Պաշտոնական Փարիզը հավաստիացնում է՝ Մինսկի խմբի միջոցով կշարունակի դեր խաղալ Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի սահմանման գործում
Ֆրանսիական դիվանագիտության ղեկավար Ժան-Իվ Լը Դրիանը երեքշաբթի՝ նոյեմբերի 17-ին, Ռուսաստանին կոչ է արել վերացնել «երկիմաստությունները» Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի շուրջ, մասնավորապես` Թուրքիայի դերի և օտարերկրյա զինյալների հարցում:
«Այս զինադադարը շատ կարևոր էր հազարավոր կյանքեր փրկելու համար (...): Բայց երկիմաստություններ կան»,- ասել է նա Ազգային ժողովում՝ անդրադառնալով Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ստորագրած հայտարարությանը: «Մենք պետք է վերացնենք երկիմաստությունները փախստականների, հրադադարի արդյունքում սահմանագծման, Թուրքիայի ներկայության, օտարերկրյա զինյալների վերադարձի, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ բանակցությունների մեկնարկի վերաբերյալ»,- հավելել է լը Դրիանը: Նա նշել է, որ այդ կետերը քննարկվելու են Մինսկի (Ֆրանսիա, Ռուսաստան և ԱՄՆ) խմբի համանախագահների հանդիպման ժամանակ, որը կայանալու է նոյեմբերի 18-ին Մոսկվայում:
Ֆրանսիական «Ֆիգարո» պարբերականը գրում է, որ նոյեմբերի 9-ին կնքված հրադադարն ընդգծում է Ռուսաստանի որոշիչ դերը կովկասյան իր նախկին ազդեցության գոտում, ինչպես նաև Թուրքիայի՝ Բաքվի աջակցի աճող ազդեցությունը տարածաշրջանում և Արեւմուտքի անկումը: Հայաստանի դեմ Ադրբեջանին զինելուց և աջակցելուց հետո Թուրքիան կապվում է խաղաղապահ գործողությունների հետ, նույնիսկ եթե նրա դերի ուրվագծերը մնում են անորոշ և ստիպված կլինեն բանակցություններ վարել Մոսկվայի հետ:
Պաշտոնական Փարիզը Անկարային մեղադրում է նաեւ Սիրիայի հակամարտության գոտուց թուրքամետ իսլամիստ ապստամբներին փոխադրելու միջոցով Բաքվին սատարելու մեջ, որոնց ճակատագիրը հարցեր է առաջացնում: «Այս հակամարտության մեջ ներգրավված օտարերկրյա զինյալների հեռացումը հիմնարար տարր է տարածաշրջանի կայունության համար»,- ֆրանսիական պարբերականին ասել է ԱԳՆ աղբյուրը:
«Իսկ ու՞ր մնաց Մինսկի խումբը, որը պետք է գտներ հակամարտության խաղաղ լուծումը,- խորհրդարանում Ֆրասիայի ԱԳ նախարարին հարցրել է պատգամավոր Գի Տեսյեն՝ միաժամանակ պնդելով, որ այս հրադադարը նշանակում է Արևմուտքի դուրսմղումը կովկասյան ցանկացած դիվանագիտական գործընթացից»:
Ժան-Իվ Լը Դրիանը չի ընդունել մեղադրանքը ղարաբաղյան հարցում Ֆրանսիայի պասիվության վերաբերյալ և հավաստիացրել է, որ Փարիզը Մինսկի խմբի միջոցով կշարունակի դեր խաղալ խաղաղ գործընթացում և Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի սահմանման գործում: «Այս քննարկումներն արդեն սկսվել են՝ մի կողմից Հանրապետության նախագահի (Էմանուել Մակրոնի) և նախագահ (Վլադիմիր) Պուտինի, մյուս կողմից՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի և իմ միջեւ՝ Փարիզում»,- հավաստիացրել է նախարարը՝ ի պատասխան Ֆրանսիայի քաղաքական դասի մի մասի նախատինքին, թե Ֆրանսիան բավարար չափով չի աջակցել Հայաստանին այս հակամարտությունում:
Մայք Պոմպեոն, որը երկուշաբթի Փարիզում հանդիպել է նախագահ Մակրոնին և իր ֆրանսիացի գործընկերոջը, դատապարտել է Թուրքիայի «շատ ագրեսիվ գործողությունները», այդ թվում` Ադրբեջանին աջակցելը:

France Promises to Remain Involved in Karabakh Peace Process Via Minsk Group
On Tuesday, November 17, French Foreign Minister Jean-Yves Le Drian called on Russia to eliminate "ambiguities" over the ceasefire in Nagorno-Karabakh, particularly over Turkey's role as a foreign militant.
"This ceasefire was very important to save thousands of lives (...). But there are ambiguities," he said in the French National Assembly, referring to the ceasefire statement signed by Russia, Azerbaijan and Armenia.
"We must eliminate the ambiguities over refugees, the demarcation of the ceasefire, the presence of Turkey, the return of foreign militants, the start of negotiations on the status of Nagorno-Karabakh," Le Drian added.
He noted that these points will be discussed during the meeting of the Minsk Group (France, Russia and the US) Co-Chairs, which will take place on November 18 in Moscow.
The French daily Figaro reports that the November 9 ceasefire underscores Russia's crucial role in its former Caucasus sphere of influence, as well as the growing influence of Turkey, Baku's supporter in the region, and the decline of the West.
After arming and supporting Azerbaijan against Armenia, Turkey is involved in peacekeeping operations, and even if the shape of its role remains unclear, it will have to negotiate with Moscow, the paper writes.
France also accuses Ankara of supporting Baku by transporting pro-Turkish Islamist rebels from the Syrian conflict zone, whose fate raises questions. "The removal of foreign militants involved in this conflict is a key element in the stability of the region," a foreign ministry source told AFP.
"And where is the Minsk Group, which should have found a peaceful solution to the conflict?" MP Guy Teissier asked the French Foreign Minister in parliament, insisting that the ceasefire meant the expulsion of the West from any diplomatic process in the Caucasus.
Jean-Yves Le Drian did not accept the accusation of France's passivity in the Karabakh issue, assuring that France, through the Minsk Group, will continue to play a role in the peace process and in determining the future status of Nagorno Karabakh.
"These discussions have already begun, on the one hand, between the President of the Republic (Emanuel Macron), the President (Vladimir) Putin, and on the other hand, between US Secretary of State Mike Pompeo and me in Paris," Le Drian said in response to criticism from some French political circles that France did not sufficiently support Armenia in this conflict.
Mike Pompeo, who met with President Macron and his French counterpart in Paris on Monday, condemned Turkey's "very aggressive actions", including its support of Azerbaijan.