Մովսես Հակոբյան. ««Իսկանդեր» կիրառվել է, բայց թե որտեղի վրա, չեմ ասի»
Սպառազինության ձեռքբերման ռազմական պլանը գործող Կառավարությունը 2018 թվականին փոխել է: Այս մասին նոյեմբերի 19-ին Երևանում` «Հայելի» ակումբում, հրավիրված ասուլիսին ասաց Պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ, Արցախի պաշտպանության նախկին նախարար, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը: Նրա խոսքով` 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմից հետո ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը որոշել է ձեռք բերել այնպիսի սպառազինություն, որը կհամապատասխանի ժամանակի մարտահրավերներին` նոր սերնդի պատերազմին: Ձեռք են բերվել «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, «Տոռ», «Իգլա-Ս» և «Վերբա» տեսակի զենիթահրթիռային համալիրներ:
«Դրանք այն զենքերն են, որոնք այս պատերազմում խոցում են իրականացրել: «Տոռի» մի մասը ձեռք է բերվել 2018-ին, նաև մեծ քանակությամբ նռնականետեր, հրետանային հրթիռներ, որոնք դեռ 2017-ին են նախանշված եղել: Եվս երկու դիզիվիոն «Տոռ» 2018 թվականին պետք է ձեռք բերվեր, որի տասը տոկոս կանխավճարը արված է եղել, և մեկ դիվիզիոն «Սմերչ» իր մարտալրակազմով: Պիտի կատարելագործվեր մեր «Իսկանդերի» համակարգը, բայց գործող պլանը փոխել են, ձեռք են բերել Սու-30 կործանիչներ, «Օսա»-ներ, ԶՈՒ 23-2 զենիթային համակարգեր։ Կհարցնեք քանիսն է դրանից կրակել՝ ոչ մեկը»,-ասաց Հակոբյանը:
Վերջինիս համոզմամբ` այդ սպառազինությունը ձեռք է բերվել, քանի որ ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը չի իմացել, թե ինչ է պատերազմը: Հակոբյանը պնդեց` այս մասին վարչապետի հետ խոսել է վերջինիս աշխատասենյակում: Երկար տարիներ բարձր պաշտոն զբաղեցրած զինվորականը պնդում է շատ տարիներ են իրեն փորձել համոզել Սու-30 ձեռք բերել տարբեր երկներում, սակայն չի հաջողվել:
Նրա խոսքով` որպես հակաօդային պաշտպանության միջոց գովազդվող կործանիչի զինամթերքը ՌԴ կառավարության որոշմամբ արգելված է երկրորդ երկրին վաճառելը: Հակոբյանը խորհուրդ է տվել «Օսա»-ների փոխարեն «Տոռեր» գնել, քանի որ նոր սերնդի պատերազմ է լինելու, իսկ «Օսա»-ների հրթիռներ այժմ չեն արտադրվում, չգործելու դեպքում խնդիրներ են առաջանալու:
«Կհարցնեք՝ ինչքան անօդաչու է խոցվել ու ինչից․ խոցվել է հրաձգային զենքից, «Իգլա»-ից ու «Տոռ»-ից»,- ասաց նա:
Հարցին, թե պատերազմի ընթացքում հայկական կողմը կիրառել է «Իսկանդեր» օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համակարգերը, Մովսես Հակոբյանը նշեց հետևյալը․
«Ես գիտեմ, որ կրակել է, բայց թե որտեղի վրա, չեմ ասի»։
Մեր դիտարկմանը, որ ռազմական գործողությունների ավարտից հետո Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հայտարարեց, թե մատակարարումների առումով շրջափակման մեջ ենք եղել, արդյոք ՌԴ-ն ռազմական փոխօգնության շրջանակում անհրաժեշտ զինատեսակներ մեզ չի տրամադրել, Հակոբյանը պատասխանեց.
«Պաշտպանության նախարարը, ստացվում է՝ իրեն կոպտում եմ, բայց պետք է ասեմ` պիտի հասկանար՝ որտեղ է գտնվում, ինչ պայմանագրեր կան, և ոչ միայն այսօր, այլև մինչև պատերազմը: Մեր բոլոր ռազմական մատակարարումները իրականացվում է գաղտնի, և որևէ մի երկիր մեր երկրի պայմանավորվածության շրջանակում մեզ չէր թույլատրելու զենք-զինամթերք գնել, եթե Պաշտպանության նախարարը մինչև այդ օրը չի հասկացել, որ պատերազմի ժամանակ կրկնակի է դժվարանալու, վերահսկողությունը մեծանալու է մատակարարման համար, և նախարարը պիտի հասկանա, որ պատերազմի համար նյութական միջոցները պետք է լինեն մեր պահեստներում, ոչ թե ուրիշ երկրի»:
Մովսես Հակոբյանն ընդգծեց, որ նախարարությունը որևէ դերակատարում չի ունեցել մատակարարման գործընթացում, պատերազմի ժամանակ մատակարարումներն իրականացվել են Հայաստանի ռազմավարական գործընկեր ՌԴ-ի ջանքերով: Հակոբյանը նաև հայտնեց` սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ Հայաստանի վարչապետը չի դիմել ՌԴ նախագահին ու խնդրել աջակցություն, իսկ ՌԴ-ն այն, ինչ արել է, արել է իր բարի կամքի դրսևորման շրջանակում:
«Ռուսաստանը տրամադրել է այն առավելագույնը, ինչ հնարավոր է անել, մենք պիտի շնորհակալ լինենք։ Տվել է այն, որ կյանքում չենք երազել»,- ասաց նա:

Мовсес Акопян: “Искандер” был применен, но не скажу, на каком направлении”
В 2018 году правительство изменило военный план приобретения вооружений. Об этом сообщил 19 ноября в пресс-клубе “Зеркало” бывший начальник службы военного контроля Министерства обороны, бывший министр обороны Арцаха, бывший начальник Генштаба вооруженных сил Армении, генерал-полковник Мовсес Акопян.
По его словам, после апрельской войны 2016 г. военно-политическое руководство решило приобрести такие вооружения, которые должны соответствовать вызовам времени – войне нового поколения. Были приобретены реактивные системы залпового огня “Смерч”, зенитно-ракетные комплексы “Тор”, “Игла-С”, “Верба”.
“Это те виды вооружений, которые в этой войне осуществляли поражение целей. Часть комплексов “Тор” была приобретена в 2018 г., тогда же было закуплено большое количество минометов, артиллерийских ракет, которые были запланированы еще в 2017 году. В 2018-ом предусматривалось приобрести еще два дивизона комплексов “Тор”, за которые был выплачен 10-процентный аванс, а также один дивизион “Смерча с боекомплектом. Планировалось также усовершенствовать нашу систему “Искандер”. Однако действовавший план был изменен. Приобрели истребители Су-30, комплексы “Оса”, зенитные системы 23-2. Знаете, из каких видов этих вооружений стреляли? Ни из какого”,- сказал Акопян.
По убеждению генерала, это вооружение было приобретено потому, что военно-политическое руководство не имело представления о том, что такое война. Этот вопрос Мовсес Акопян обсуждал с премьер-министром в его кабинете. Занимавший долгие годы высокие посты военный сказал, что его много лет пытались уговорить приобрести в разных странах Су-30, но так и не смогли. По словам Акопяна, боеприпасы рекламируемого как средство противовоздушной обороны истребителя решением правительства РФ запрещено продавать второй стране. Акопян посоветовал закупить вместо комплекса “Оса” комплексы “Тор”, так как ожидается война нового поколения, а ракеты для комплекса “Оса” сейчас не производятся, в связи с чем могут возникнуть проблемы. “Спросите, чем сбивали беспилотники. Стрелковым оружием, комплексами “Игла”, “Тор”,- пояснил бывший высокопоставленный военный.
На вопрос, использовала ли армянская сторона в ходе войны оперативно-тактические ракетные системы “Искандер”, Мовсес Акопян ответил: “Я знаю, что стреляли, но на каком направлении, не скажу”.
Мы напомнили о сделанном по завершении военных действий заявлении министра обороны Давида Тонояна о том, что в плане поставок мы находились в блокаде, и поинтересовались: действительно ли РФ не предоставляла нам необходимые виды оружия в рамках военной взаимопомощи?
“Министр обороны должен был понимать, где находится, какие договоры существуют, и не только сегодня, но и до войны. Все наши военные поставки осуществлялись тайно. Ни одна страна не разрешила бы нам закупать оружие и боеприпасы в рамках договоренностей нашей страны. Министр обороны должен был знать, что во время войны появляются трудности, контроль за поставками усиливается. Необходимо было понимать, что материальные средства для войны должны находиться на наших складах, а не в другой стране”.
Мовсес Акопян подчеркнул, что министерство не играло какую-либо роль в процессе поставок. Во время войны поставки осуществлялись усилиями стратегического союзника Армении – РФ.
Мовсес Акопян также сказал, что по положению на 30 сентября премьер Армении не обращался за помощью к президенту России, и то, что РФ сделала, было сделано в рамках проявления доброй воли.
“Россия предоставила максимум того, что было возможно. Мы должны быть благодарны ей за это. Она дала то, о чем мы даже не мечтали”,- сказал Мовсес Акопян.