Ձեթը թանկացել է 16.1%-ով, շաքարավազը` 20.2%-ով. գնաճը հոկտեմբերին
Այս տարվա հոկտեմբերին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, Հայաստանի սպառողական շուկայում գնաճը կազմել է 1.3%:
Ինչպես ցույց են տալիս Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները, ըստ խոշորացված ապրանքախմբերի՝ ամենամեծ չափով թանկացել են ալկոհոլային խմիչքն ու ծխախոտը՝ 9.7%-ով: Միևնույն ժամանակ, կան որոշ ապրանքներ, որոնց գծով գնանկում ունենք, ինչպես կոշիկի ու հագուստի՝ 2.8%-ով:
Ընդհանուր առմամբ, պարենային ապրանքները, որոնց մեջ ներառվում են ինչպես սննդամթերքը, այնպես էլ՝ ծխախոտը, ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքը, այս տարվա հոկտեմբերին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, միջինում թանկացել են 1.5%-ով, ոչ պարենային ապրանքները՝ 0.6%-ով, իսկ ծառայությունների սակագները բարձրացել են 1.4%-ով:
Պատկերն այլ է, երբ այս խոշորացված ապրանքախմբերը դիտարկում ենք ըստ ներառվող ապրանքների: Քանի որ սպառողական ապրանքների գներն ունեն սեզոնայնություն, հետևաբար առավել նպատակահարմար է նշված ամսվա գները համեմատել ոչ թե նախորդ ամսվա, այլ՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա հետ:
Սննդամթերքի գներ
2020 թ. հոկտեմբերին 2019թ. հոկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 0.6% գնաճ: Առավել տեսանելի գնաճ կա շաքարավազի և ձեթի՝ արևածաղկի բուսական յուղի ապրանքախմբերում: Իսկ որոշ ապրանքները էժանացել են:
Մասնավորապես.
- Շաքարը և շաքարավազը թանկացել են 20.2%-ով,
- Արևածաղկի բուսական յուղը՝ 16.1%-ով (յուղերի և ճարպերի ապրանքախմբում արձանագրվել է 5.1% գնաճ)
- Կաթնամթերքը, պանիրը և ձուն՝ 1%-ով,
- Ալկոհոլային խմիչքն ու ծխախոտը՝ 9.7%-ով,
- Միրգը՝ 11.3%-ով,
- Հացաբուլկեղենն ու ձավարեղենը՝ 3.6%-ով:
Միևնույն ժամանակ՝
- Բանջարեղենը միջինում էժանացել է 9.5%-ով,
- Մսամթերքը՝ 1.7%-ով:
Հիշեցնենք, որ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) ավելի վաղ անդրադարձել է շաքարավազի, ալյուրի, ձեթի և կարագի (կարագի և ալյուրի գնային փոփոխությունները ՎԿ-ն առանձին չի ներկայացրել) թանկացմանը: Կառույցը պնդում է, որ թանկացումը պայմանավորված է միջազգային գներով, այսինքն՝ երկրներում, որտեղից ներմուծվում են այդ ապրանքները, թանկացում է գրանցվել:
Ոչ պարենային ապրանքների գներ
Ոչ պարենային ապրանքների շուկայում 2020թ. հոկտեմբերին 2019թ. հոկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 0.6% գնաճ: Վիճկոմիտեն արձանագրել է, որ բենզինի գինը նվազել է 14.4% -ով, իսկ դիզելային վառելիքի գինը՝ 20.9%-ով:
Ծառայությունների սակագներ
Մատուցված ծառայությունների ոլորտում սակագները միջինում բարձրացել են 1.4%-ով:
Արտարժույթի շուկա
Հոկտեմբերին հայկական դրամը որոշակիորեն արժեզրկվել է: Մասնավորապես, ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 491.7 դրամ, որը 3.2%-ով բարձր է 2019թ. հոկտեմբերի համապատասխան ցուցանիշից (476.3 դրամ):
Այս տարվա առաջին 10 ամիսների կտրվածքով (հունվար-հոկտեմբերը 2019թ.
հունվար-հոկտեմբերի նկատմամբ) Հայաստանում գնաճը կազմել է 0.9%: Տարվա ընթացքում 12-ամսյա գնաճը չի գերազանցել 1.8%-ը: Մանրամասները կարող եք տեսնել ստորև ներկայացված գրաֆիկում:

Рост цен в октябре: растительное масло подорожало на 16.1%, сахарный песок – на 20.2%
В октябре этого года по сравнению с тем же месяцем прошлого года рост цен на потребительском рынке Армении составил 1.3%.
Как показывают данные Статистического комитета РА, больше всего подорожали алкогольные напитки и сигареты – на 9.7%. В то же время цены на некоторые товары снизились. Например, обувь и одежда стали стоить на 2.8% дешевле.
В целом продовольственные товары - как продукты питания, так и безалкогольные напитки – в октябре этого года подорожали в среднем на 1.5%, непродовольственные товары – на 0.6%, тарифы на услуги увеличились на 1.4%.
Поскольку цены на потребительские товары носят сезонный характер, то более целесообразно сравнивать цены в указанном месяце не с ценами в предыдущем месяце, а в том же месяце прошлого года.
Цены на продукты питания
В октябре 2020 г. по сравнению с аналогичным периодом прошлого года был зафиксирован рост цен на 0.6% на продукты питания и безалкогольные напитки. Наиболее ощутимо выросли цены на подсолнечное растительное масло и сахарный песок. В то же время цены на некоторые товары снизились.
- сахар и сахарный песок подорожали на 20.2%,
- подсолнечное растительное масло – на 16.1% (в товарной группе масел и жиров цены выросли на 5.1%)
- молочные продукты, сыр и яйца – на 1%,
- алкогольные напитки и сигареты – на 9.7%,
- фрукты – на 11.3%,
- хлебобулочные изделия и крупы – на 3.6%.
В то же время:
- цены на овощи снизились в среднем на 9.5%,
- мясные продукты – на 1.7%.
Государственная комиссия по экономической конкуренции утверждает, что рост цен обусловлен международными ценами, то есть в тех странах, откуда импортируются указанные товары, цены на них выросли.
Цены на непродовольственные товары
В октябре 2020 г. по сравнению с тем же периодом 2019 г. цены на рынке непродовольственных товаров выросли на 0.6%.
По данным Статкома, стоимость бензина снизилась на 14.4%, стоимость дизельного топлива – на 20.9%.
Тарифы на услуги
В сфере услуг тарифы выросли в среднем на 1.4%.
Рынок валюты
В октябре была зафиксирована небольшая девальвация национальной валюты. Так, среднерасчетная стоимость армянского драма по отношению к доллару США составила 491.7 драма, что на 3.2% выше соответствующего показателя прошлого года (476.3 драма).
В разрезе десяти месяцев этого года (с января по октябрь) по сравнению с тем же периодом прошлого года цены в Армении выросли на 0.9%. В течение года 12-месячный рост цен не превысил 1.8%.