Երեկվա որոշումը ստիպված ենք կայացրել․ Արայիկ Հարությունյան
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը այսօր՝ նոյմբերի 10-ին, ժողովրդին ուղերձով դիմելու ժամանակ հայտարարեց, որ պատերազմը դադարեցնելու դիմաց Ադրբեջանին հողեր հանձնելու որոշումը ստիպված են կայացրել։
Բացատրելով կայացված որոշումն Արայիկ Հարությունյանն ասաց, որ 43 оր տևած մարտական գործողությունների հետևանքով կորցրել էինք Ֆիզուլիի, Ջաբրաիլի, Կուբաթլուի, Զանգելանի շրջանները և Հադրութի շրջանի հիմնական մասը, Մարտունիի և Ասկերանի շրջաններից որոշակի մասեր և Շուշի քաղաքը։ Մարտերն ընթացել են Ստեփանակերտի մատույցներում և եթե մարտական գործողությունը շարունակվեր նույն տեմպով, օրերի ընթացքում կորցնելու էին ամբողջ Արցախը՝ տալով բազմաթիվ զոհեր։ Եթե մարտական գործողությունները տեղափոխվեին թիկունք, անդառնալի հետևանքներ կունենայինք առաջնագծում։
«Եթե կորցնեինք Ստեփանակերտը, ինչ տեղի կունենար Ասկերանի, Մարտունու շրջանների առաջնագծում գտնվող զինվորների առումով։ Շրջափակման մեծ հնարավորություններ կարող էին ունենալ»,- ասաց Արայիկ Հարությունյանը։ Նրա խոսքով՝ մի քանի օր հնարավոր էր եղել պաշտպանել Արցախի երկինը, բայց հակառակորդը կարողացել էր այդ պայմաններում էլ կորուստներ պատճառել հայկական կողմին։
Թե ինչու հայկական կողմից չի հաջողվել հաջողության հասնել, Արայիկ Հարությունը նկատում է, որ դրա պատասխանը տալու են բոլորը՝ հատկապեց վերջին 10 տարիներին իշխանության մեջ եղած անձինք։
Զորքի բարոյահոգեբանական վիճակը ծայրահեղ վատ է եղել, ունեցել են հիվանդություններ (կորոնավիրուս, թութք, դիզենտերիա)։ Հնարավորություն չի եղել հերթափոխ իրականացնել, բուժել հիվանդների։ Այդուհանդերձ զինված ուժերը կարողացել են 43 оր դիմակայել։
Թե ինչու ժամանակին չի կանխատեսվել այս սցենարը, Արայիկ Հարությունյանը հիշեցնում է, որ ինքն Աղդամից կոչով դիմել է ժողովրդին՝ հիշեցնելով, որ օգնության կարիք կա։ Դրանից հետո Շուշիից է դիմել ժողովրդին, ասել է, որ հակառակորդը 5 կմ-ի վրա է եղել։
«Շուշիի նկատմամբ կորցրել ենք վերահսկողությունը նոյեմբերի 5-ից, բայց ամբողջությամբ՝ նոյեմբերի 7-ից։ Չէինք ուզում հավատալ, որ կորցնում ենք հայրենիքն ամբողջությամբ, չէինք ուզում հավատալ, որ անհնար է կռվել եղած ռեսորսներով մարդկային և տեխնիկայի, որ կար»,- նշեց Արցախի նախագահը։
Արայիկ Հարությունյանն այս օրերին խորհրդակցություններ է անցկացրել Արցախի քաղաքական ուժերի հետ, խորհրդարանական ուժերի հետ, Վիտալի Բալասանյանի հետ։ Նրա խոսքով՝ պետք է համախմբել և թույլ չտալ, որ քաղաքացիական պատերազմ սկսվի։

Artsakh President: "We had no option but to give lands to end war"
Artsakh President Arayik Harutyunyan, in a public address today, announced that they had no other choice but to agree to hand over lands to Azerbaijan in exchange for ending the war.
Explaining the decision, Harutyunyan said that after 43 days of fighting, the country’s armed forces had lost the regions of Fizuli, Jabrail, Kubatlu, Zangelan, the main part of the Hadrut region, Martuni, certain parts of the Askeran region, and the city of Shushi.
The war had reached the outskirts of Stepanakert. Had the fighting continued at the same pace, they would have lost the whole of Artsakh in a matter of days, leaving many victims.
"If we lost Stepanakert, what would have happened to the soldiers on the front lines of Askeran and Martuni regions?" They could have been surrounded, cut off,” said Harutyunyan.
As to why Armenian forces failed, Harutyunyan said all will be held accountable, especially those who have been in power for the last ten years.
He said the morale of the troops was extremely bad. Many were sick with the coronavirus, hemorrhoids and dysentery. There was no opportunity to rotate the soldiers and treat the sick. Nevertheless, the armed forces were able to resist for 43 days.
"We have lost control of Shushi on November 5, and complete control on November 7. We did not want to believe that we were losing the homeland completely. We did not want to believe that it was impossible to fight with the existing resources and human equipment that existed," said the Artsakh President.
Harutyunyan is now holding consultations with the political and parliamentary forces of Artsakh to unite the citizenry and prevent a civil war.