Կարմիր խաչից չեն մեկնաբանում՝ արդյոք իրենց դիմել են գերիների և դիերի փոխանակման համար
Երեկ գիշերը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարություն ստորագրեցին՝ Արցախում սեպտեմբերի 27-ից սկսված պատերազմական գործողությունները դադարեցնելու վերաբերյալ։
Հայտարարությանը ներառում է նաև մի կետ, որով իրականացվելու է ռազմագերիների եւ մյուս պահվող անձանց, զոհերի դիերի փախանակում։
Ընդհանրապես այս պատերազմի ընթացքում գերիների հետ շփումն ու այցերը կատարում էր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ)։ Երեք անգամ հայտարարված հրադադարների ընթացքում կոմիտեն պետք է ապահովեր նաեւ կողմերի մոտ գտնվող դիերի փոխանակումը։
Կարմիր Խաչի հայաստանյան գրասենյակի մամուլի պատասխանատու Զառա Ամատունին «Հետք»-ին հայտնեց, որ տեղյակ չէ՝ արդյոք Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն կազմակերպելու է կողմերի մոտ գտնվող գերիների և դիերի փոխանակումը։ Զառա Ամատունին նաև չցանկացավ ճշտել՝ արդյոք կոմիտեին արդեն իսկ դիմել են այդ աշխատանքները կազմակերպելու համար։
«Մենք պատրաստակամ ենք այս գործընթացը կազմակերպել։ Սակայն հասկանում եք, որ գիշերվանից հետո մեզ մոտ նաև հնարավորություն չի եղել նման բաներ սկսել կազմակերպել, մի քիչ սպասենք»,- նշեց նա։

В армянском офисе МККК не знают, когда будет организован обмен пленными и телами погибших
Вчера ночью премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент России Владимир Путин подписали заявление о прекращении начавшихся 27 сентября военных действий.
Заявление включает пункт об обмене военнопленными, другими удерживаемыми лицами и телами погибших.
Отметим, что в ходе этой войны общение с пленными и их посещение организовывал Международный Комитет Красного Креста. Во время перемирия, которое объявлялось трижды, МККК должен был обеспечить обмен находящимися у сторон телами погибших.
В беседе с Hetq.am пресс-секретарь армянского офиса МККК Зара Аматуни сказала, что не знает, собирается ли Международный Комитет Красного Креста организовать обмен пленными и телами погибших. З.Аматуни также не ответила на вопрос, обращались ли они в МККК для организации этих работ.
“Мы готовы организовать этот процесс, однако после прошедшей ночи у нас не было возможности предпринять такие шаги. Давайте немного подождем”,- сказала Зара Аматуни.