Սամվել Մանուկյանը կներկայացնի Ջավախքը Վրաստանի խորհրդարանում. ամփոփվում են Վրաստանի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները
Ախալքալաքի շրջանից ընտրված` գործող պատգամավոր Սամվել Մանուկյանը կշարունակի իր պատգամավորական գործունեությունը Վրաստանի խորհրդարանի գալիք նստաշրջանում: Այս մասին վկայում են Վրաստանի Ընտրական հանձնաժողովի հրապարակած տվյալների նախնական արդյունքները:
Վրաստանում հոկտեմբերի 31-ին խորհրդարանական ընտրություններ էին: Ջավախքում մեծամասնական ընտրակարգով 9 թեկնածու էր մրցակցում մանդատ ստանալու և Ախալքալաքի ու Նինոծմինդայի շրջանները Վրաստանի խորհրդարանում ներկայացնելու համար: Համաձայն ամփոփված նախնական արդյունքների` Սամվել Մանուկյանը ստացել է Ջավախքի ընտրողների ձայների մեծամասնությունը` 63% քվե (15 265 ձայն):
Սամվել Մանուկյանն առաջադրվել էր իշխանական` «Վրացական երազանք» կուսակցության կողմից: Նրա հիմնական մրցակիցը Նինոծմինդայի շրջանից ընտրված, գործող պատգամավոր Հենզել Մկոյանն էր, ում օգտին քվեարկել է ընտրողների շուրջ 18 % -ը (4317 քվե): Հիշեցնենք, վերջինիս իշխանությունն այլևս չէր սատարում, և Հենզել Մկոյանն առաջադրվել էր որպես անկախ պատգամավոր:
Առաջատարների եռյակը, հավաքած շուրջ 10 % ձայներով, եզրափակում է Արսեն Կարապետյանը, որը նախկինում զբաղեցրել է Նինոծմինդայի ոստիկանապետի պաշտոնը: Առաջադրվել էր «Բաքրաձե, Ուգուլավա, Բոկերիա –«Եվրոպական Վրաստան» – շարժում հանուն ազատության» կուսակցության կողմից: Վերջինս նաև կուսակցության համամասնական ցուցակի 29-րդ հորիզոնականում է:
4,5 % քվե հավաքել է նաև նախկին պատգամավոր Մելիք Ռաիսյանը, որն այս անգամ ներկայացնում էր «Միասնկանա ազգային շարժում, Միացյալ ընդդիմություն, Ուժը միասնության մեջ է» դաշինքը: Վերջինս նաև դաշինքի համամասնական ցուցակում 51-րդն է:
Մնացյալ թեկնածուները հավաքել են 3 և պակաս տոկոս քվե: Նրանք են` Արտաշես Հակոբյանը, Դիանա Հարությունյանը, Էլզա Գրիգորյանը, Միխեիլ Շիոշվիլին և Ամիրան Չախալիձեն:
Դաշինքների և կուսակցությունների համամասնական ցուցակներում հայազգի թեկնածուներ կան, սակայն առայժմ դժվար է ասել, թե նրանցից ով մանդատ կստանա` հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ հայազգի ներկայացուցիչները այդ ցուցակների առաջատար հորիզոնականներում չեն:
Սամցխե-Ջավախքում ընտրողների մասնակցության համեմատաբար բարձր ցուցանիշ է գրանցվել ` 60,8 %, որը կազմել է 87654 ընտրող: Ջավախքում (Նինոծմինդայում և Ախալքալաքում)` 55,7 % կամ 32241 ընտրող:
Առայժմ ամփոփված տվյալների համաձայն` Վրաստանի ողջ տարածքում համամասնական ընտրակարգով առաջատարը իշխող կուսակցությունն է`ավելի քան 48% ձայնով, երկրորդ տեղում Սահակաշվիլու հիմնադրած «Միացյալ ազգային շարժում»-ն է`ավելի քան 26 % ձայներով, մնացյալ կուսակցություններն առայժմ 3 և պակաս % ձայներ են հավաքել:

Самвел Манукян представит Джавахк в грузинском парламенте: подводятся итоги парламентских выборов в Грузии
Действующий депутат парламента Грузии от Ахалкалакского района Самвел Манукян продолжит свою деятельность в законодательном органе страны. Об этом свидетельствуют обнародованные ЦИК предварительные результаты парламентских выборов.
31 октября в Грузии прошли выборы в парламент. В Джавахке предвыборную борьбу по мажоритарной системе за представление в грузинском парламенте Ахалкалакского и Ниноцминдского районов вели 9 кандидатов. Согласно предварительным результатам, получивший в Джавахке большинство голосов (63%) Самвел Манукян был выдвинут кандидатом от правящей партии “Грузинская мечта”. Его основной соперник, избранный от Ниноцминдского района действующий депутат Энзель Мкоян, набрал 18% голосов. Напомним, что Мкоян больше не поддерживает правящую силу и на этот раз баллотировался в парламент как независимый кандидат.
Тройку лидеров замыкает набравший около 10% Арсен Карапетян, который ранее занимал должность начальника полиции Ниноцминдского района. Карапетян представлял партию “Бакрадзе, Угулава, Бокерия – “Европейская Грузия” - Движение во имя свободы”, в списке которой занимал 29-ю горизонталь.
4,5% голосов получил бывший депутат Мелик Раисян. На этот раз он представлял блок “Единое национальное движение”, “Объединенная оппозиция”, “Сила в единстве”, в пропорциональном списке которого занимал 51-е место.
Остальные кандидаты набрали менее трех процентов голосов. Это Арташес Акопян, Диана Арутюнян, Эльза Григорян, Михеил Шиошвили и Амиран Чахалидзе.
В пропорциональных списках других блоков и партий тоже есть кандидаты армянской национальности, однако с учетом того, что в пропорциональных списках они не занимают высокие горизонтали, трудно сказать, удастся ли кому-нибудь из них получить депутатский мандат.
В Самцхе-Джавахке явка на выбора была относительно высокой – 60,8%, или 87654 избирателя. В Джавахке (Ниноцминда и Ахалкалак) проголосовали 55,7% избирателей, или 32241 человек.
По предварительным данным, на всей территории Грузии лидирует правящая партия – более 48% голосов, на втором месте основанный Саакашвили блок “Единое национальное движение” – более 26% голосов. Остальные партии набрали пока менее 3% голосов.