ԵՄ-ն ավելի քան 35 մլն եվրո դրամաշնորհ է տրամադրում ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի հետևանքների չեզոքացմանը
Այսօր Եվրոպական միությունը հայտնել է Հայաստանի կառավարությանը ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի արձագանքմանը աջակցելու նպատակով Հայաստանին 35.6 միլիոն եվրո դրամաշնորհ հատկացնելու մասին։ ԵՄ պատվիրակությունը Հայաստանում հայտնում է, որ ԵՄ որոշումը առանձին ոլորտներում, ինչպես նաև մակրոտնտեսական կայունության, պետական ֆինանսական կառավարման և պետական բյուջեի թափանցիկության բարեփոխումների իրականացման առաջընթացի դրական գնահատանքի արդյունք է:
Այն հանդիսանում է նախորդ տարվա ապրիլին հայտարարված ԵՄ կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք 92 մլն եվրո օժանդակության փաթեթի բաղկացուցիչ մասը, որը ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցելու նպատակով վերաբաշխվել և համալրվել է նոր ֆոնդերով՝ ուղղված մեղմելու համավարակի՝ հայ ժողովրդի վրա ունեցած հետևանքները:
«Կատարելով ֆինանսական ուղղակի ներդրում՝ ընդգծում և աջակցում ենք ՀՀ կառավարության գովելի ջանքերը՝ ուղղված աշխատատեղերի պահպանմանը, ՓՄՁ-ներին աջակցությանը, ինչպես նաև ՔՈՎԻԴ-19 համավարակից առավել տուժած անձանց համար առողջապահական և սոցիալական հիմնարար ծառայությունների ապահովմանը: Այսօր հայտարարված աջակցությունը տրամադրվում է ի լրումն ՔՀԿ-ների և եվրոպական ֆինանսական հաստատությունների միջոցով տրամադրվող աջակցության այլ գործիքներին՝ ուղղված խոցելի տնային տնտեսություններին և տնտեսավարողներին օժանդակությանը»,- նշված է տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Այսօր, երբ աշխարհն առերեսվում է ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի հետևանքով ստեղծված բազմաշերտ ճգնաժամին, մենք բարձր ենք գնահատում ԵՄ աջակցությունն՝ ուղղած Հայաստանում համաճարակի սոցիալ-տնտեսական հետևանքների հակազդմանը: Այս պատեհաժամ հատկացումը Եվրամիության հետ մեր արդյունավետ համագործակցության դրսևորումն է, և ես համոզված եմ, որ մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ կբարձրացնենք ՔՈՎԻԴ-19 ճգնաժամի նկատմամբ Հայաստանի դիմակայունությունը»,-նշել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
«Այս ուղղակի բյուջետային աջակցության հատկացումը Հայաստանում ՔՈՎԻԴ -19-ի դեմ պայքարի ուղղությամբ ԵՄ-ի և իր քաղաքացիների կուռ նվիրվածության ևս մեկ շոշափելի ապացույցն է: Եվրոպական միությունն ու իր անդամ պետությունները նպաստում են Հայաստանի առողջապահական համակարգի ամրապնդմանը և ՔՈՎԻԴ-19-ի հետևանքով առաջացած հրատապ հումանիտար և տնտեսական հետևանքների հակազդմանը: Մենք կիսում ենք մարտահրավերը և միայն միասնաբար կկարողանանք հասնել հաջողության»,- նշել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Ն.Գ․ Անդրեա Վիկտորինը։
ԵՄ-ի արձագանքը բխում է «Team Europe» մոտեցումից , որի նպատակն է փրկել կյանքեր` այս համաճարակի դիմակայմանն ուղղված արագ և նպատակային աջակցություն ցուցաբերելով մեր գործընկերներին։ Այն համատեղում է ԵՄ-ի, նրա անդամ պետությունների և եվրոպական ֆինանսական հաստատությունների ռեսուրսները` աջակցելու գործընկեր երկրներին, ինչպես նաև արձագանքելու նրանց կարճաժամկետ կարիքներին և հասարակության ու տնտեսության վրա երկարաժամկետ կառուցվածքային ազդեցություններին:

European Union Disburses Over €35M In Grants to Address COVID-19 Impact In Armenia
EU Delegation to Armenia states, that today, the European Union (EU) informed the Government of Armenia about the disbursement of € 35.6 million in grants to support Armenia in response to the COVID-19 pandemic. The EU's decision follows a positive assessment on progress in selected sector reform areas, macroeconomic stability, public financial management and state budget transparency.
It is part of the EU € 92 million assistance package for Armenia announced last April, which included restructured and new funds to support Armenia in its fight against the COVID-19 crisis, in order to mitigate the impact of the pandemic on the Armenian people.
This direct financial contribution recognizes and supports the Government commendable efforts to preserve jobs and support SMEs, as well as to ensure basic health and social services for those most affected by COVID-19. This assistance announced today is complementary to other instruments of support with CSOs and European financial institutions to assist vulnerable households and businesses.
H.E. Mher Grigoryan, Deputy Prime Minister, said: “As the world faces a multi-layered crisis caused by COVID-19 pandemic, we highly appreciate the EU’s support to tackle the socio-economic consequences of the pandemic in Armenia. This timely allocation is the manifestation of our productive cooperation with the European Union and I’m sure that our joint efforts will result in increased COVID-19 crisis resilience of Armenia.”
H.E. Andrea Wiktorin, EU Head of Delegation, said: "This direct budget support disbursement is once again a very tangible demonstration of the EU and its citizens' strong commitment to fight the COVID-19 pandemic in Armenia. The European Union and its Member States are contributing to strengthen the health systems and meet the urgent human & economic implications of COVID-19 in Armenia. We share the challenge and we can only succeed together".
The EU’s response follows a Team Europe approach, aimed at saving lives by providing quick and targeted support to our partners to face this pandemic. It combines resources from the EU, its Member States and European financial institutions to support partner countries and address their short-term needs, as well as the longer-term structural impacts on societies and the economy.