Նիկոլ Փաշինյան. «Կարող էինք խուսափել պատերազմից, եթե համաձայնեինք Ադրբեջանին հանձնել 7 շրջանները, ներառյալ՝ Շուշին»
«Սկզբից դիվերսիոն խմբերով, հետո շարունակաբար այդ խմբերով տեղի է ունեցել ներթափանցում քաղաք (Շուշի), և, ցավոք սրտի, մենք կորցրել ենք Շուշին»,- այսօր կայացած ասուլիսին Շուշիի անկումն այսպես նկարագրեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ն. Փաշինյանի գնահատմամբ՝ ամենաշատ ապատեղեկատվությունը կապված է Շուշիի հետ, քանի որ ոմանք ասում են՝ Շուշին հանձնվել է։
Վարչապետն ընդգծեց, որ եթե Շուշին հանձնվել է, ապա ինչպես է այսօր Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը գրառում կատարել՝ նշելով, որ Շուշիի մատույցներից այս օրերին հանվել է շուրջ 150 հայ զինծառայողի մարմին. «Եթե Շուշին հանձնվե՞լ է, այդ զինվորները ու՞մ հրամանով են կռվել կամ ինչի՞ համար են կռվել»,- հետաքրքրվեց Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ քաղաքական հարթակներից եղել են հայտարարություններ, որ կան կոնկրետ տվյալներ և անուններ, ովքեր պատրաստ են վկայել, որ Շուշիի հետ կապված դավադիր որոշում է կայացվել։ Իրավապահ մարմինները հրավիրել են այդ հայտարարությունն անողներից մեկին՝ փորձելով ստանալ կոնկրետ տեղեկություններ, թե ովքեր են այդ դավադիրները, ինչ դավադրության մասին է խոսքը։ Վարչապետի տեղեկություններով՝ հայտարարության հեղինակը խուսափել է կոնկրետ պատասխաններ տալուց։ «Եթե կա դավաճանություն, և ինչ-որ մեկը հայտարարում է, որ ունի կոնկրետ տեղեկատվություն դավաճանության մասին և հետո իրավապահ մարմիններին հրաժարվում է կոնկրետ տեղեկատվություն տալ, դա, ըստ էության, ստացվում է մասնակցություն դավաճանությանը»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Ասուլիսին վարչապետն անդրադարձավ նաև պատերազմից խուսափելու մեխանիզմին: Նա նշեց՝ կարող էինք խուսափել պատերազմից, եթե համաձայնեինք Ադրբեջանին հանձնել 7 շրջանները, ներառյալ՝ Շուշին. «Բայց արդյոք դա էր այն քաղաքականությունը, որ մենք ուզում էինք վարել։ Ո՜չ, դա չէր այդ քաղաքականությունը։ Արցախի պաշտպանության բանակը, Հայաստանի կառավարությունը և մեր զինված ուժերը որոշեցին ընդունել այդ մարտահրավերը, որը նետված էր Հայաստանին։ Ցավոք, այդ մարտահրավերի ընդունումը չբերեց այն արդյունքներին, որը մենք բոլորս կցանկանայինք»,- նշեց նա։

Никол Пашинян: “Мы могли бы избежать войны, если б согласились сдать Азербайджану семь районов, включая Шуши”
В Шуши постоянно проникали диверсионные группы, и, к сожалению, мы потеряли город, заявил на сегодняшнем брифинге премьер-министр Никол Пашинян, объясняя причину падения Шуши.
По словам премьера, больше всего дезинформации связано именно с Шуши, поскольку были сделаны заявления о том, что город сдали.
Пашинян подчеркнул: если Шуши сдался, почему сегодня президент Арцаха Араик Арутюнян сообщил, что с подступов к городу были вынесены тела 150 армянских военнослужащих? “Если Шуши сдали, по чьему приказу воевали эти солдаты, за что они сражались?” – спросил премьер.
По словам Никола Пашиняна, с политических площадок заявлялось о наличии конкретных лиц, которые готовы засвидетельствовать, что по Шуши было принято предательское решение.
Правоохранительные органы попытались получить у одного из авторов этого заявления сведения об участниках заговора. По данным Пашиняна, автор уклонился от конкретных ответов на заданные ему вопросы. “Если было совершено предательство и есть лица, которые утверждают, что располагают конкретной информацией о предательстве, но потом отказывается предоставлять правоохранительным органам сведения, то, по сути, именно это и есть предательство”,- заявил Никол Пашинян.
На пресс-конференции премьер коснулся также механизма избежания войны. Он сказал, что войны можно было избежать, если б мы согласились сдать Азербайджану 7 районов, включая Шуши. “Но разве в этом состояла та политика, которую мы хотели проводить? Нет, не в этом. Армия обороны Арцаха, правительство Армении и наши вооруженные силы решили принять брошенный Армении вызов. К сожалению, принятие этих вызовов не дало тех результатов, которые мы все хотели получить”,- отметил Н.Пашинян.