«Գերիների վերադարձը կազմակերպելու հաստատում այս պահին չկա»․ Կարմիր խաչ
Սեպտեմբերի 27-ին սկսված պատերազմի ընթացքում գերեվարված անձանց վերադարձը կազմակերպելու հաստատում այս պահին չկա։ Այս մասին «Հետք»-ին հայտնեց Կարմիր Խաչի հայաստանյան գրասենյակի մամուլի պատասխանատու Զառա Ամատունին։
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցիչներն Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիներին այցելել են հոկտեմբերի և նոյեմբեր ամիսներին։ Սակայն թե վերջին այցը ռազմագերիներին երբ է եղել, և ներկայացուցիչներն Ադրբեջանում գտնվող քանի հայ ռազմագերու են այցելել, Զառա Ամատունին չմանրամասնեց։
«Շարունակվում են այցելություններն այն անձանց, որոնց մասին մենք ստանում ենք հաստատում, որ նրանք պահվում են՝ թե՛ զինվորականններ, թե՛ քաղաքացիական անձինք։ Այցելել ենք նաև անձանց, որոնք պահվել են միչև սեպտեմբերի 27-ը»,- նշեց նա։
Գրասենյակի մամուլի պատասխանատուն նաև չմանրամասնեց, թե իրենց տվյալներով՝ պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանում գերեվարված քանի անձ կա։
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան (ՄԻՊ) Արտակ Բեգլարյանը ևս չկարողացավ գերիների մասով թվային տվյալներ հայտնել։ Ասաց՝ կան հաստատված գերիներ, կան անձինք, որոնք իրենց տեղեկություններով են գերի, որոշ անձինք էլ կասկածվում են, որ գերևարվել են։

“На данный момент нет подтверждения организации процесса возвращения пленных” – МККК
На данный момент нет подтверждения организации процесса возвращения лиц, попавших в плен в ходе начавшейся 27 сентября войны. Об этом Hetq.am сообщила пресс-секретарь армянского офиса Международного Комитета Красного Креста Зара Аматуни.
В октябре и ноябре представители МККК навестили находящихся в Азербайджане армянских военнопленных. На вопросы о том, когда в последний раз состоялось посещение представителями МККК попавших в плен армянских военнослужащих и со сколькими из них они встречались в Азербайджане, Зара Аматуни не смогла ответить.
“Продолжаются посещения лиц, в отношении которых мы получаем достоверные сведения об их нахождении в плену. Это и военные, и гражданские лица. Мы навестили также лиц, попавших в плен до 27 сентября”,- отметила пресс-секретарь армянского офиса МККК.
Зара Аматуни не сообщила, сколько лиц, по их данным, находится в азербайджанском плену.
Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян тоже не смог предоставить цифры по армянским пленным. По словам омбудсмена, есть пленные, о которых имеются подтвержденные данные. Вместе с тем есть лица, которые предположительно находятся в плену.