Արցախում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի 9 ծրագիր կիսատ մնաց
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը դեռևս հաշվարկներ չի արել, թե պատերազմի հետևանքով այս տարիների ընթացքում Արցախում կատարված որքան ներդրումային վնաս է կրել։ Այս մասին «Հետքին» հայտնեցին Հիմնադրամից։
Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի և աուդիտորական կազմակերպության հետ համատեղ պետք է հանձնաժողով ստեղծվի, որը պետք է գույքագրի, գնահատի Արցախում ունեցած վնասերը և կորուստները։ Դրանից հետո արդեն կքննարկվի Արցախի ենթակայության տակ գտնվող և վնասված գույքի վերականգման հարցը։
Նշենք, որ հիմնադրամը ստեղծվել է 1992 թվականին՝ իրականացնելով Հայաստանի և Արցախի կայուն, համաչափ զարգացումը ապահովող ծրագրեր։
Հիմնադրամը մինչ պատերազմի մեկնարկը իրականացնում էր 9 ծրագիր, որոնք պատերազմի հետևանքով կիսատ մնացին և այլևս հակառակորդի տիրապետության տակ են լինելու։
Օրինակ՝ Շուշի քաղաքի Խաչատուր Աբովյանի անվան դպրոցում, Մշակույթի տանը և Կերպարվեստի թանգարանում տեղադրվում էին արևային ֆոտովոլտային կայաններ, Հադրութ քաղաքում 320 հոգու համար նախատեսված հանդիսությունների սրահ էր կառուցվում, իսկ Քաշաթաղի շրջանի Միջնավան, Շահումյանի շրջանի Դադիվանք գյուղերում՝ խմելու ջրի ներքին ցանց։ Ասկերանի շրջանի Ուղտասար գյուղում ևս խմելու ջրի ներքին ցանց և ջրատար էր կառուցվում, Հադրութի շրջանի Թաղասեռ և Մարտակերտի շրջանի Նոր Մարաղա գյուղերում մանկապարտեզ, Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ քաղաքում հիվանդանոցի նոր մասնաշենք էր կառուցվում, հին մասնաշենքը վերանորոգվում, Շուշի քաղաքում էլ երաժշտական դպրոց էր վերանորոգվում։
Հիմնադրամն առաջիկայում նախատեսում էր Ասկերանի շրջանի Նախիջևանիկ գյուղի դպրոցը վերակառուցել։ Դրա պայմանագիրն արդեն կնքված էր և պատրաստ էր մեկնարկին։

В Арцахе незавершенными остались 9 программ Общеармянского фонда “Айастан”
В Общеармянском фонде “Айастан” пока не подсчитали ущерб, причиненный вследствие последней войны инвестиционным программам в Арцахе. Об этом Hetq.am сообщили в фонде.
В настоящее время планируется создание Советом попечителей и аудиторской организацией комиссии по проведению учета, ущерба и потерь в Арцахе. После этого будет обсужден вопрос восстановления имущества, находящегося в подчинении Арцаха.
Общеармянский фонд “Айастан” был создан в 1992 году для осуществления программ, обеспечивающих стабильное соразмерное развитие Армении и Арцаха.
До начала развязанной 27 сентября войны в Арцахе в процессе реализации находились 9 программ, которые остались незавершенными, так как территории, на которых они осуществлялись, отошли к противнику.
Так, в школе имени Хачатура Абовяна, Доме культуры и музее живописи в городе Шуши устанавливались солнечные фотовольтовые станции, в городе Гадрут строился Дом торжеств на 320 человек, в селе Миджнаван Кашатахского района и селе Дадиванк Шаумянского района создавалась внутренняя сеть питьевой воды.
Аналогичная сеть и водовод проводились также в селе Ухтасар Аскеранского района. В селе Тагасер Гадрутского района и Нор Марага Мартакертского района строились детские сады, в городе Карвачар Шаумянского района – новый корпус больницы, проводился ремонт старых корпусов. В Шуши ремонтировалось здание музыкальной школы.
Фонд также планировал начать в ближайшее время капитальный ремонт школы в селе Нахиджеваник Аскеранского района.