Վանանդցիները դժգոհում են. «Կառավարությունը բոլորին փչացնում ա» (վիդեո)
Արմավիրի մարզի Վանանդ գյուղ մի քանի անգամ այցելելուց հետո հնարավոր չէ, որ նոր կոշիկների կարիք չզգացվի: Փոշոտ ու քարքարոտ փողոցները սովորական են դարձել հեռավոր գյուղի բնակիչների համար: Գյուղում ասֆալտին կարոտ են նույնիսկ ընտրությունների ժամանակ, թեեւ շատերն են հույս փայփայում, որ 5 տարին մեկ իրենցով հետաքրքրվող կլինի ու գյուղը շատ թե քիչ կբարեկարգվի: Գյուղացիներն ասում են, թե վաղուց իրենք «մարդահաշիվ» չեն, եւ կառավարությունը իրենց գոյության մասին չգիտի էլ:
Գյուղացիների դժգոհությունը արդարացված է, քանի որ հեռավոր գյուղացիները զրկված են նույնիսկ փոխադրամիջոցից: Վանանդն ու շրջակա եւս մի քանի գյուղեր ավտոբուս չունեն: Մարդիկ դուրս են գալիս գլխավոր փողոց եւ մարզկենտրոն Արմավիր կամ Երեւան հասնելու համար կանգնում են այնքան, մինչեւ մի ավտոմեքենա իրենց տանի, կամ էլ գյուղացիների բնորոշմամբ՝ կախվում են Բագարան-Երվանդաշատ գյուղերի միկրոավտոբուսի դռներից, որ մի կերպ հասնեն Արմավիր:
Քանի որ փողոցներն անանցանալի են, գյուղում նույնիսկ տաքսի չկա: Միակ տաքսին կիսասարք ու փոշով լեցուն «Նիվա» մակնիշի ավտոմեքենան էր, որն էլ մեզ հասցրեց հարեւան գյուղ:
Մինչ հարեւան գյուղեր այցելելը մի կես ժամ փորձում էինք մարդ գտնել Վանանդի փողոցներում: 4-5 փողոց անցնելուց հետո այդպես էլ դրսում մարդ չգտանք: Այնպիսի տպավորություն էր, որ արտակարգ իրավիճակ է եղել եւ մարդիկ լքել են իրենց տները: Համայնքապետարան հիշեցնող կիսախարխուլ շենքում նույնպես մարդ չկար: Թեեւ դուռը բաց էր, սակայն այն էական նշանակություն չուներ, քանի որ պատուհաններին ապակի չկար, եւ համայնքապետարանի շենք հանգիստ կարելի էր ելումուտ անել նաեւ պատուհանից:
Փողոցներից մեկի խաչմերուկը դեռ չթեքված՝ ինչ-որ ձայն լսվեց: Մարդ գտնելու հույսով ոգեւորված ավելի արագ քայլեցի ու տեսնեմ՝ պատի անկյունում մի տղամարդ գոմաղբի հետ կռիվ է տալիս:
«Եզդիների գոմերից գոմաղբը 500 մետր ձեռքով բերում եմ, չորացնեմ, աթար սարքեմ, որ վառենք, մատղաշ երեխեք ունենք, գազի փող էլ չենք կարում տանք: Պապի եմ, իմ սիրտն ավելի է ցավում, քան ծնողներինը»,- մեզ տեսնելով ասած Գրիշա Սմբատյանը (տես առաջին նկարում):
Ըստ նրան՝ հիմա եղանակները մի քիչ տաք են, մեկ-մեկ գազ են վառում, անկողինը տաքանում է ու երեխեքը քնում են: Իսկ ամբողջ ձմեռ փայտ ու աթար են վառել, քանի որ տանը աշխատող չունեն եւ չեն կարող գազի համար ամեն ամիս վճարել:
Գրիշա Սմբատյանը նախ ճշտեց՝ արդյո՞ք իր բոլոր ասածները կհրապարակվեն, թե՞ հեռուստաընկերությունների նման մենք էլ իր սուր խոսքերը «կկտրտենք»: Հետո սկսեց թվարկել վանանդցիների խնդիրները: Առաջինը սկսեց գյուղի խմելաջրի խնդրից: Գրիշա պապի խոսքերով՝ գյուղի խմելաջուրը վերցնում են արտեզյան հորից, սակայն 6-7 ամիս է՝ աղ է ջրի հետ գալիս: Որպես ապացույց նա եռացրեց ջուրը եւ ցույց տվեց ամանի տակի աղի հետքը: «Խմելու ջուրը լրիվ աղ է, մարդկանց պոչկեքն արդեն շարքից դուրս ա եկել: Սկզբում լավ ջուր էր, բայց հիմա լրիվ հարամվել ա»,- ասաց Գրիշա Սմբատյանը:
Նրա խոսքով՝ գյուղապետը «լավ տղա է», բայց օգնող չունի, դրա համար էլ խնդիրները գյուղում շատ են: Խոսքը դեռ չավարտած՝ ցույց տվեց փողոցի «մերկ» սյուները՝ ասելով, թե գյուղում լուսավորություն էլ չկա: «Ամոթ էլ է, Թուրքիայից մի քանի կիլոմետր ենք հեռու, գոնե լուսավորության հարցը լուծեն»,- ավելացրեց Գրիշա պապը: Նրա տղաներն այժմ Ռուսաստանում են, ու ինչպես պապն է ասում, գործերը լավ չէ:
Նա ցանկանում էր հնարավորինս շատ խոսել խնդիրների մասին ու ոչինչ բաց չթողել: Գրիշա Սմբատյանը պատմեց, որ գյուղացիները չեն կարողանում հող մշակել, քանի որ «թանկ հաճույք» է: Վառելանյութը, պարարտանյութը թանկ են, մթերքի իրացման շուկա չկա, իսկ միայն ոռոգման ջրի բարձր սակագինը բավական է, որ գյուղացին հող չմշակի: «Չենք կարում նույնիսկ հող ու ջրի վարձը տանք, շատ թանկ ա: 5 հեկտար հող ունեմ, արդեն 6-7 տարի ա չեմ կարողանում մշակել: Ստիպված մի կերպ վարձերը վճարում եմ, բայց հողը չեմ մշակում: Ամեն մեկն իրա փորի մասին ա մտածում: Մենք էլի ջհանդամը, կոմունիստների ժամանակ մեր կյանքն արել ենք, բա այս մատաղ սերունդն ի՞նչ անի»,- ավելացրեց Գրիշա Սմբատյանը:
Նա դեռ խոսակցությունը չէր ավարտել, երբ մոտեցավ համագյուղացիներից Հմայակ Հարությունյանը: Նա էլ սկզբում ամոթանք տվեց լրագրողներին, որ հեռուստաեթերից կյանքը ներկայացնում են «գունավոր ու հիասքանչ», ապա սկսեց լրացնել Գրիշա պապի դժգոհությունների շարանը:
«Մեր կառավարությունից ենք դժգոհ: Ով հոգատար, նվիրյալ մարդ ա, ավելի շատ մարդ ա, Հայաստանում տեղ չունի»,- ասում է Հմայակ Հարությունյանը եւ պարզաբանում, որ Հայաստանում մարդը գնահատված չէ, հետեւաբար տեղ չունի:
«Երեւի սխալ բան եմ ասում, բայց օտարի լծի տակ երեւի ավելի հաճելի ապրենք: Ինչ անում է ներքին կառավարությունը, հայ մարդը, ամաչում եմ, որ հայ եմ: Զզվում եմ, որ իմ երկիրը դատարկվում ա, ու ձեռքներս ճար չկա»,- ավելացրեց Հ. Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ գյուղացին, որ այսօր հողատեր պիտի լիներ, կպներ երկրին «թքում ու գնում է», իսկ ինքն այդ հույսով չի ապրել: «Սովետի ժամանակ, որ համարում են բռնատիրական, մենք երազանք ունեինք, որ Հայաստան պիտի միացնեինք, գետից այն կողմ հողեր ունենք, իմ պապի տունը տեսնում եմ, բայց այսօր այս եղածից եմ զզվել, հույսս էլ կտրել եմ: Մեկն էլ ես էի, որ անկախություն էինք ուզում: Որ իմանայի այսպես պիտի լիներ, բա ես նման բան կանեի՞: Ես ինձնից էլ եմ զզվում արդեն, խաբեբայի, ստորի, փչացածի դար են սարքում: Կառավարությունը բոլորին փչացնում ա»,- հավելեց Հմայակ Հարությունյանը:
Ըստ նրան՝ ինքը հավատում էր, որ Հայաստանը ազատ պիտի լիներ, ինքնուրույն լիներ, բայց հիմա էլ վախենում է, որ մարդիկ կլքեն իրենց տունն ու տեղը եւ կհեռանան երկրից: «Ես վախենում եմ, այդ կանխատեսումները միշտ ունեցել եմ, ու հակառակի պես միշտ կատարվել են դրանք, մինչեւ սովետի քանդվելը անկախությունը կանխազգացել եմ ու հիմա էլ կանխազգում եմ, որ անկախությունը մեզ չարիք կբերի: Գյուղում երիտասարդները չեն ամուսնանում, թողնում գնում են, ով էլ ամուսնանում ա, երեխա չի ունենում: Փեթակի նման մարում ենք արդեն»,- ավելացրեց Հմայակ Հարությունյանը:
Քանի որ Վանանդի համայնքապետարանում ոչ ոք չկար, պարզաբանում ստանալու համար զանգահարեցինք գյուղապետ Ջիվան Մանուկյանին: Նա ասաց, թե արդեն «հեռուստաաստղ» է դարձել եւ չի ցանկանում հանդիպել լրագրողների հետ:

Ванандцы жалуются: “Правительство всех портит” (видео)
“Мы недовольны нашим правительством. Пыльные и каменистые улицы – обычное явление для отдаленного села. Асфальтирование в селе не проводится даже во время выборов, хотя многие надеются, что хотя бы раз в пять лет кто-нибудь заинтересуется их проблемами и проведет какие-то работы по благоустройству села”,- говорят крестьяне. Они утверждают, что их давно “перестали считать за людей”, что правительство даже не знает об их существовании.
Недовольство крестьян оправданно, поскольку жители отдаленных сел лишены даже средства передвижения. В Вананде и нескольких соседних селах автобусов нет, и чтобы добраться до областного центра, людям приходится ждать попутной машины.
Перед тем, как поехать в соседние села, мы в течение получаса пытались найти на улицах Вананда прохожих, но так и не дождались появления хотя бы одного человека. Было такое впечатление, будто в селе возникла чрезвычайная ситуация и люди покинули свои дома.
В полуобвалившемся здании, где предположительно располагалась сельская администрация, никого не было. И хотя дверь была закрыта, однако существенного значения это не имело, так как стекла на окнах отсутствовали, и в здание спокойно можно было проникнуть через окно.
Не успели мы завернуть за угол, как услышали чей-то голос. В надежде кого-то найти я ускорил шаги и увидел мужчину, который вслух ругался из-за навоза. “Навоз, собранный из хлевов езидов, я пешком тащу 500 метров, чтобы высушить и приготовить кизяк для растапливания печи. У нас маленькие дети, а денег на газ нет. Я дедушка, я переживаю больше, чем родители“,- сказал нам Гриша Амбарян (см. первый снимок). Всю зиму его семья топила печку дровами и кизяком – работников в доме нет, поэтому платить за газ они не могут.
Мой собеседник сперва уточнил, все ли его высказывания войдут в статью или мы, наподобие телекомпаний, “вырежем” наиболее острую критику. Потом Гриша начал перечислять проблемы ванандцев. Первая проблема касалась питьевой воды. Ванандцы берут питьевую воду из артезианского колодца, однако уже 6-7 месяцев, как в воду попадает соль.
По словам Гриши Амбаряна, староста села “хороший парень“, но у него нет помощников, потому и проблем много. В селе нет также освещения. “Стыдно, мы находимся в нескольких километрах от Турции, хоть бы вопрос освещения решили“,- отметил Гриша Амбарян. Его сыновья уехали в Россию, но и там дела у них идут неважно.
Мой собеседник очень хотел представить все проблемы, ничего не упустить. Крестьяне, по его словам, не могут обрабатывать землю, так как это “дорогое удовольствие“: “Мы не можем платить за землю и воду, это очень дорого. У меня пять гектаров земли, но уже 6-7 месяцев я не могу их обрабатывать. Мы свое отжили при коммунистах, а что делать молодым?“.
Мы с Гришей Амбаряном еще продолжали беседовать, когда к нам подошел его односельчанин Амаяк Арутюнян. Он тоже первым делом пристыдил нас, журналистов, сказал, что телевидение представляет жизнь “в розовом свете“, после чего вслед за своим соседом начал выражать недовольство. По словам Арутюняна, в Армении человека не ценят, поэтому люди не могут найти свое место в жизни.
“Возможно, я не прав, но под чужим господством мы, наверное, жили бы лучше. Мне стыдно за то, что делает наше правительство, наши армяне. Мне противно, что страна опустошается, но мы ничего поделать не можем“,- добавил Амаяк Арутюнян.
По его словам, крестьяне, которые должны были быть прочно привязаны к земле, должны были заниматься земледелием, сегодня “плюют на все и уезжают“. “В советский период, который считался диктаторским, мы мечтали о присоединении Армении. По ту сторону реки я вижу дом своего деда... Но сегодня мне тошно из-за того, что происходит, я потерял надежду. Я был одним из тех, кто требовал независимости, но если б я знал, что все так обернется, то никогда бы на это не пошел. Это время превратили во время обманщиков, подлецов, испорченных людей. Правительство всех портит”,- добавил Амаяк Арутюнян.
Он опасается, что люди покинут свои дома и уедут из страны. “Мои предчувствия, как назло, всегда сбываются. Еще до развала Советского Союза я предчувствовал независимость, а сейчас предчувствую, что независимость принесет нам беду. В селе молодые люди не женятся, уезжают, а кто женится, не заводит детей. Мы, как улей, угасаем”,- отметил мой собеседник.
Поскольку в здании сельской администрации никого не было, то для получения разъяснений мы позвонили старосте Вананда Дживану Манукяну. Он заявил, что уже стал “телезвездой” и не хочет встречаться с журналистами.