Ռուսաստանը կցուցաբերի անհրաժեշտ օգնությունը, եթե ռազմական բախումները տեղափոխվեն Հայաստանի տարածք. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հասցեագրած դիմումին՝ անհապաղ խորհրդակցություններ սկսելու եւ սահմանելու աջակցության տեսակները և չափը, որը Ռուսաստանի Դաշնությունը կարող է հատկացնել Հայաստանի Հանրապետությանը իր անվտանգության ապահովման համար՝ հիմք ընդունելով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դաշնակցային հարաբերությունները և 1997թ. օգոստոսի 29-ի «Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ աջակցության մասին» պայմանագրի 2-րդ հոդվածը:
«Համաձայն պայմանագրի՝ Ռուսաստանը Երեւանին կցուցաբերի անհրաժեշտ ողջ օգնությունը, եթե ռազմական բախումները տեղափոխվեն անմիջականորեն Հայաստանի տարածք։ Ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին կրկին կրակի անհապաղ դադարեցման, լարվածության դեէսկալացիայի եւ խաղաղ կարգավորման հասնելու համար առարկայական բանակցությունների վերադառնալու կոչ ենք անում` համաձայն այս տարվա հոկտեմբերի 10-ին Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների միջեւ Մոսկվայում ձեռք բերված պայմանագրերի»,- ասված է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Россия окажет Еревану помощь, если боестолкновения будут перенесены на территорию Армении. МИД России
Заявление МИД России в связи с обращением Премьер-министра Республики Армения Н.В.Пашиняна к Президенту Российской Федерации В.В.Путину.
В связи с обращением Премьер-министра Республики Армения Н.В.Пашиняна к Президенту Российской Федерации В.В.Путину с просьбой начать консультации с целью определения вида и объема помощи, которую Российская Федерация может предоставить Республике Армения для обеспечения ее безопасности, подтверждаем приверженность Российской Федерации союзническим обязательствам в отношении Республики Армения, в том числе вытекающим из Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Российской Федерацией и Республикой Армения от 29 августа 1997 г. Ряд статей этого Договора предполагает конкретные действия в случае возникновения угрозы вооруженного нападения или акта агрессии в отношении территории друг друга.
В соответствии с Договором Россия окажет Еревану всю необходимую помощь, если боестолкновения будут перенесены непосредственно на территорию Армении.
Вновь призываем стороны нагорно-карабахского конфликта к незамедлительному прекращению огня, деэскалации напряженности и возвращению к субстантивным переговорам в целях достижения мирного урегулирования на основе базовых принципов в русле договоренностей, достигнутых министрами иностранных дел Российской Федерации, Азербайджанской Республики и Республики Армения в Москве 10 октября с.г.