Գերության մեջ հայտնված զինծառայողի պաշտոնային դրույքաչափը կպահպանվի, և ընտանիքը գումար կստանա
Խորհրդարանն արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մխիթար Հայրապետյանի ներկայացրած «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագիծը, որի համաձայն գերության մեջ գտնվող զինծառայողի պաշտոնային դրույքաչափը պահպանվելու է: Այն ընդունվեց 71 ձայնով:
Գործող օրենքով` գերության մեջ գտնվող զինծառայողն ազատվում է զբաղեցրած զինվորական պաշտոնից և մնում է ՊՆ կադրային ստորաբաժանման տրամադրության տակ մինչև գերությունից ազատվելը: Օրենքով սահմանված են կադրերի տրամադրության տակ թողնելու այն հիմքերը, որոնց դեպքում պահպանվում է զինծառայողի պաշտոնային դրույքաչափը, և այդ ցանկում գերության մեջ հայտնվելը չկա: Պատգամավորի համոզմամբ` սա օրենսդրական բաց է, բացակայում են հիմքերը, ըստ որի զինծառայողը գերության մեջ հայտնվելու դեպքում պահպանի պաշտոնային դրույքաչափը, և, հետևաբար, վերջինիս ընտանիքը համապատասխան գումար ստանա:
Փոփոխությունների համաձայն` գերության մեջ գտնվող զինծառայողի պաշտոնային դրույքաչափը և դրա վճարումը կիրականացվի միայն այն դեպքում, երբ զինծառայողի կողմից գերության մեջ գտնվելու փաստի կապակցությամբ անցկացված ծառայողական քննության արդյունքում ակնհայտ կհիմնավորվի, որ գերության մեջ հայտնվելը զինծառայողի` զորամասը կամ ծառայության վայրը կամ մարտադաշտն ինքնակամ թողնելու և (կամ) կամովին գերի հանձնվելու հետևանք չէ:
Պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանն իր խոսքում նշեց, որ ՊՆ-ն կողմ է նախագծին և հավելեց, որ այն հետադարձ ուժ է ունենալու` տարածվեով այս տարվա հունվարից մեկից հետո ծագած հարաբերությունների վրա:

Сохранится должностной оклад попавшего в плен военнослужащего
Парламент на сегодняшнем внеочередном заседании принял в первом чтении представленный депутатом фракции “Мой шаг” Мхитаром Айрапетяном проект поправки к закону РА “О военной службе и статусе военнослужащего”.
По действующего закону, находящийся в плену военнослужащий освобождается от занимаемой военной должности и до освобождения из плена остается в распоряжении подразделения кадров Минобороны.
В законе установлены те основания перевода военнослужащего в распоряжение подразделения кадров, при наличии которых его должностной оклад сохраняется. В этом списке пункт о пленении военнослужащего отсутствует.
Депутат считает это пробелом в законе. По словам Айрапетяна, отсутствуют основания, согласно которым в случае попадания в плен должностной оклад военнослужащего сохраняется, а значит, его семья будет получать соответствующую сумму.
Согласно предложенной поправке, должностной оклад находящегося в плену военнослужащего сохраняется и выплачивается его семье в том случае, если в результате проведенного служебного расследования подтверждается, что попадание в плен не стало следствием самовольного оставления военнослужащим военной части, места службы, поля боя и (или) его добровольной сдачи в плен.