Երեկվա որոշումը ստիպված ենք կայացրել․ Արայիկ Հարությունյան
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը այսօր՝ նոյմբերի 10-ին, ժողովրդին ուղերձով դիմելու ժամանակ հայտարարեց, որ պատերազմը դադարեցնելու դիմաց Ադրբեջանին հողեր հանձնելու որոշումը ստիպված են կայացրել։
Բացատրելով կայացված որոշումն Արայիկ Հարությունյանն ասաց, որ 43 оր տևած մարտական գործողությունների հետևանքով կորցրել էինք Ֆիզուլիի, Ջաբրաիլի, Կուբաթլուի, Զանգելանի շրջանները և Հադրութի շրջանի հիմնական մասը, Մարտունիի և Ասկերանի շրջաններից որոշակի մասեր և Շուշի քաղաքը։ Մարտերն ընթացել են Ստեփանակերտի մատույցներում և եթե մարտական գործողությունը շարունակվեր նույն տեմպով, օրերի ընթացքում կորցնելու էին ամբողջ Արցախը՝ տալով բազմաթիվ զոհեր։ Եթե մարտական գործողությունները տեղափոխվեին թիկունք, անդառնալի հետևանքներ կունենայինք առաջնագծում։
«Եթե կորցնեինք Ստեփանակերտը, ինչ տեղի կունենար Ասկերանի, Մարտունու շրջանների առաջնագծում գտնվող զինվորների առումով։ Շրջափակման մեծ հնարավորություններ կարող էին ունենալ»,- ասաց Արայիկ Հարությունյանը։ Նրա խոսքով՝ մի քանի օր հնարավոր էր եղել պաշտպանել Արցախի երկինը, բայց հակառակորդը կարողացել էր այդ պայմաններում էլ կորուստներ պատճառել հայկական կողմին։
Թե ինչու հայկական կողմից չի հաջողվել հաջողության հասնել, Արայիկ Հարությունը նկատում է, որ դրա պատասխանը տալու են բոլորը՝ հատկապեց վերջին 10 տարիներին իշխանության մեջ եղած անձինք։
Զորքի բարոյահոգեբանական վիճակը ծայրահեղ վատ է եղել, ունեցել են հիվանդություններ (կորոնավիրուս, թութք, դիզենտերիա)։ Հնարավորություն չի եղել հերթափոխ իրականացնել, բուժել հիվանդների։ Այդուհանդերձ զինված ուժերը կարողացել են 43 оր դիմակայել։
Թե ինչու ժամանակին չի կանխատեսվել այս սցենարը, Արայիկ Հարությունյանը հիշեցնում է, որ ինքն Աղդամից կոչով դիմել է ժողովրդին՝ հիշեցնելով, որ օգնության կարիք կա։ Դրանից հետո Շուշիից է դիմել ժողովրդին, ասել է, որ հակառակորդը 5 կմ-ի վրա է եղել։
«Շուշիի նկատմամբ կորցրել ենք վերահսկողությունը նոյեմբերի 5-ից, բայց ամբողջությամբ՝ նոյեմբերի 7-ից։ Չէինք ուզում հավատալ, որ կորցնում ենք հայրենիքն ամբողջությամբ, չէինք ուզում հավատալ, որ անհնար է կռվել եղած ռեսորսներով մարդկային և տեխնիկայի, որ կար»,- նշեց Արցախի նախագահը։
Արայիկ Հարությունյանն այս օրերին խորհրդակցություններ է անցկացրել Արցախի քաղաքական ուժերի հետ, խորհրդարանական ուժերի հետ, Վիտալի Բալասանյանի հետ։ Նրա խոսքով՝ պետք է համախմբել և թույլ չտալ, որ քաղաքացիական պատերազմ սկսվի։

“Вчерашнее решение мы приняли вынужденно” – Араик Арутюнян
Президент Арцаха Араик Арутюнян сегодня, 10 ноября, обратился с посланием к народу, заявив, что решение о прекращении войны и сдаче земель Азербайджану принял вынужденно.
Давая разъяснения по принятому решению, Арутюнян сказал: “Вследствие длившихся 43 дня боевых действий мы потеряли Физулинский, Джабраилский, Кубатлинский, Зангеланский районы, основную часть Гадрутского района, определенные части Мартунинского и Аскеранского района и город Шуши. Бои шли на подступах к Степанакерту, и если бы боевые действия продолжились этими темпами, то за несколько дней мы бы потеряли весь Арцах, понеся многочисленные потери. Если бы боевые действия перекинулись в тыл, то на передовой мы бы имели необратимые последствия.
Если б мы потеряли Степанакерт, что бы произошло с солдатами, находившимися на передовой в Аскеранском, Мартунинском районах? Велика была бы вероятность их окружения”,- сказал А.Арутюнян.
По его словам, защитить небо Арцаха удалось в течение нескольких дней, но даже в этих условиях противник причинял нам потери.
Касаясь того, почему армянской стороне не удалось добиться успеха, Араик Арутюнян отметил, что ответ на этот вопрос должны дать все и особенно те, кто находился у власти последние десять лет.
Морально-психологическое состояние войска было крайне плохим, имелись болезни (коронавирус, геморрой, дизентерия), не удавалось организовать пересменку, лечить больных. Тем не менее, вооруженные силы смогли продержаться 43 дня.
Говоря о том, почему этот сценарий не был своевременно спрогнозирован, Араик Арутюнян напомнил о том, что обратился к народу из Агдама, заявив, что нужна помощь. После этого обратился к народу из Шуши, сказав, что противник находится в 5 километрах.
“Контроль над Шуши мы потеряли с 5 ноября, но полностью – с 7 ноября. Нам не хотелось верить, что мы теряем всю нашу родину, не хотелось верить в невозможность воевать имевшимися человеческими ресурсами и техникой”,- отметил президент Арцаха.
В эти дни Арутюнян проводил консультации с политическими силами Арцаха, парламентскими силами, Виталием Баласаняном. Глава Арцаха заявил о необходимости сплотиться и не допустить начала гражданской войны.