians living peacefully in Azerbaijan shut down any democratic voice and opened the doors to a war that lasted three years.
And since your first passion was contemporary history, you also know the pogroms perpetrated in this same region, by the Tatars, sorry the Azeris, against the Armenians in 1906 and between 1918 and 1920.
Yes, it’s a long story, Minister, and it’s bloody. We thought, naively perhaps, that it had reached its sad end in 1915.
Manifestly these gentlemen of "two peoples, one hate", want to finish the work of their ancestors.
Erdogan promises, I quote: "If you continue to behave in this way, tomorrow no European, no Westerner, will be able to step in safety, with serenity in the streets, anywhere in the world." As for Aliev, he declares "we will drive out the Armenians like dogs and drown them in their blood". Or "They (the French) just have to give Marseilles to the Arabs". This is the level of hatred and stupidity the Yerevan and Stepanakert governments are facing.
You obviously are good at abstraction. I congratulate you on that.
Artsakh is our Alsace Lorraine. We will never let it go. Do you understand ?
We have no choice but to resist, to stand up to an invader who dreams of our destruction. This war, which is hitting the Armenian people head-on, is by no means a local conflict. Turkish and Pakistani military advisers, head-cutting jihadist brigades from Syria, Libya, and Afghanistan attest to this.
Listen carefully to what Erdogan is saying and you will understand my alarm. The man is true to his words. His revengeful ambition steeped in hatred and anger is about to take off. Unless you stop it in its tracks, it will be too late and not just for the Armenians. Soon it will be Greece that he will throw into the bloody fray and the Balkans will follow. Has your financial obsession got the better of your sanity? Can't you see what's going on? The people of Artsakh and Armenia are not actors in the region, They are the region and have been for over two thousand years. They are at the door, immovable guardians.