Արցախից Հայաստան տեղափոխված երեխաները տեսել են պատերազմի դեմքը, ինչը հոգեբանական խնդիրների պատճառ է դարձել
Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 27-ին Արցախում սանձազերծված պատերազմի օրերին «Արմավիրի տարածքային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը հյուրընկալել է Արցախից տեղահանված ընտանիքների՝ 54 հոգու:
ՊՈԱԿ-ի հատուկ հոգեբան Օլյա Գինոսյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ աշխատել են կանանց ու երեխաների հետ, ովքեր ունեցել են հոգեբանական աջակցության կարիք: Նրա խոսքով՝ գրեթե հոգեբանի կարիք չեն ունեցել մինչև 11 տարեկան երեխաները: Նրանք այդքան էլ չեն գիտակցել պահի լրջությունը: Հիմնականում տարվել են խաղով, զբաղվել են նկարչությամբ ու մոռացել կատարվածի մասին: Նրանք այնքան չեն ընկալել կատարվածը, որ կենցաղային հարցեր առաջանալու դեպքում զանգահարել են առաջնագծում գտնվող հայրերին ու դժգոհել նրանց կամ պահանջներ ներկայացրել, թե այսինչ բանն են ուզում:
Բոլորովին այլ վիճակ է եղել 12-17 տարեկանների դեպքում: Օլյա Գինոսյանն ասաց, որ այդ տարիքային խմբի երեխաները Հայաստան տեղափոխվելու ճանապարհին տեսել են դիակներ, փլված տներ, շենքեր, վիրավոր զինծառայողներ, ինչը խորը հետևանքներ է թողել:
Օրինակ՝ երբ հոգեբանական աշխատանքների շրջանակներում երեխաներին հանձնարարվել է նկարել, վերջիններս նկարել են միայն պատերազմին վերաբերող պատկերներ՝ տանկեր, զենքեր, զինվորներ, դիրքեր: Իսկ երեկոյան երգի ժամերին հրաժարվել են երգել՝ պատճառաբանելով, թե Արցախում պատերազմ է, իսկ այստեղ երգում են: Սկզբնական շրջանում նույնիսկ հրաժարվել են սննդից, մեկուսացել են, փակվել սենյակներում:
Առաջարկվել են գույների միջոցով էմոցիաներն արտահայտելու խաղեր: 12-17 տարեկաներն ընտրել են այնպիսի գույներ, որոնք իրենց չի առաջարկվել, օրինակ՝ սև, գորշ գույներ: Հոգեբան Գինոսյանն ասում է, որ գունային ընտրությունը պայմանավորված է եղել երեխաների ներաշխարհով, ապագայի նկատմամբ անորոշությամբ, մահվան մասին պատկերացումներով և այլն:
Օլյա Գինոսյանն ասում է, որ երեխաների հետ հոգեբանները պետք է պարբերաբար աշխատեն, հակառակ դեպքում հնարավոր է տեսնեն մղձավանջներ, ունենան վախեր, որ նույնը կարող է իրենց պատահի: Նույնիսկ ինքնաթիռի ձայնը վախեցրել է երեխաներին: Օլյա Գինոսյանը պատմեց, որ Արմավիրը մոտ է «Զվարթնոց» օդանավակայանին, և ինքնաթիռների ձայնը տագնապի մատնեց նրանց, մտածում էին, որ նույն պատերազմական իրավիճակը նաև Հայաստանում է:
«Ականատեսներն անհանգստանում էին, թե ինչ եղավ ճանապարհին ընկած վիրավոր զինծառայողին, արդյոք որևէ մեկն օգնություն ցուցաբերեց, ողջ է նա, թե ոչ: Այդ միտքը նրանց հանգիստ չէր տալիս: Հասել էին մի կետի, որ իրենց մոտ անորոշություն էր: Շրջվում, տեսնում էին՝ ծնողը լացում է, տարաբնույթ տեղեկատվություն էին ստանում, ինչը բացասական հետևանք էր ունենում նաև երեխաների վրա»,- ասում է Օլյա Գինոսյանը:
12-17 տարեկան աղջիկների մոտ ավելի շատ է եղել վախի, տագնապի զգացումը: Նրանք ցանկություն չեն ունեցել նույնիսկ Արցախ վերադառնալու: Այլ է եղել տղաների դեպքում: Վերջիններիս մեծ մասը ցանկացել է վերադառնալ Արցախ, որ սահման պահի, որպեսզի «քույրերն ու մայրերն էլ չլացեն»:
Հոգեբանը կարծում է, որ Արցախ վերադառնալուց հետո երեխաները շատ հարցեր են ունենալու, և սկսվելու է «ինչու»-ների շարանը: Ծնողը պետք է երեխային ներկայացնի իրավիճակը ավելի սթափ ու առանց հուզական էմոցիաների:
«Բայց այսօր ծնողները պատրաստ չեն երեխայի հետ անկեղծ զրույց ունենալ: Նրանք նույնպես հոգեբանական աջակցության կարիք ունեն: Սակայն ծնողները պետք է գիտակցեն, որ իրենց հոգեբանական վիճակը կարող է փոխանցվել երեխաներին: Երեխաները սովորաբար ընդօրինակում են ծնողներին, հետևաբար վերջինիս վարքը կարևոր է երեխայի հոգեկան առողջության համար»,- ասում է Օլյա Գինոսյանը և հավելում, որ այսօր մեծահասակներն ավելի վատ վիճակում են գտնվում, քան երեխաները:

Переехавшие из Арцаха в Армению дети видели лицо войны, что вызвало у них психологические проблемы
После того, как 27 сентября Азербайджан развязал войну против Арцаха, ГНКО “Армавирский территориальный центр педагогической и психологической помощи” принял приехавшие из Арцаха семьи – всего 54 человека.
Психолог ГНКО Оля Гиносян в беседе с Hetq.am сказала, что была проведена работа с женщинами и детьми, которые нуждались в психологической помощи. По словам нашей собеседницы, психологическая помощь почти не требовалась детям до 11 лет, так как они так и не осознавали в полной мере всю серьезность момента. Дети в основном играли, занимались рисованием и забыли о страшной реальности. Они настолько не понимали суть случившегося, что часто звонили отцам на передовую с различными просьбами или жалобами.
В совершенно другом состоянии находились подростки от 12 до 17 лет. По словам Оли Гиносян, дети этого возраста при переезде в Армению видели тела погибших, разрушенные дома, здания, раненых солдат, что произвело на них глубокое впечатление.
К примеру, когда в рамках психологической работы подросткам было поручено нарисовать рисунки, они нарисовали только войну – танки, оружие, солдат, позиции. А вечером во время часа пения отказывались петь, ссылаясь на то, что в Арцахе идет война. В начальный период они даже отказывались от еды, уединялись в своих комнатах.
Когда им было предложено выразить свои эмоции с помощью цветов, дети от 12 до 17 лет выбрали в основном мрачные цвета – черный, коричневый, темно-серый...
По словам психолога, это обусловлено внутренним миром подростков, неопределенностью будущего, представлениями о смерти и т.д.
Оля Гиносян считает, что с детьми нужно вести регулярную работу, в противном случае у них может появиться страх, что то же самое может случиться с ними.
Детей боялись даже шума самолетов. Наша собеседница рассказала, что Армавир находится недалеко от аэропорта “Звартноц”, и гул турбин самолета вызывал у подростков страх, им казалось, что в Армении тоже военная ситуация.
“Очевидцев волновало, в каком состоянии находился раненый военнослужащий, которого они видели по дороге, была ли оказана ему помощь, жив он или нет. Эти мысли не давали им покоя. Они находились в состоянии неопределенности, видели, что их мамы плачут, получают различного рода информацию, и все это негативно сказывалось на детях”,- отметила психолог.
Девочки 12-17 лет часто испытывали чувства страха и тревоги.Они даже не хотели возвращаться в Арцаха. Совсем другая ситуация была в случае с мальчиками. Большинство из них хотело вернуться в Арцах, чтобы защищать границу, чтобы их “мамы и сестры не плакали”.
Психолог считает, что после возвращения в Арцах у детей возникнет много вопросов. Родители должны представить детям ситуацию трезво, без лишних эмоций.
“Однако сегодня родители не готовы вести откровенные беседы с детьми, они сами нуждаютися в писхологической помощи. Тем не менее, родители должны осознать, что их психологическое состояние может передаться детям. Последние обычно копируют своих родителей, поэтому их поведение очень важно для писхологического здоровья ребенка”,- отметила Оля Гиносян, добавив, что сегодня взрослые находятся в худшем психологическом состоянии, чем дети.