Նիկոլ Փաշինյան. «Պատերազմի կանխարգելումը միշտ էլ եղել է մեր օրակարգում, բայց չի եղել կանխարգելում ամեն ինչի գնով»
Խորհրդարանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանում է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների հարցերին:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գոռ Գևորգյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք պրոֆիլային գերատեսչությունների կողմից հստակ հաշվարկ իրականացվե՞լ է, թե զինված ուժերը որքան ժամանակահատված կարող են դիմակայել թուրք-ադրբեջանական գրոհներին:
Վարչապետ Փաշինյանն արձագանքեց՝ այդ հարցը մի քանի անգամ քննարկվել է Անվտանգության խորհրդի նիստերում, քննարկվել է թե՛ տնտեսական, թե՛ ռազմական պոտենցիալը:
«Ընդհանուր առմամբ իմացել ենք մեր ուժերը, ամռանը մեր գնահատականն այն է եղել, որ բավական հաջող կարող ենք դիմագրավել Ադրբեջանին և հասկացել ենք, թե ինչ ռիսկեր կան Թուրքիայի ու ահաբեկիչների կողմից ռազմական գործողություններում ներգրավելուց»,- ասաց Փաշինյանը:
Փաշինյանն անդրադարձավ այն քննադատություններին, թե ինչու կանխարգելիչ գործողություններ չեն արվել պատերազմը կանխելու համար: Վերջինս պնդեց՝ կանխարգելելու դեպքում Հայաստանը պետք է համաձայներ տարածքներ խաղաղության դիմաց բանաձևին:
«Պատերազմի կանխարգելումը միշտ էլ եղել է մեր օրակարգում, բայց չի եղել կանխարգելում ամեն գնով կամ ամեն ինչի գնով, կանխարգելման գինը պետք է ինչ-որ ձևով ընդունելի լիներ»,- ասաց նա:
Պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը հետաքրքրվեց՝ թերացումը որտեղ է եղել, ինչպես նաև ո՞րն է հաջորդ անելիքը:
Հաջորդ անելիքը, ըստ վարչապետի, արցախցիների վերադարձն է Արցախ, նրա խոսքով վերջին օրերին Արցախ վերադարձողների թիվը յուրաքանչյուր օրվա ընթացքում գերազանցել է 1000-ը: Փաշինյանը վստահեցրեց, որ Հայաստանի ու Արցախի կառավարություններն ամեն ինչ անելու են, որ փախստականների տները վերականգնվեն, ենթակառուցվածքները գործեն: Փաշինյանը կարևորեց նաև կամավորների ներգրավումն այս աշխատանքներում:
«Առաջիկա օրերին կբացվի Լաչինի միջանցքով ճանապարհ դեպի Ստեփանակերտ, այն անխափան կգործի»,- ասաց Փաշինյանը:
Ինչ վերաբերում է թերացումներին Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց այն մասին, որ իր Կառավարությունը 2,5 տարիներին թերևս չի կարողացել ապահովել այն ամենը, ինչը անհրաժեշտ է, սակայն ընդգծեց՝ հակաօդային պաշտպանության համակարգում հսկայական ներդրումներ են արել: Ըստ Կառավարության ղեկավարի՝ այդ բոլոր միջոցները բավարար չեն եղել այն պատճառով, որ վերջին ամիսներին նոր գործոններ են ի հայտ եկել, որոնք ուժերի հարաբերակցությունը փոխել են:
«Մենք մտածել ենք, որ երկու մոտեցումը կարող է մեկտեղվել՝ պատերազմի բացառում և ոչ մի թիզ հող: Մեր ամենամեծ սխալը եղել է այն, որ մեզ թվացել է անվերջ կարող ենք ժամանակը ձգել, 1998-ից ի վեր բանակցություններում միայն որոշակի շոշափելի մեկ գործոն է եղել՝ յոթ շրջանների վերադարձ Ադրբեջանին: Մեր մեծագույն մոլորությունը եղել է այն, որ երկու սցենարներից ընտրություն չենք կատարել որևէ մեկին, ուզեցել ենք երկուսը համատեղել»,- ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ իրեն նախ մեղադրում էին բանակցությունները տապալելու և հողերը հանձնելու մեջ, միևնույն ժամանակ նաև մեղադրում, թե ինչի շուտ ավելի շուտ չի հանձնել հողերը և կանգնեցրել պատերազմը: Փաշինյանը վստահեցրեց՝ պատերազմն ավելի շուտ չէր կարող կանգնել, կարող էր կանգնել այն նույն պայմաններով ինչով կանգնել է, Պաշտպանության բանակը պայքարել է այնքան ժամանակ, որքան պայքարն իմաստ ունի:
Հովհաննես Հովհաննիսյանը հետաքրքրվեց, թե ինչպես է վերականգվելու հանրային համերաշխությունը:
Փաշինյանն արձագանքեց՝ ամենակարևոր կետը ներքաղաքական և ներքին կյանքում բռնության բացառումն է և բռնությունների դատապարտումը: Ըստ Փաշինյանի՝ Կառավարության գործիքակազմում բացառվում է բռնությունների հրահումը, առավել ևս ապավինելով զենքին:
Անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանն էլ նկատեց՝ վարչապետն ու իր թիմը ձախողել են, արձանագրվել է, որ տոտալ անպատրաստ իրավիճակ է: Բաբաջանյանի խոսքով՝ Պաշտպանության նախարարը, զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը պետք է հրաժարական ներկայացնեին: Բաբաջանյանը նկատեց՝ իրավիճակից դուրս գալու ելքը Փաշինյանի միջոցով և առավել կոնկրետ՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների միջոցով է տեսնում:
Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց՝ յուրաքանչյուր օղակի գործոն վերլուծվում է, և կարվեն հետևություններ:
«Մի քանի անգամ ասել եմ, որ հիմնական խնդիրը ժողովրդավարության պայմաններում հանրային դիսկուրս ծավալելու հնարավորությունն է, չեմ կարծում, որ հենց այսօր դա ունենք: Մենք խնդիր ունենք վերականգնելու անվտանգություն և ժողովրդավարական քննարկում կատարելու հնարավորություն»,- ասաց նա:
Փաշինյանը վստահեցրեց՝ բացառված է որևէ քայլ անի, որի արդյունքում վտանգվի իշխանություն ձևավորելու ժողովրդի հնարավորությունն ու իրավունքը:

Никол Пашинян: “Вопрос предупреждения войны всегда был в нашей повестке, но не было вопроса предупреждения войны любой ценой”
На внеочередном заседании парламента премьер-министр Никол Пашинян ответил на вопросы депутатов. Отметим, что на заседании присутствовало только парламентское большинство. Оппозиционные фракции не участвовали в работе заседания.
Депутат фракции “Мой шаг” Гор Геворкян поинтересовался, были ли произведены профильным ведомством расчеты относительно того, как долго наши вооруженные силы могут противостоять турецко-азербайджанским атакам.
По словам Пашиняна, этот вопрос несколько раз обсуждался на заседаниях Совета безопасности, обсуждались вопросы как экономического, так и военного потенциала.
“Летом наша оценка состояла в том, что мы можем успешно противостоять Азербайджану и поняли, какие риски существуют в случае вовлечения в военные действия Турции и террористов”,- сказал Пашинян.
Касаясь вопроса о том, почему не были приняты действия для предупреждения войны, глава правительства сказал, что для предупреждения войны Армения должна была согласиться на формулу “территории в обмен на мир”.
“Вопрос предупреждения войны всегда был в нашей повестке, но не было вопроса предупреждения любой ценой. Цена предупреждения должна была быть приемлема в той или иной форме”,- отметил премьер.
Депутат Айк Саргсян поинтересовался, какими должны быть последующие шаги.
По мнению Никола Пашиняна, следующим шагом должно стать возвращение арцахцев в Арцах. В последние дни число возвращающихся превышало 1000 человек за день. Пашинян заверил, что правительства Армении и Арцаха сделают все возможное для восстановления домов беженцев и задействования инфраструктур. Премьер отметил важность участия в этих работах волонтеров.
“В ближайшие дни откроется дорога через Лачинский коридор в Степанакерт, которая будет действовать бесперебойно”,- сказал Пашинян.
Касаясь недостатков в деятельности правительства, премьер сказал, что за 2,5 года им не удалось обеспечить то, что было необходимо. Вместе с тем Никол Пашинян подчеркнул, что огромные вложения были осуществлены в систему ПВО, однако этих средств оказалось недостаточно по той причине, что в последние годы появились новые факторы, которые изменили соотношение сил.
“Мы считали, что можно сочетать два подхода: исключение войны и ни пяди земли. Нашей самой большой ошибкой была уверенность в том, что можно бесконечно тянуть время. Начиная с 1998 года в переговорах имел место один ощутимый фактор: возвращение Азербайджану семи районов. Нашим самым большим заблуждением было то, что из двух сценариев мы не выбрали ни один и хотели совместить оба”,- отметил Никол Пашинян.
По словам проемьера, сперва его обвиняли в срыве переговоров и сдаче земель, и в то же время его обвиняют в том, что он не сдал земли раньше и не остановил войну. Пашинян заверил, что война не могла быть остановлена раньше. Если б война была остановлена, то на тех же условиях, что и сейчас. Армия обороны вела борьбу до тех пор, пока борьба имела смысл.
Ованнес Ованнисян спросил, как можно восстановить консолидацию общества. По словам Пашиняна, самое главное – исключение и осуждение насилия внутри страны. В инструментарии правительства провоцирование насилия, а тем более с использованием оружия, исключено, подчеркнул премьер.
Независимый депутат Арман Бабаджанян отметил, что глава правительства и его команда потерепели провал, зафиксирована ситуация тотальной неподготовленности. По словам депутата, министр обороны, начальник Генштаба ВС, секретарь Совета безопасности должны были подать в отставку. Бабаджанян также сказал, что видит выход из ситуации в проведении внеочередных парламентских выборов.
Никол Пашинян отметил, что анализируется деятельность каждого звена, после чего будут сделаны выводы.
“Сейчас перед нами стоит задача восстановления безопасности и демократического обсуждения”,- сказал премьер. Он также исключил возможность осуществления какого-либо шага, который поставит под угрозу право народа на формирование власти.