ՄԻՊ. «Շուշիից գտնվել է երեք քաղաքացիական անձի մարմին, որոնք դաժանաբար սպանվել են»
Նոյեմբերի 13-ից մեկնարկած՝ անհայտ կորածների ու զոհվածների մարմինների որոնման ու փոխանակման գործընթացի արդյունքում արդեն շուրջ 350 հայ զինծառայողի մարմին է գտնվել կամ փոխանակվել: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
Աշխատանքները մեկնարկել էին Շուշիի հատվածում՝ վերջին օրերին ընդլայնվելով նաև Մարտունու, Կարմիր շուկայի ու Մատաղիսի ուղղություններով: Բանակցություններ են ընթանում նաև մյուս հատվածներում փոխանակման ու որոնման աշխատանքների իրականացման շուրջ:
Շուշիի մերձակայքից օրեր առաջ գտնվել է ոստիկանության մեկ վիրավոր ծառայող, ով ավելի քան վեց օր շարունակ թաքնվել էր անտառում և փրկվել որոնողական աշխատանքների արդյունքում: Ցավոք, առ այսօր ոչ մի այլ կենդանի զինծառայողի հնարավոր չի եղել գտնել: Մի խումբ մարմինների նախնական փորձաքննության արդյունքներով արձանագրվել են վիրավորների սպանության ու զոհվածների մարմինների խեղման դեպքեր:
Շուշիից գտնվել է երեք քաղաքացիական անձի մարմին, որոնք դաժանաբար սպանվել են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից: Ինքնությունը պարզված մարմինները փոխանցվում են հարազատներին, իսկ երբ օբյեկտիվորեն հնարավոր չի լինում տեղում պարզել ինքնությունը, դա արվում է ԴՆԹ անալիզների արդյունքների հիման վրա: Անհայտ կորածների ու զոհվածների մարմինների որոնման ու փոխանակման գործընթացն իրականացվում է ՌԴ խաղաղապահ առաքելության, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի եւ Արցախի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության կողմից՝ պաշտպանության նախարարությունների աջակցությամբ: Իսկ ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն աջակցում է տվյալների հավաքագրման ու մշակման հարցում, ինչպես նաև փաստահավաք առաքելության շրջանակներում արձանագրում է մարդու իրավունքների խախտումները: Շատ կարևոր է, որ բոլոր պետական ու միջազգային կառույցներն աշխատեն առավելագույնս արդյունավետորեն ու օպերատիվորեն, որպեսզի հնարավոր լինի փրկել կենդանի անհայտ կորածների ու ռազմագերիների կյանքերը և հարազատներին հասցնել մեր զոհված հերոսների մարմինները: Ես էլ փորձում եմ իմ լիազորությունների սահմաններում ու դրանցից դուրս կատարել բոլոր հնարավոր քայլերը այդ նպատակին աջակցելու ուղղությամբ: Նշեմ, որ գերեվարված զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց մասով էլ մեր աշխատակազմում կատարվում են փաստահավաք աշխատանքներ՝ պարբերաբար տեղեկություններ փոխանցելով Կարմիր խաչին ու պետական լիազոր մարմիններին: Կրկին իմ խորին ցավակցությունները, հպարտությունն ու երախտագիտությունն եմ հայտնում բոլոր զոհվածների հարազատներին. ձեր զավակները, եղբայրներն ու հայրերը զոհվել են բոլորիս համար, և բոլորս էլ ցմահ պարտք ենք նրանց, ձեզ ու Հայրենիքի բոլոր պաշտպաններին:

ЗПЧ: “В Шуши найдены тела трех жестоко убитых гражданских лиц”
В результате начавшегося 13 ноября процесса поиска пропавших без вести и обмена телами погибших найдены или обменены тела около 350 армянских военнослужащих. Об этом сообщил Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян.
Работы начались с города Шуши, а в последние дня охватили также районы Мартуни, Красного Базара и Матагиса.
Идут переговоры вокруг проведения аналогичных работ и на других участках.
Несколько дней назад на подступах к Шуши был найден раненый служащий полиции, который более шести дней прятался в лесу и был спасен благодаря поисковым работам. К сожалению, до сих пор других оставшихся в живых военнослужащих найти не удалось. По результатам предварительной экспертизы ряда тел были зафиксированы случаи убийства раненых и глумления над телами погибших.
В Шуши были найдены тела трех гражданских лиц, которые были жестоко убиты азербайджанскими вооруженными силами. Тела погибших, личности которых удается установить, передаются родственникам. В тех случаях, когда идентифицировать личность на месте по объективным причинам не удается, проводится анализ ДНК. Процесс поиска без вести пропавших и обмена телами погибших осуществляется при содействии миротворческой миссии РФ, Международного Комитета Красного Креста, Государственной службы чрезвычайных ситуаций Арцаха.
Офис Защитника прав человека Республики Арцах оказывает помощь в сборе и обработке данных, также в рамках работы по сбору фактов фиксирует нарушения прав человека. Очень важно, чтобы все государственные и международные структуры работали максимально эффективно и оперативно, чтобы можно было спасти жизни остающихся в живых пропавших без вести военнослужащих и военнопленных и передать родственникам тела наших погибших героев. Я пытаюсь в рамках и вне рамок своих полномочий предпринимать все возможные шаги для достижения этой цели. Отмечу, что наша администрация проводит сбор фактов т по части взятых в плен военнослужащих и гражданских лиц, регулярно передавая данные МККК и полномочным государственным органам.
Еще раз выражаюи свое глубокое соболезнование, свою гордость и благодарность родственникам всех погибших. Ваши сыновья, братья и отцы погибли ради всех нас. И мы все до конца жизни в долгу перед ними, перед вами и перед всеми защитниками Родины.