Վերականգնողական բուժման կարիք ունեցող զինծառայողների թիվն ավելանում է, պետական աջակցությունը՝ ուշանում
Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախում սանձազերծած պատերազմից հետո Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնն ընդունել է շուրջ 200 զինծառայողի՝ մատուցելով ստացիոնար, ամբուլատոր և արտագնա ծառայություններ: Վերջինիս դեպքում մասնագետն այցելում է բուժում ստացող զինծառայողին և տեղում գնահատում վիրավորի առողջական վիճակը, վերականգնման հավանականությունը:
Կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ ինչքան վաղ է սկսվում վերականգնողական բուժումը, այնքան մեծանում է արդյունավետությունը: Սակայն, կենտրոնը կանգնած է լուրջ դժվարությունների առաջ: Օրեցօր ավելանում է վերականգնողական բուժման կարիք ունեցողների թիվը, սակայն դրան զուգընթաց, չկա պետական աջակցություն կամ այն ուշանում է:
Կենտրոնը շահույթ չի հետապնդում և զինվորների բուժումն իրականացնում է ինքնարժեքով:
«Շուրջ մեկ ամիս է՝ բանակցություններ են ընթանում մենք սպասեցինք, որպեսզի պատերազմն ավարտվի, աշխատանքները շարունակեցինք նվիրատվությունների հիման վրա, որովհետև հասկանում էինք, որ այդ փուլում պետք չէր պետության ուշադրությունը շեղել այլ ուղղության վրա և ռեսուրսը վատնել: Մինչ պատերազմի ավարտը, դրանից հետո էլ Առողջապահության նախարարությունում եղել են քննարկումներ, ներկայացրել ենք շուրջ 63 ծառայությունները, որոնց համար ֆինանսավորում է պետք: Նախարարությունից անընդհատ ասել են, որ կքննարկեն, սակայն որևէ վերջնական պատասխան չեն տվել, նույնն էլ Պաշտպանության նախարարությունից»,-ասում է Հայկուհի Մինասյանը:
Տնօրենի խոսքերով՝ իրենց կենտրոնում զինծառայողների վերականգնողական բուժման ամբողջ հոգսն իր վրա է վերցրել հասարակությունը: Հայկուհի Մինասյանը նշեց, որ կենտրոնին ֆինանսավորել է «Իմ քայլը» հիմնադրամը, ինչի շնորհիվ մի քանի ամիս անց մեծացնելու են տարածքը՝ ունենալով 70-ից ավել մահճակալ, նոր սարքավորումներ: Սակայն, պետական մարմիններից որևէ մեկը պետպատվեր տրամադրելու հարցում նախաձեռնողականություն չի ցուցաբերել:
Հայկուհի Մինասյանն ասում է, որ եթե պետական աջակցություն չլինի, հասարակությունը չի կարողանա անընդհատ և տարիներ շարունակ իր վրա վեցնել ծանր բեռը: Նրա խոսքերով՝ մարդիկ մտածում են, որ իրենք հարկեր են վճարում և այդ վճարած հարկերից պետք է պետական պատվերի շրջանակում գումար հատկացվի վիրավոր զինծառայողների բուժման համար: Մինչդեռ պետական մարմինները հապաղում են:
«Վստահ եմ, որ հասարակությունը կկանգնի մեր կողքին՝ բուժել զինվորներին և կմիանա մեզ՝ այն պայքարին, որը կմղվի հանուն վիրավոր զինվորների խնդրի լուծման, եթե, իհարկե, բանը հասնի դրան»,-ասում է Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնի տնօրենը:
Հայկուհի Մինասյանն ասաց, որ Առողջապահության նախարարությանը ներկայացրել են ծախսերի նախահաշիվ: Ըստ դրա՝ ինչքան մեծանում է պետպատվերի բյուջեն, այնքան իջնում է ծառայությունների ինքնարժեքը: Օրինակ, 100 մլն դրամ պետպատվերի դեպքում, մեկ զինծառայողի հաշվով, օրական ծախսը կկազմի 24 հազար դրամ, 200-400 մլն դրամի դեպքում՝ մինչև 12-14 հազար դրամ:
Կենտրոնը Առողջապահության նախարարությանն առաջարկել է ծանր վիրավորում ստացածների վերականգնողական բուժման ամբողջ ծանրությունը վերցնել իրենց վրա՝ չուշացնելով բուժումը:
Հայկուհի Մինասյանն ասաց, որ ծանր վիրավորում ստացածներին տրամադրվում են անհատական բուժքույրեր, որպեսզի ընտանիքի անդամների կյանքի բնականոն ընթացքը չխախտվի, նրանք շարունակեն աշխատել, չունենալ դժվարություն՝ իրենց վիրավոր որդու, ամուսնու խնամքով զբաղվելու հարցում: Բուժվողները կենտրոնում չեն գնում ոչ մի դեղորայք, խնամքի պարագա: Բուժմանը զուգահեռ մասնակցում են ուսումնական ծրագրերին, որպեսզի հետ չմնան առօրյայից, շուկայից:
«Ծանր վիրավորում ստացած զինվորները դեռ բաժանմունքներից դուրս չեն եկել: Նրանց վերականգնողական աշխատանքները սկսվելու են առաջիկայում: Մարդ ինչպես պետք է պատրաստվի պատերազմին, այնպես էլ պետք է պատրաստ լինի պատերազմից հետո՝ ունենալով առողջապահական լուրջ ծրագիր: Պետությանը նույնիսկ առաջարկել են դրամաշնորհային կարգով աշխատել, քանի որ շահույթ չենք հետապնդում: Այդ դեպքում 100%-ով կարող են տեսնել կատարված ծախսերը, որը գնում է աշխատավարձերի վճարմանը, զինվորների բուժմանը: Բոլոր տարբերակներն առաջարկել ենք, դեռ որևէ պատասխան չենք ստացել»,-ասում է Հայկուհի Մինասյանը:
Կենտրոնի տնօրենը մտավախություն ունի, որ զինծառայողների մոտ կարող է ի հայտ գալ «վիետնամական սինդրոմ»: Հայկուհի Մինասյանն ասում է, որ Հայաստանում սպասելի չէր, որ պատերազմում պարտություն ենք կրելու: Մարդիկ իրենց առողջությունն են կորցրել, ունեն հաշմանդամություն, դրանից հետո եթե չստանան որակյալ և հասանելի բուժօգնություն, ապա շատ լուրջ ցնցում և դժգոհություն կսկսվի հասարակության ներսում, ինչը պետք է թույլ չտալ: Նրա խոսքերով՝ կա ճանապարհային քարտեզ այդ ամենը կանխելու համար, մնում է ստանալ պետության աջակցությունը:
Հայկուհի Մինասյանն առաջարկում է շատ արագ փոփոխություններ կատարել: Արդեն մի քանի անգամ առաջարկել է, որ դեղորայքի տրամադրման կարգը պետք է փոխվի, որովհետև այժմ զինվորը դուրս է գալիս հիվանդանոցից ձեռքին ունենալով մի շարք նշանակումներ: Այդ վիճակով պետք է գնա պոլիկլինիկա, այնտեղից ստանա դեղորայքը, եթե, իհարկե, այն ընդգրկված է պետպատվերի ցանկում: Սակայն, մի շարք դժվարություններ են առաջանում ոտքերն անդամահատված կամ Արցախից ժամանակավոր Հայաստանում ապրողների դեպքում:
«Զինվորներին պետք է ավելորդ քաշքշուկից ազատել: Նրանք չպետք է վիրավորումից հետո գնան իրենց խնդիրներով զբաղվեն։ Առաջարկել եմ «մեկ պատուհան»-ի սկզբունքով դեղորայքի տրամադրման հավաստագրման համակարգի ներդրում: Հիվանդանոցը զինվորին դուրս գրելուց առաջ պետք է դեղերի պետպատվերն ուղարկի Առողջապահության նախարարությանը և դուրս գրելուց առաջ դեղը հիվանդանոցում հատկացնեն զինվորին ու արդեն դեղորայքով ճանապարհեն տուն: Ոչ թե ասեն՝ գնա այս թուղթը բեր, նա էլ մի բան մոռանա և քաշքշուկի մեջ հայտնվի: Այսօր Առողջապահության նախարարության կողմից չեմ տեսնում քայլեր, որոնք կհեշտացնեն զինվորների խնդիրները»,-նշում է Հ. Մինասյանը:
Մյուսը մտահոգությունը վերաբերում է բժշկասոցիալական փորձաքննություններին: Հ. Մինասյանը կարծում է, որ 3 ամիս անց չեն հասցնելու այսքան մարդու փորձաքննության ենթարկել, և դրան չբախվելու համար, բուժմանը զուգահեռ պետք է իրականացնել փորձաքննությունը:
«Այն զինվորները, որոնց երկու ոտքը անդամահատված են, միևնույն է ունենալու են հաշմանդամության առաջին խումբ, հետևաբար այդ մարդուն արդեն իսկ կարելի է տալ կարգավիճակ և խումբ, քանի որ ոչինչ չի փոխվելու: Դրանով սոցապնախարարությունն իր ծանրությունը կթոթափի և չի ունենա կուտակումներ: Բացի այդ, չի լինի այն բյուրոկրատիան, որին բախվում են հաշմանդամության կարգ ստացողները»,-հավելեց Հայկուհի Մինասյանը:
Վերականգնողական կենտրոնի տնօրենը նաև մեկ այլ խնդրի մասին է բարձրաձայնում՝ ընդգծելով պետության քայլերի ուշացումը: Հայկուհի Մինասյանն ասաց, որ դիմել էին եվրոպական երկրներից մեկին, որպեսզի հայ մասնագետը պրոթեզավորման գծով վերապատրաստվի, սակայն հայտնել են, որ Ադրբեջանն արդեն ուղարկել է 3 քաղաքացու, որպեսզի վերջիններս նույն ուղղությամբ կրթություն ստանան: Մտավախություն են հայտնել, որ հնարավոր է միջանձնային և ազգային կոնֆլիկտներ առաջանան: Հավաստիացրել են, որ եթե առաջինը Հայաստանից դիմած լինեին, նույն պատասխանը փոխանցելու էին ադրբեջանական կողմին:
«Մենք փորձում ենք ավելի բարձր օղակներով այդ հարցը կարգավորել և հիմա ընթանում են բանակցություններ, որպեսզի կարողանանք մեր մասնագետին ուղարկել: Բայց սա այն հարցն է, որտեղ ուշանալ չի կարելի: Մենք մեկ անգամ այս տղաների հանդեպ, որոշ չափով, անարդար ենք եղել: Գոնե իրենց վիրավորումից հետո պետք է ամեն ինչ անենք նրանց լիարժեք կյանք վերադարձնելու համար՝ չասելով, որ պետությունը գումար չունի զինվորների որակյալ բուժման համար»,-հավելում է կենտրոնի տնօրենը:
Առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ նախարարությունը նոր ուղղություն է վերցրել՝ վերականգնողական ծառայությունը, քանի որ բազմաթիվ վիրավորներ չեն սահմանափակվելու միայն հիվանդանոցային բուժմամբ և ունենալու են վերականգնողական բուժման կարիք:
«Այս պահին ձևավորում ենք նոր ռեսուրսներ: Ցանկանում ենք ստեղծել մեծ վերականգնողական կենտրոն, որը կլինի հավանաբար նոր շենքում և կունենա մոտ 250 մահճակալ: Նախագծի կոնցեպտը կա, փորձում ենք բյուջետային ֆինանսավորումը գտնել: Առաջիկայում այդ ամենը շատ արագ կազմակերպվելու է»,-ասում է Ալինա Նիկողոսյանը:
Մամուլի խոսնակը նշում է՝ բանակցություններ են վարում բոլոր այն բժշկական հաստատությունների հետ, որոնք ունեն վերականգնողական բուժման ներուժ: Ըստ նրա՝ այս պահին հստակություն չկա, թե որ կենտրոնին որքան գումար է հատկացվելու, ինչի մասին լրացուցիչ կհաղորդեն:
Ա. Նիկողոսյանն ասաց, որ մոտավոր հաշվարկներ էլ կան. Վերականգնողական բուժման համար տարեկան անհրաժեշտ է լինելու 2-2.5 մլրդ դրամ: Այս պահին գումարը 2021թ. բյուջեում ներառված չէ, քանի որ այն գրվել էր ամռանը:
«Բայց առաջարկներ ենք անելու, որ փոփոխություններ լինեն: Նոր գծագրված մեխանիզմը ներկայացնելու ենք կառավարություն, որպեսզի մեզ աջակցեն այդ հարցով»,-հավելեց նախարարի մամուլի խոսնակը:

Число нуждающихся в реабилитации увеличивается, а помощь государства запаздывает
После того, как 27 сентября Азербайджан развязал войну против Армении, Реабилитационный центр защитников родины принял около 200 военнослужащих, которым были оказаны стационарные, амбулаторные и выездные услуги. В последнем случае специалист посещает нуждающегося в лечении военнослужащего и на месте определяет состояние его здоровья, вероятность восстановления.
В беседе с Hetq.am директор центра Айкуи Минасян отметила, что чем раньше начнется реабилитация, тем выше ее эффективность. Однако центр столкнулся с серьезными трудностями. Число нуждающихся в реабилитационном лечении лиц увеличивается с каждым днем, однако государственная помощь в этом вопросе либо отсутствует, либо запаздывает.
Центр является не преследующей прибыль организацией, это значит, что лечение солдат осуществляется по себестоимости.
“Уже почти месяц ведутся переговоры. Мы подождали, пока война закончится, продолжили работы за счет пожертвований, так как понимали, что на данном этапе не должны отвлекать внимание государства и растрачивать ресурсы. Все это время в Министерстве здравоохранения шли обсуждения, мы представили список из 63 видов услуг, для оказания которых требуется финансирование. В Минздраве каждый раз обещали обсудить этот вопрос, однако окончательного ответа не давали. Аналогичным образом поступает и Министерство обороны”,- рассказала Айкуи Минасян.
По ее словам, бремя реабилитационного лечения военнослужащих в их центре полностью взяло на себя общество. Финансовую помощь центру оказал также фонд “Мой шаг”, благодаря чему через несколько месяцев в центре появятся 70 дополнительных коек, новое оборудование. Однако, как отметила директор центра, ни один государственный орган не проявил инициативу в вопросе оказания им помощи.
Между тем в случае отсутствия господдержки общество не сможет постоянно нести это тяжелое бремя, добавила наша собеседница. По словам г-жи Минасян, люди справедливо считают, что они платят налоги, за счет которых раненые военнослужащие должны получать лечение в рамках госзаказа. Между тем государственные органы медлят с решением этой проблемы.
“Я уверена, что общество поможет нам в лечении солдат и поддержит нашу борьбу за кардинальное решение данного вопроса, если, конечно, дело дойдет до этого”,- добавила Айкуи Минасян.
Она отметила, что с увеличением бюджета госзаказа уменьшается себестоимость услуг. Например, если бюджет составит 100 млн драмов, то расходы на лечение одного военнослужащего составят 24 тысячи драмов в день, в случае 200-400 млн драмов – 12-14 тыс. драмов.
Центр предложил Минздраву в случае тяжелых ранений брать всю реабилитацию на себя, чтобы не откладывать оказание помощи этим военнослужащим.
Тяжело раненым предоставляется персональная медсестра, что позволяет членам семьи вести прежний образ жизни, продолжать работать, не иметь трудностей в вопросе ухода за получившим ранение сыном или мужем.
Больные не тратят деньги на лекарства или предметы ухода. Параллельно лечению они участвуют в учебных программах, чтобы не отставать от жизни и требований рынка.
“Получившие тяжелые ранения военнослужащие еще не покидали отделения. Их восстановление начнется в ближайшее время. Нужно быть готовым не только к войне, но и к послевоенной ситуации, иметь серьезные медицинские и реабилитационные программы. Мы даже предложили государству работать на основании грантов, поскольку наш центр не преследует прибыль. Были предложены различные варианты, но ответ мы пока не получили”,- отметила Айкуи Минасян.
Директор центра высказала опасение, что у военнослужащих может проявиться так называемый “вьетнамский синдром”. В Армении никто не ожидал поражения в войне. Люди потеряли здоровье, стали инвалидами, и если они не будут получать качественную и доступную медицинскую помощь, то в обществе могут начаться серьезные потрясения, недовольство, что недопустимо, считает директор. По ее словам, для предотвращения такого сценария разработана дорожная карта, нужна лишь поддержка государства.
Наша собеседница предлагает как можно скорее приступить к осуществлению изменений. Уже несколько раз предлагалось ввести новый порядок предоставления лекарств, так как военнослужащие при выписке получают целый список назначений. В этом случае обычно для получения препаратов нужно обращаться в поликлинику, между тем многие солдаты уже имеют инвалидность или приезжают в Армению из Арцаха.
“Необходимо избавить раненых от излишней волокиты. Они не должны заниматься этими проблемами. Я предложила внедрить программу выдачи лекарств по принципу “одного окна”. Это означает, что все лекарства, необходимые солдатам для дальнейшего лечения, они могут получить в больнице при выписке и отправиться с ними домой. В этом случае раненые военнослужащие будут избавлены от дальнейших проблем. Однако я пока не вижу со стороны Министерства здравоохранения шагов, которые помогут в этом вопросе нашим раненым”,- отметила А.Минасян.
Второй важной проблемой является проведение медико-социальных экспертиз. По словам директора реабилитационного центра, через три месяца, когда военнослужащим надо будет проходить экспертизу, возникнут серьезные проблемы, огромные очереди, вот почему этот процесс нужно осуществлять параллельно с лечением.
“Солдаты, лишившиеся обеих ног, в любом случае получат первую группу инвалидности, следовательно им уже сейчас можно предоставить соответствующий статус и группу. Тем самым мы облегчим нагрузку, с которой столкнется Министерство труда и по социальным вопросам. Кроме того, можно будет исключить бюрократические проволочки, с которыми сталкиваются получившие инвалидность лица”,- добавила Айкуи Минасян.
Она подняла еще одну проблему, с решением которой государство запаздывает. Центр обратился в одну из европейских стран с просьбой отправить к ним на стажировку армянского специалиста по протезированию, однако им сообщили, что Азербайджан уже прислал для обучения трех граждан. В этой стране выразили опасение в возникновении межличностных и межнациональных конфликтов. Они также заверили, что если бы первой к ним обратилась Армения, то аналогичный ответ они дали бы азербайджанской стороне.
“Мы пытаемся решить этот вопрос в высших звеньях. Сейчас ведутся переговоры по вопросу отправки нашего специалиста на стажировку. Однако решение этого вопроса не терпит отлагательств. Мы один раз уже проявили несправедливость к этим парням, поэтому хотя бы после их ранения нужно сделать все, чтобы они вернулись к полноценной жизни и не говорили, что у государства не оказалось денег на предоставление им качественного лечения”,- отметила Айкуи Минасян.
Для получения комментариев по этому вопросу Hetq.am обратился к пресс-секретарю Министерства здравоохранения Алине Никогосян. Последняя сообщила, что Минздрав создает реабилитационную службу, поскольку многие раненым военнослужащим, помимо больничного лечения, требуется также реабилитация.
“В настоящее время мы формируем новые ресурсы. Хотим создать большой реабилитационный центр, который, по всей видимости, разместится в новом здании и будет иметь 250 коек. Концепт проекта уже готов, пытаемся найти бюджетное финансирование. Все это будет организовано в ближайшее время и в сжатые сроки”,- отметила А.Никогосян.
По словам пресс-секретаря, ведутся переговоры с теми медучреждениями, которые имеют потенциал реабилитационного лечения. Уже сделаны приблизительные расчеты. Так, на реабилитационное лечение потребуется 2-2.5 млрд драмов в год. На данный момент эта сумма не включена в госбюджет 2021 года, поскольку его проект был составлен летом.
“Мы предложим внести изменения в госбюджет, представим правительству новые механизмы, чтобы нам оказали помощь в этом вопросе”,- добавила А.Никогосян.