Հադրութցիները պահանջում են վերադարձնել Հադրութի շրջանը
Հադրութի շրջանի բնակիչներն այսօր՝ նոյեմբերի 11-ին բաց նամակով դիմել են Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին՝ Հադրութի շրջանն ամբողջությամբ Արցախին վերադարձնելու պահանջով: Նրանք ստորագրահավաք են կազմակերպել և դիմել նաև միջազգային կառույցներին: Այս մասին «Հետք»-ին հայտնեց Հադրութ քաղաքի բնակիչ, Հադրութի մշակույթի և երիտասարդության հարցերի բաժնի վարիչ Երազիկ Ավանեսյանը:
«Հադրութն իր պատմության մեջ չի եղել Ադրբեջանի տիրապետության տակ: Մենք պահանջում ենք, որ Հադրութը վերադարձնեն հադրութցիներին: Ինչո՞ւ տալ Հադրութը ադրբեջանցուն, և չգրավված Աղդամը հենց այնպես նվիրել ադրբեջանցիներին: Եթե հարցը փոխզիջմանն է վերաբերում, և Աղդամը տալիս են, գոնե այնպես անեին Հադրութը հետ վերցնեին: Մեծ մեղք է, որ մեր հայկական հողը նվիրենք Ադրբեջանին: Սա նվեր է, որովհետև ոչ մի փոխզիջում Հադրութի համար չեն արել, նույնն էլ Շուշիի համար»,- հայտնեց Երազիկ Ավանեսյանը:
Հադրութի բնակիչն այս ամենն անարդար է համարում:
«Որպես արցախցի մենք այնքան բարեկիրթ էինք, որ այս 40 օրվա ընթացքում երբեք դուրս չենք եկել ցույցերի Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով՝ հաշվի առնելով, որ մենք չենք ընտրել նրան: Ստացվում է, որ ինքն այդքան էլ բարեկիրթ չի ու մեր փոխարեն որոշել է: Ցավոտ է, ու այս կորուստն անդառնալի է: Եթե նրանք Հադրութը հետ չտան, ամեն մի արցախցի Կոմիտասի նման է լինելու, բոլորս այս պահին խելագարման եզրին ենք: Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունները մի տողով չեն ասում, թե ինչ է լինելու Արցախի բնակչության հետ: 100-150 հազար բնակիչ Արցախից այսօր Հայաստանում է: Ոչ ոք չի ասում՝ մեր ճակատագիրը որտեղ է ավարտվելու»,- նշեց նա:
Փոխզիջումների մասին խոսելիս Երազիկն ասում է, որ համաձայնագրի մեջ դրանք գոնե մի տողով պետք է լինեին՝ ի շահ Արցախի. «Այս համաձայնագրի մեջ չկա մի այնպիսի տող, որտեղ արցախցին ունի ինչ-որ շահ: Ո՞րն է այս համաձայնագրում արցախցու բաժինը: Չկա»:
Հադրութցիները Հայաստանի իշխանություններին չեն պատրաստվում դիմել:
«Այնքան խորն է մեր ցավը, այնքան ենք վիրավորված: Անձամբ ես Հայաստանի իշխանություններից ոչ մեկին չեմ ուզում դիմել, որովհետև ոչ մեկը հաշվի չի նստել արցախցու հետ: Երբ Փաշինյանն իր ելույթների ժամանակ ասաց, որ Արցախի ճակատագիրը պետք է որոշի արցախցին, նա իր խոսքին տեր չկանգնեց: Այնպես չի, որ այս ամենի մեջ միայն նրան ենք մեղադրում, մեղադրում ենք ինչպես Արցախի, այնպես էլ Հայաստանի բոլոր ղեկավարներին: Նրանք բոլորը Արցախի բնակչությունից թաքուն նվիրաբերել են Արցախը Ադրբեջանին»:
Երազիկի խոսքով՝ այն հազարամյա պատմությունը, որ ունի Հադրութը, չի կարելի այսպես ոտնահարել:
«Մենք այնտեղ ունենք եկեղեցիներ, որոնք 3-րդ դարից են: Ադրբեջանցին Հադրութի շրջանում պատմություն չունի, իսկ հադրութցին ունի դարերի պատմություն իր շրջանում: Եվ այս պատմությունն աղավաղելը ամենամեծ հանցագործությունն է, որ կատարվել է Հայաստանի և Արցախի իշխանություննների կողմից»,- ասաց Հադրութի բնակիչը:
«Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում հադրութցիները տարբեր գրառումներ են կատարում և դիմում միջազգային կառույցներին՝ խնդրելով իրենց մենակ չթողնել, որպեսզի նրանք կարողանան վերադառնալ իրենց տներ:

Гадрутцы требуют вернуть Гадрутский район
Жители Гадрутского района сегодня обратились с открытым письмом к президенту Арцаха Араику Арутюняну с требованием вернуть Арцаху весь Гадрутский район. Они организовали сбор подписей для обращения в международные структуры. Об этом Hetq.am рассказал житель Гадрута, заведующим отделом по вопросам культуры и молодежи городской администрации Еразик Аванесян.
“За всю свою историю Гадрут никогда не был под властью Азербайджана. Мы требуем, чтобы Гадрут вернули гадрутцам. Зачем просто так отдавать Гадрут и не занятый Агдам азербайджанцам? Если стоит вопрос компромиссов и отдают Агдам, то пусть хотя бы вернут Гадрут. Дарить Азербайджану нашу армянскую землю большой грех. Это подарок, потому что никакие компромиссы для Гадрута не предусмотрены. То же самое касается Шуши”,- сказал Еразик Аванесян. Все, что произошло, он считает несправедливостью.
“Мы, арцахцы, оказались настолько благовоспитанными, что за эти 40 дней ни разу не вышли на митинг с требованием отставки Никола Пашиняна, поскольку считали, что не мы его выбрали. Но он оказался не таким благовоспитанным и принял решение вместо нас. Это очень больно, и эта потеря необратима. Если они не вернут Гадрут, то каждый арцахец окажется в состоянии Комитаса. То есть сейчас мы все на грани сумасшествия. Ни в Армении, ни в Арцахе никто не говорит, что будет с населением Арцаха. Сегодня в Армении находятся 100-150 тысяч арцахцев. Никто не говорит, что с нами будет”,- сказал наш собеседник.
Говоря о компромиссах, Еразик отметил, что в соглашении должна быть хотя бы одна строчка в пользу Арцаха. “В этом соглашении нет ни строчки в пользу арцахцев. Где то, что причитается арцахцам? Ничего нет”.
Гадрутцы не собираются обращаться к властям Армении. “Наша боль слишком глубока, и мы очень оскорблены. Лично я не хочу обращаться ни к кому из властей Армении, потому что никто из них не посчитался с арцахцами. Пашинян в своих выступлениях говорил, что судьбу Арцаха должны решать арцахцы, но он не сдержал свое слово. В произошедшем мы обвиняем не только его. Мы обвиняем всех руководителей и Арцаха, и Армении. Все они втайне от населения Арцаха подарили Арцах Азербайджану”.
По словам Еразика, нельзя просто так взять и растоптать тысячелетнюю историю Гадрута: “У нас там церкви 3-го века. У азербайджанцев нет истории в Гадрутском районе, а у гадрутцев там многовековая история. И искажение этой истории – самое большое преступление, которое совершили власти Армении и Арцаха”,- сказал Еразик Аванесян.
Гадрутцы оставляют записи в соцсетях, в которых обращаются к международным структурам с просьбой не оставлять их одних, помочь им вернуться в свои дома.