Հայաստանից դեպի Արցախ երկու էլեկտրահաղորդման գծերը կանցնեն Ադրբեջանի վերահսկողության տակ
Արցախում գույքագրվում են ենթակառուցվածքներին հասցված վնասները և աշխատանքներ են տարվում դրանց գործարկումը վերականգնելու համար։ Այս մասին «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության (ԱՀ) էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության էներգետիկայի բաժնի պետի պաշտոնակատար Լևոն Գաբրիելյանը։
Նրա խոսքով՝ օրվա ընթացքում մայրաքաղաք Սեփանակերտում էլեկտրամատակարարումը հաճախ անջատվում է, բայց ոչ այն պատճառով, որ էլեկտրամատակարարում չկա, այլ ենթակայանների մեծ մասի վնասման պատճառով ավելանում է ծանրաբեռնվածությունը, և համակարգերն անջատվում են։
Արցախում կան գյուղեր, որտեղ պատերազմական գործողությունների հետևանքով գրեթե ամբողջությամբ վնասվել են էլեկտրամատակարարման ցանցերն ու ենթակայանները։ Գյուղերին հատկացվել են գեներատրորներ (դվիժոկ), մինչ համակարգերը կվերակառուցվեն։
«Էլեկտրամատակարարման ապահովման հիմնական խնդիրն այն է, որ կա և՛ ցանցի, և՛ ենթակայանների վնաս, և՛ թե հէկ-երի մի մասն անցել է ադրբեջանական կողմի վերահսկողության տակ։ Այս պահին կոնկրետ գործում է Սարսանգ հէկ-ը։ Բայց ամեն հէկ իր ցանցն ուներ, և խնդիր է առաջանում, քանի որ իր հզորությունն էլ պետք է հերիքի, որ կարողանա էլեկտրաէներգիա տրամադրել։ Կամ նոր ցանց պետք է գծենք տարբեր տեղերից, որ կարողանանք հոսանք հասցնել։ Ցանցերի հարցը կփորձենք շուտով լուծել, բայց ենթակայանները պետք է նորոգվեն»,- նշեց Լևոն Գաբրիելյանը։
Մինչև սեպտեմբերի 27-ին սկսված պատերազմը՝ Հայաստանից էլեկտրաէներգիա էր մատակարարվում դեպի Արցախ։ Հայաստանն Արցախին կապող երկու էլեկտրահաղորդման գիծ կա` 110 ԿՎ լարմամբ։ Այդ երկու գծերն ու դրանց տրանսֆորմատորային ենթակայանները գտնվում են Շահումյանի և Քաշաթաղի շրջաններում։ Լևոն Գաբրիելյանի հաղորդմամբ՝ այժմ քննարկումներ են ընթանում, որպեսզի դրանք միջանցքային ճանապարհով շարունակվեն գործել, քանի որ եթե հեկ-երը թուլանան, այդ գծերը չշահագործվեն, Արցախում էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խնդիրներ կառաջանան։
ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության էներգետիկայի բաժնի պետի պաշտոնակատարը, անդրադառնալով Արցախում գազամատակարարման ապահովմանը, նշեց, որ կան վնասված խողովակներ, սակայն գազամատակարարման ենթակառուցվածքներն այնքան վնասված չեն, որքան էլեկտրաէներգիայի ցանցերը։

Связывающие Армению и Арцах две линии электропередач перейдут под контроль Азербайджана
В Арцахе проводится оценка ущерба, причиненного инфраструктурам вследствие недавних военных действий, проводятся работы по восстановлению их работы. Об этом Hetq.am собщил врио начальника отдела энергетики Министерства экономики и производственных инфраструктур Республики Арцах Левон Габриелян.
По его словам, в течение дня подача электроэнергии в столице Арцаха Степанакерте часто прекращается, однако не из-за отсутствия электроснабжения, а из-за выхода из строя большей части подстанций, в результате чего нагрузка увеличивается и системы отключаются.
В Арцахе есть села, где повреждены все сети электроснабжения и подстанции. Таким селам до восстановления электросетей выданы генераторы. “Основная проблема обеспечения электроснабжения состоит в том, что электросети и подстанции выведены из строя, часть ГЭС перешла под контроль азербайджанской стороны. На данный момент действует только Сарсангская ГЭС. Однако каждая электростанция имела свою сеть, поэтому возникают проблемы, поскольку для обеспечения подачи электроэнергии нужны соответствующие мощности. Либо нужно создать новую сеть, что позволит наладить подачу электроэнергии. Мы попытаемся в ближайшее время решить этот вопрос, но необходимо отремонтировать подстанции”,- отметил Л.Габриелян.
До начавшейся 27 сентября войны электроэнергия подавалась в Арцах также из Армении. Республики связывают две линии электропередач напряженностью 110 кВт. Эти линии и их трансформаторные подстанции находятся в Шаумянском и Кашатахском районах. Сейчас обсуждается возможность обеспечения их бесперебойной работы, так как если эти линии не будут эксплуатироваться, то в Арцахе возникнут проблемы с электроснабжением.
Левон Габриелян, касаясь вопроса обеспечения газоснабжения, отметил, что есть поврежденные трубы, однако инфраструктуры газоснабжения повреждены не так сильно, как электросети.