Մովսես Հակոբյան. ««Իսկանդեր» կիրառվել է, բայց թե որտեղի վրա, չեմ ասի»
Սպառազինության ձեռքբերման ռազմական պլանը գործող Կառավարությունը 2018 թվականին փոխել է: Այս մասին նոյեմբերի 19-ին Երևանում` «Հայելի» ակումբում, հրավիրված ասուլիսին ասաց Պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ, Արցախի պաշտպանության նախկին նախարար, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը: Նրա խոսքով` 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմից հետո ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը որոշել է ձեռք բերել այնպիսի սպառազինություն, որը կհամապատասխանի ժամանակի մարտահրավերներին` նոր սերնդի պատերազմին: Ձեռք են բերվել «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, «Տոռ», «Իգլա-Ս» և «Վերբա» տեսակի զենիթահրթիռային համալիրներ:
«Դրանք այն զենքերն են, որոնք այս պատերազմում խոցում են իրականացրել: «Տոռի» մի մասը ձեռք է բերվել 2018-ին, նաև մեծ քանակությամբ նռնականետեր, հրետանային հրթիռներ, որոնք դեռ 2017-ին են նախանշված եղել: Եվս երկու դիզիվիոն «Տոռ» 2018 թվականին պետք է ձեռք բերվեր, որի տասը տոկոս կանխավճարը արված է եղել, և մեկ դիվիզիոն «Սմերչ» իր մարտալրակազմով: Պիտի կատարելագործվեր մեր «Իսկանդերի» համակարգը, բայց գործող պլանը փոխել են, ձեռք են բերել Սու-30 կործանիչներ, «Օսա»-ներ, ԶՈՒ 23-2 զենիթային համակարգեր։ Կհարցնեք քանիսն է դրանից կրակել՝ ոչ մեկը»,-ասաց Հակոբյանը:
Վերջինիս համոզմամբ` այդ սպառազինությունը ձեռք է բերվել, քանի որ ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը չի իմացել, թե ինչ է պատերազմը: Հակոբյանը պնդեց` այս մասին վարչապետի հետ խոսել է վերջինիս աշխատասենյակում: Երկար տարիներ բարձր պաշտոն զբաղեցրած զինվորականը պնդում է շատ տարիներ են իրեն փորձել համոզել Սու-30 ձեռք բերել տարբեր երկներում, սակայն չի հաջողվել:
Նրա խոսքով` որպես հակաօդային պաշտպանության միջոց գովազդվող կործանիչի զինամթերքը ՌԴ կառավարության որոշմամբ արգելված է երկրորդ երկրին վաճառելը: Հակոբյանը խորհուրդ է տվել «Օսա»-ների փոխարեն «Տոռեր» գնել, քանի որ նոր սերնդի պատերազմ է լինելու, իսկ «Օսա»-ների հրթիռներ այժմ չեն արտադրվում, չգործելու դեպքում խնդիրներ են առաջանալու:
«Կհարցնեք՝ ինչքան անօդաչու է խոցվել ու ինչից․ խոցվել է հրաձգային զենքից, «Իգլա»-ից ու «Տոռ»-ից»,- ասաց նա:
Հարցին, թե պատերազմի ընթացքում հայկական կողմը կիրառել է «Իսկանդեր» օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համակարգերը, Մովսես Հակոբյանը նշեց հետևյալը․
«Ես գիտեմ, որ կրակել է, բայց թե որտեղի վրա, չեմ ասի»։
Մեր դիտարկմանը, որ ռազմական գործողությունների ավարտից հետո Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հայտարարեց, թե մատակարարումների առումով շրջափակման մեջ ենք եղել, արդյոք ՌԴ-ն ռազմական փոխօգնության շրջանակում անհրաժեշտ զինատեսակներ մեզ չի տրամադրել, Հակոբյանը պատասխանեց.
«Պաշտպանության նախարարը, ստացվում է՝ իրեն կոպտում եմ, բայց պետք է ասեմ` պիտի հասկանար՝ որտեղ է գտնվում, ինչ պայմանագրեր կան, և ոչ միայն այսօր, այլև մինչև պատերազմը: Մեր բոլոր ռազմական մատակարարումները իրականացվում է գաղտնի, և որևէ մի երկիր մեր երկրի պայմանավորվածության շրջանակում մեզ չէր թույլատրելու զենք-զինամթերք գնել, եթե Պաշտպանության նախարարը մինչև այդ օրը չի հասկացել, որ պատերազմի ժամանակ կրկնակի է դժվարանալու, վերահսկողությունը մեծանալու է մատակարարման համար, և նախարարը պիտի հասկանա, որ պատերազմի համար նյութական միջոցները պետք է լինեն մեր պահեստներում, ոչ թե ուրիշ երկրի»:
Մովսես Հակոբյանն ընդգծեց, որ նախարարությունը որևէ դերակատարում չի ունեցել մատակարարման գործընթացում, պատերազմի ժամանակ մատակարարումներն իրականացվել են Հայաստանի ռազմավարական գործընկեր ՌԴ-ի ջանքերով: Հակոբյանը նաև հայտնեց` սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ Հայաստանի վարչապետը չի դիմել ՌԴ նախագահին ու խնդրել աջակցություն, իսկ ՌԴ-ն այն, ինչ արել է, արել է իր բարի կամքի դրսևորման շրջանակում:
«Ռուսաստանը տրամադրել է այն առավելագույնը, ինչ հնարավոր է անել, մենք պիտի շնորհակալ լինենք։ Տվել է այն, որ կյանքում չենք երազել»,- ասաց նա:

A former top Armenian military official today stated that some of the weapons purchased by the Armenian Armed forces, designed to modernize the military, were never used in the recently concluded war in Artsakh.
At a press conference today in Yerevan, Colonel-General Movses Hakobyan, the former Chief of the General Staff of the RA Armed Forces and former Artsakh Minister of Defense, said that following the April 2016 “Four Day War”, Armenia’s military-political leadership decided to acquire weapons that would meet the challenges of the time.
He said that Smerch heavy multiple rocket launcher systems, and Tor, Igla-S and Verba anti-aircraft missile systems were purchased.
"These are the weapons that were used in this war," Hakobyan said. “A part of the Tor weaponry was purchased in 2018, also a large number of grenade launchers, artillery missiles, which were planned for 2017. Two more divisions of Tor were to be acquired in 2018, and a ten percent down payment was made. There was also one division Smerch with its combat staff. Our Iskander system should have been improved, but the current plan was changed. Su-30 combat fighters, Osa’s and ZU-23-2 anti-aircraft systems were acquired. If you ask how many of them were fired, the answer is none of them," said Hakobyan.
(The Iskander is a mobile short-range ballistic missile system produced by Russia. The 9K33 Osa is a highly mobile, low altitude shortrange tactical surface to air missile system developed in the Soviet Union in the 1960s and deployed in 1972. The ZU-23-s is a Soviet towed 23mmanti-aircraft twin-barreled autocannon – Hetq)
Hakobyan said these weapons were purchased since the military-political leadership of Armenia lacked the concept of modern warfare.
Hakobyan said he advised the government to purchase Tor systems instead of Osa systems because the latter are no longer produced, and problems would surface if they weren’t operational.
He said most of the Azerbaijani drones were hit with Igla and Tor weaponry.
When asked if Armenian forces employed Iskander missile systems during the war, Hakobyan said some had been fired but he didn’t know the details.
Hakobyan also chided Armenian Minister of Defense Davit Tonoyan for not procuring adequate weapons reserves prior to the war. Days ago, Tonoyan alleged that Armenia faced a weapons blockade during the war.
“The defense minister must understand that resources for the war should be in our warehouses, not in another country,” Hakobyan said.
Hakobyan emphasized that the defense ministry didn’t play any role in the supply process and that the supplies were made during the war by the efforts of Armenia’s strategic partner Russia.
Hakobyan alleged that as of September 30, Armenian PM Nikol Pashinyan hadn’t asked Russian President Putin for help, and Russia did what it did out of goodwill.
"Russia provided the maximum it could have. We should be grateful. It gave us that which we could only dream about," he said.
(Movses Hakobyan served as Artsakh Minister of Defense from May 2007 – June 2015 and Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces from October 2016 - May 2018. Yesterday, he resigned from the post of Head of the Military Control Service of the Armenian Ministry of Defense, which he headed since November 19, 2019.)