Ակցիա Իրանի դեսպանության առաջ. երիտասարդները նամակ հանձնեցին դեսպանին
Այսօր՝ նոյեմբերի 12-ին, Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատան առջև էին հավաքվել մի խումբ երիտասարդներ: Նրանք դեսպանությանը 4 կետից բաղկացած դիմում-նամակ ներկայացրին։ Այն վերաբերում է Հայաստանի եւ Իրանի շահերի համընկնումներին։
Ակցիայի կազմակերպիչներից Դավիթ Զաքարյանը հանդիպեց դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին եւ ներկայացրեց դիմումի բովանդակությունը։
Մինչ նա հանդիպում էր դեսպանին, դեսպանատան առջև հավաքված երիտասարդները պատմում էին, որ իրենք գաղափարակից ընկերներ են, չունեն քաղաքական որևէ ուղղվածություն, պարզապես որոշել են դիմել Իրանի դեսպանատուն, քանի որ Սյունիքի մարզի այն ճանապարհահատվածը, որն ըստ համաձայնագրի պետք է դուրս մնա Հայաստանի Հանրապետության տարածքից Իրանին առևտրային ճանապարհներից դուրս է թողնում։
«Դեսպանը լսեց մեր բոլոր մտահոգությունները, որոնց մենք անդրադարձել ենք մեր նամակում, նշեց, որ իրենք հետևում են զարգացումներին և իրենց ուղերձներն են ուղարկում։ Դեսպանը նշեց, որ Հայաստանում այս պահին անհրաժեշտ է ազգային կոնսոլիդացիա, խաղաղություն»,- ասաց Դավիթ Զաքարյանը։
Դավիթի խոսքով՝ դեսպանն ասել է, որ նամակ-դիմումի պահանջները կփոխանցեն Իրանի Իսլամական Հանրապետության իշխանություններին։
«Մինչև այժմ Ադրբեջանը և Ասիան ցամաքային ուղիղ կապ չունեին Թուրքիայի և Արևմուտքի հետ, և առևտրային ճանապարհները անցնում էին Իրանի տարածքով: Սակայն այս փաստաթղթով՝ Ադրբեջանը՝ Մեղրիով ցամաքային կապ է հաստատում Թուրքիայի և Արևմուտքի հետ։ Այս հանգամանքը գործնականում Իրանին առևտրային ճանապարհներից դուրս է թողնում՝ ինչը տնտեսական ծանր հետևանքների արդյունք կարող է դառնալ»,-նշված էր նամակ-դիմումի 4-րդ կետում։
Դավիթն ասում է, որ գոհ են արդյունքից, քանի որ չէին սպասում, որ դեսպանի հետ հանդիպումը կկայանա այդքան հեշտ, ու որ հենց ինքն էլ կպատասխանի նրա հարցերին։

Акция перед посольством Ирана в Ереване: молодые люди вручили послу письмо
Сегодня перед посольством Исламской Республики Иран в Ереване собралась группа молодых людей, которые передали в посольство письмо-заявление из четырех пунктов. В письме затронут вопрос совпадения интересов Армении и Ирана.
Один из организаторов акции, Давид Закарян, встретился с послом Аббасом Бадахшаном Зохури, которому представил содержание письма.
Пока Давид беседовал с послом, собравшиеся перед зданием иранского посольства молодые люди рассказали, что они – идейные единомышленники, не имеющие какой-либо политической ориентации, просто решили обратиться в иранское посольство Ирана, поскольку проходящий через Сюникскую область участок дороги, который в соответствии с соглашением остается вне территории Республики Армения, оставляет Иран без торговых путей.
“Мы изложили послу все те вопросы, которые вызывают у нас обеспокоенность. Господин Зохури выслушал нас и отметил, что сейчас Армении нужна национальная консолидация и мир”,- сообщил Давид Закарян.
По словам нашего собеседника, посол пообещал проинформировать власти Ирана о содержащихся в письме пунктах.
“До сих пор Азербайджан и Азия не имели сухопутной связи с Турцией и Западом, дорожные пути проходили по территории Ирана. Однако этим документом Азербайджан устанавливает через Мегри сухопутную связь с Турцией и Западом. Данное обстоятельство практически лишает Иран торговых путей, что может привести к тяжелым экономическим последствиям”,- говорится в 4-ом пункте письма.
Давид отметил, что они довольны результатом, поскольку не ожидали, что встреча с послом состоится без каких-либо препятствий и что именно он ответил на интересовавшие их вопросы.