«Ստեփանակերտն իմ տունն է, բա ի՞նչ անենք, որ չգնանք, պետք է գնանք այնտեղ ապրենք, որ թուրքը չգա»
Արցախից ժամանակավորապես Հայաստան տեղափոխված Մարինա Հայրապետյանի ընտանիքում այսօր վաղ առավոտյան աշխույժ էր: Ավտոմեքենայի բեռնախցիկում տեղավորում էին առաջին անհրաժեշտ իրեր, որ ուղևորվեն Ստեփանակերտ: Մարինայի շունչը կտրվում էր հուզմունքից, բայց այն թաքցնում էր ժպիտով:
«Այսօր գնում ենք մեր տուն՝ Ստեփանակերտ, տեսնենք՝ ինչ կա, ինչ է կատարվում, որ մի քանի օրից գանք խոխեքին էլ տանենք»,- ասում է Մարինան:
Ընտանիքի 4 կանայք և անչափահաս թոռնուհին Ստեփանակերտից Հայաստան են տեղափոխվել հոկտեմբերի 3-ին: Այժմ Արցախում իրավիճակն անհամեմատ հանգիստ է, և որոշել են վերադառնալ իրենց տուն: Հայաստանում որևէ բանի պակաս չունեն, սակայն, միևնույն է, չեն հարմարվում, ցանկանում են վերադառնալ Արցախ:
Մարինան պատմեց, որ մայրը վատառողջ է, տեղյակ չէ, որ իրենց տունն ամբողջությամբ ավերվել է Ադրբեջանի հարվածներից: Ասել են, թե միայն պատուհանի ապակիներն են վնասվել: Ստեփանակերտ գնում է հենց նրա հետ, քանի որ պնդել է: Ճանապարհին նախապատրաստելու են, թե ինչ վիճակ է Ստեփանակերտում, որպեսզի հանկարծակիի չգա: Մարինան ցանկանում է իր աչքով տեսնել իրավիճակը, հասկանալ՝ Արցախում որտեղ են ապրելու, կամ հնարավո՞ր է իրենց տունը վերականգնել: Հավաստիացրեց, որ ամեն դեպքում վերադառնալու են Արցախ: Առայժմ Հայաստանում են մնալու սկեսուրը, դուստրը ու թոռնուհին:
«Ստեփանակերտն իմ տունն է, բա ի՞նչ անենք, որ չգնանք: Պետք է գնանք այնտեղ ապրենք, որ թուրքը չգա: 30 տարի պայքարում ենք այդ հողի համար: Ամուսինս հաշմանդամ է դարձել, առողջությունը կորցրել այդ հողի համար: Հիմա էլ եկել է, որ մեզ տանի, երևի հանգիստ է, որ մեզ տանում է: Մեր տղերքն էլ էնտեղ են, լավ կլինի»,- ասում է Մարինան:
Նա խորհուրդ է տալիս բոլորին վերադառնալ իրենց տները, որպեսզի Արցախն ամբողջությամբ չհայաթափվի: Տիկին Մարինան նշեց, որ դժվարություններն իրենց համար նոր չեն, տարիներ շարունակ անցել են դրանց միջով և հաղթահարելի են: Սակայն մտահոգված էր, որ այս իրավիճակում մարդիկ համերաշխ չեն, ինչը կարող է ներքին պառակտում մտցնել:
«Խնդրում եմ՝ համերաշխ եղեք, առողջ եղեք, պատերազմն ավարտված չէ»,- հավելեց Մարինա Հայրապետյանը:
Ընտանիքի անդամները մեծ սպասումով են Մարինային ճանապարհում Ստեփանակերտ՝ հուսալով, որ օրեր անց ընտանիքը միավորվելու է Արցախում:

“Степанакерт – мой дом, как можно не ехать. Мы должны вернуться и жить там, чтобы турки не пришли”
В семье временно переехавшей из Арцаха в Армению Марины Айрапетян сегодня с утра было оживленно. В грузовик автомобиля укладывали вещи первой необходимости, чтобы отправиться в Степанакерт. От волнения У Марины перехватывало дыхание, но она старалась скрыть за улыбкой свое состояние.
“Сегодня возвращаемся домой, в Степанакерт, посмотрим, что там происходит. Через несколько дней приедем, заберем детей”,- сообщила мне Марина.
3 октября четыре женщины и их несовершеннолетняя внучка приехали из Степанакерта в Армению. Сейчас ситуация в Арцахе намного спокойнее. В Армении они ни в чем не нуждались, но все равно не приспособились, хотят  вернуться в Арцах.
По словам Марины, у ее матери проблемы со здоровьем, и она не знает, что от ударов Азербайджана их дом полностью разрушен. Пожилой женщине сказали, что в доме только стекла выбиты. В Степанакерт они едут с матерью Марины, поскольку она сама настояла на этом. По дороге Марина собирается подготовить мать к тому, что ей придется увидеть в Степанакерте. Марина хочет своими глазами увидеть, какая в городе ситуация, где они будут жить в Арцахе и можно ли восстановить их дом.
По словам Марины, в Арцах они вернутся в любом случае. А пока ее свекровь, дочь и внучка останутся здесь, в Армении.
“Степанакерт – мой дом, как можно не ехать. Мы должны поехать и жить там, чтобы турки не пришли. 30 лет мы боремся за нашу землю. Мой муж стал инвалидом, потерял здоровье в войне за эту землю. Сейчас приехал, чтобы увезти нас. Я думаю, он спокоен, так как мы возвращаемся. Наши сыновья тоже там. Все будет хорошо”,- заверила Марина.
Она призвала всех вернуться в свои дома, чтобы Арцах не остался без армян. По словам моей собеседницы, трудности для них не в новинку, на протяжении многих лет арцахцы проходили через испытания и преодолевали их.
Но Марину тревожит то, что в этой ситуации между людьми нет согласия, что может привести к внутреннему расколу.
“Прошу вас, будьте консолидированы, будьте здоровы, война еще не окончена”,- добавила Марина Айрапетян.
Родные с большими ожиданиями провожают ее в Степанакерт, надеясь, что через несколько дней вся семья воссоединится в Арцахе.