Խորհրդարանական ընդդիմությունը պահանջում է Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը. ԱԺ օրակարգը դեռ չի հաստատվել
Մեկնարկել է ԱԺ հերթական քառօրյան: Օրակարգում է 2021 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը, սակայն ընդդիմադիրները պնդում են` օրակարգում չի կարող լինել այլ բան, քան Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի հարցը: «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը պնդեց` այս դահլիճում կարող է քննարկվել միայն ռազմական դրության չեղարկման և Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի հարցը:
«Հայաստանին Թուրքիայի առաջ ծնկի բերած ղեկավարը չի կարող մնալ»,- ասաց նա:
ԲՀԿ-ական Միքայել Մելքումյանն էլ հավելեց` գերագույն հրամանատարը չի տիրապետում իրավիճակին, հետևաբար պետք է հեռանա: Մելքումյանի համոզմամբ` պարտված ղեկավարը չի կարող բանակցել, հետևաբար պետք է լինեն նոր իշխանություններ, նոր բանակցողներ: Իվետա Տոնոյանն էլ ասաց` կոչ են արել իրենց համակիրներին չգալ խորհրդարանի դիմաց ու չխոընդոտել խորհրդարանի աշխատանքը` հույս ունենալով, որ խորհրդարանական մեծամասնությունը կունենա բավարար հայրենասիրություն, որպեսզի արտահերթ նիստ հրավիրվի և քննարկվի, իր խոսքով, կապիտուլյացիայի փաստաթուղթը և դրա հետևանքները:
Գևորգ Պետրոսյանը, մոտենալով ամբիոնին, ասաց` այս անգամ էմոցիոնալ ելույթ չի ունենալու, քանի որ բոլորն են տուժել ռազմական գործողությունների հետևանքով: ԲՀԿ-ական պատգամավորն ընդգծեց` բյուջեն կարևոր փաստաթուղթ է, սակայն գլխավոր խնդիրը չէ, պետք է հայտնի փաստաթուղթը քննարկվի:
Նույն խմբակցության քարտուղար Արման Աբովյանն էլ ընդգծեց` այս ծանր օրերին ոմանք ժողովրդի ցասումը ներկայացնում են որպես աթոռակռիվ, ինչն իրականությանը չի համապատասխանում: Պատգամավորի համոզմամբ` իշխանությունը պադավատներ ու քարտուղարուհիներ չի միայն ենթադրում, այն առաջին հերթին պատասխանատվություն է:
«Ոչ մեկին հետաքրքիր չէ, թե քանի օր է վարչապետը բացատրում, թե ինչի համար եղավ էս ամեն ինչը, պատասխանատվությունը ենթադրում է հետևանքներ, եթե խուսափում եք դրանից, ուրեմն էլ ով է աթոռակռիվ անում: Պատասխան պետք է տան մարդիկ, որոնք հետևողական բերում էին իրավիճակն այն դրության, որ ունենք մեջքներս կոտրած իրավիճակ»,- ասաց Արման Աբովյանը:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Կարեն Սիմոնյանը ընդգծեց` պարտություն տարած ղեկավարը չի կարող հաղթանակ կերտել, անհրաժեշտ են նոր մարդիկ, նոր տեսլականներ: Պատգամավորի համոզմամբ` իշխանությունը պատասխանատվություն է ոչ միայն արածի, այլև չարածի համար, իսկ իշխանությունը, նրա համոզմամբ, ավելի շատ ունի չարած, քան արած:
Նույն խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը կարևորեց այն քայլերը, որոնք պետք է արվեն պատերազմից հետո, քանի որ պարտությունից հետո իշխանությունը պատասխանատվություն պետք է վերցնի իր վրա ու մեղքը չփորձի գցել քաղաքացիների վրա:
«Արժեզրկված համակարգերով չենք կարողանալու ոտքի կանգնել, պարտված մարդիկ պետք է ասեն՝ մենք ենք պարտվել, ոչ թե հայ ազգը, ու հնարավորություն տան հայ ազգին գլուխը բարձր շարժվել առաջ»,- ասաց նա:
Գորգիսյանը զուգահեռներ անցկացրեց քաղաքական մեծամասնության և ՀՀԿ-ի միջև` հիշեցնելով, որ «Իմ քայլը» իր պահվածքով նմանվում է վերջիններիս, երբ դրսում հեղափոխություն էր, իսկ իրենք լուրջ դեմքերով հարցազրույցներ էին տալիս` չտիրապետելով իրավիճակին:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը խոսեց նոյեմբերի 9-ին ստորագրված փաստաթղթի մասին` նշելով, որ փաստաթղթի ստորագրումից հետո 10 անձ գերի է ընկել:
«Վարչապետից բարձր կանգնած մարմինը խորհրդարանն է, քանի որ այդ հայտարարությունից հետո կետեր են խախտվում, մենք էլ էստեղ կարող ենք քննարկել Լաչինը չազատելու հարցը, ինչի չենք քննարկում»,- ասաց Մարուքյանը` կոչ անելով քաղաքական մեծամասնությանը արտահերթ նիստ հրավիրել և քննարկել փաստաթղթի հետևանքները:
Ընդդիմադիրների ելույթներին պատասխանեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արփինե Դավոյանը` ընդգծելով, որ պարտությունը տեր ունի, և որևէ մեկը չի հրաժարվում այս պարտությունից ու պատասխանատվությունից:
Դավոյանը, դիմելով ընդդիմադիրներին, իր զարմանքը հայտնեց, թե ինչու վերջիններս երեկ չէին եկել խորհրդարան, և իրենց հարցերը չէին հղում վարչապետին: Դավոյանի համոզմամբ` վարչապետը իր ելույթների ժամանակ վերահաստատեց` պատասխանատվությունից չի խուսափում, սակայն ընդդիմությունը որևէ տեսլական չունի, բացի այն, որ վարչապետը պետք է հրաժարական ներկայացնի:
Նույն խմբակցության պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանն իր ելույթում նշեց, որ իրենց խոսակցությունն այս ամբիոնից քաղաքացիների հետ է, պատգամավորի խոսքով` նրանք, ովքեր կասկածում են քաղաքացիների լայնախոհության վրա, մոլորյալներ են, ովքեր մտածում են, թե ժողովուրդը չի հասկանում` ինչ է եղել, մոլորյալներ են: Հակոբյանի համոզմամբ` ընդդիմության հռետորաբանությունը բախումների կոչ է, սակայն իշխանությունն ունի այնքան կամք, որպեսզի սադրանքների չտրվի:
ԲՀԿ-ական պատգամավոր, ԱԺ փոխխոսնակն էլ նշեց` պատասխանատու հայտարարում է` հնարավոր էր քաղաքական որոշում կայացնել ու կանխել պատերազմը, սակայն դա չի արվել: Այս ելույթին արձագանքեց ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը` ընդգծելով, որ չի եղել որևէ պահ, երբ հնարավոր է եղել կանխել պատերազմն ավելի լավ պայմաններով ու դա չի արվել:
Ռուբինյանի համոզմամբ` ընդդիմությունը զբաղված է ցավի կապիտալիզացիայով, ասաց, որ պարտության պատասխանատվությունն իր վրա է վերցնում, ընդ որում ոչ միայն վերջին 2,5 տարվա, այլ` 30 տարվա, ապա հավելեց` բոլոր հաղթանակների պատասխանատվությունն ընդդիմությանն է:
Արտահերթ ելույթով հանդես եկավ նաև ԱԺ փոխխոսնակ Լենա Նազարյանը՝ ասելով, որ չեն ժխտում՝ իրենք են պատասխանատու եղածի համար, և հետևություններ կլինեն:
«Հենց այս պատասխանատվությունն է, որ վարչապետը ստորագրել է այդ եռակողմ հայտարարությունը, որի արդյունքում՝ 25 հազարից 30 հազար զինվորականի կյանք է փրկվել, այդ հայտարարությամբ է փրկվել Ստեփանակերտը»,- ասաց Նազարյանը:
Նազարյանի խոսքով` Կառավարություն ներխուժած անձանց շրջանում է եղել ԲՀԿ-ական պատգամավոր Դավիթ Մանուկյանը, ըստ նրա` այդ տեղեկությունը փոխանցել են անվտանգության աշխատակիցները:
Նազարյանի ելույթն ընդհատեցին ԲՀԿ-ականները` տեղից գոռգոռալով ու ասելով, որ դա հանցագործության մասին հաղորդում է: Նազարյանն արձագանքեց` թող այդպես էլ վարվեն իրավապահ մարմինները: «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը քսան րոպե ընդմիջում խնդրեց` պնդելով, որ նման լարված իրավիճակում հնարավոր չէ աշխատանքը շարունակել: Խորհրդարանն ընդմիջեց աշխատանքները:

Парламентская оппозиция требует отставки Никола Пашиняна. Повестка НС пока не утверждена
Сегодня начало работу очередное четырехдневное заседание Национального Собрания. В его повестке – проект госбюджета 2021 г., однако оппозиция заявила, что обсуждать нужно только один вопрос – отставки Никола Пашиняна. С таким же заявлением выступила и лидер фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян.
“Руководитель, поставивший Армению на колени перед Турцией, не может остаться”,- подчеркнула Н.Зограбян.
Ее коллега по фракции Микаел Мелкумян отметил, что верховный главнокомандующий не владеет ситуацией, поэтому должен уйти. Мелкумян выразил убежденность, что потерпевший поражение лидер не может вести переговоры, следовательно нужна новая власть, новые переговорщики.
Секретарь той же фракции Арман Абовян подчеркнул, что в эти тяжелые дни находятся люди, которые проявление народного гнева представляют как борьбу за должности, что не соответствует действительности.
“Никому не интересны объяснения премьера о том, почему все это произошло. Люди, которые последовательно довели ситуацию до такой точки, должны ответить за наш сломанный хребет”,- сказал Арман Абовян.
Депутат фракции “Просвещенная Армения” Карен Симонян подчеркнул, что проигравший руководитель не может добиваться победы, следовательно нужны новые люди, новое виденье.
Секретарь той же фракции Геворк Горгисян отметил важность шагов, которые необходимо осуществить после войны, поскольку власть должна взять на себя ответственность за поражение и не пытаться перекладывать вину на граждан.
Лидер “Просвещенной Армении” Эдмон Марукян, касаясь подписанного 9 ноября заявления, отметил, что после подписания документа 10 человек попали в плен к азербайджанцам. “Парламент – тот орган, который стоит над премьером. А поскольку после подписания 3-стороннего заявления его пункты были нарушены, мы здесь можем обсудить вопрос сохранения Лачина, что мы не делаем”,- сказал Марукян, призвав политическое большинство созвать заседание для обсуждения последствий подписанного документа.
На заявления оппозиционеров ответила депутат фракции “Мой шаг” Арпине Давоян, подчеркнувшая, что поражение имеет “хозяина” и что никто не отказывается от ответственности.
Обратившись к парламентской оппозиции, депутат поинтересовалась, почему вчера они не явились в Национальное Собрание и не задали свои вопросы премьеру. Вчера в парламенте Никол Пашинян подчеркнул, что не уклоняется от ответственности, однако у оппозиции, по его словам, нет никакого виденья, кроме требования об отставке главы правительства.
По словам другого депутата от политического большинства, Вагаршака Акопяна, те, кто думают, что народ ничего не понимает, заблуждаются. Оппозиция своей риторикой призывает к столкновениям, однако у власти достаточно воли для того, чтобы не поддаться на провокации, добавил депутат.
Представляющий фракцию “Процветающая Армения” вице-спикер парламента заявил, что можно было принять политическое решение и предотвратить войну, что, однако, не было сделано. В ответ председатель постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям Рубен Рубинян подчеркнул, что не было такого момента, когда войну можно было предотвратить на более приемлемых условиях.
Затем слово взяла вице-спикер НС Лена Назарян, которая заявила, что они не отказываются от своей ответственности за произошедшее и что будут сделаны выводы.
“Ответственность состоит именно в том, что премьер подписал трехстороннее заявление, благодаря чему удалось спасти жизни от 25 до 30 тысяч военнослужащих, удалось отстоять Степанакерт”,- сказала Л.Назарян.
Вице-спикер также сообщила, что среди ворвавшихся в здание правительства граждан был депутат фракции “Процветающая Армения” Давид Манукян. Эту информацию Л.Назарян передали сотрудники службы безопасности.
Выступление вице-спикера прервали депутаты от “ПА”, которые начали с места кричать, что это сообщение о преступлении. В ответ Назарян отметила: пусть правоохранительные органы так и поступят.
После этого лидер фракции “Мой шаг” Лилит Макунц попросила 20-минутный перерыв, заявив, что работать в такой напряженной ситуации невозможно.