ԿԲ-ն որոշեց միջամտել դոլարի վերելքին
Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 24-ին, հայտարարություն է տարածել գլխավոր դրամատունը: Սա նշանակում է, որ դրամի արժեզրկումը՝ դոլարի թանկացումը, սկսել է անհանգստացնել նաև ԿԲ-ին:
«ՀՀ կենտրոնական բանկը շարունակում է իրականացնել ֆինանսական շուկաների մշտադիտարկում և անհրաժեշտության դեպքում կկիրառի իր գործիքակազմում առկա բոլոր գործիքները՝ երաշխավորելով գների և ֆինանսական կայունությունը»,- նշված է ԿԲ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ, որով սակայն չի մանրամասնվում, թե ինչ գործառնությունների և ինչ ծավալների մասին է խոսքը: Ամենայն հավանականությամբ, ԿԲ-ն պատրաստվում է արտարժույթ «լցնել» շուկա:
Վերջին մոտ երկու ամսում դոլարը աստիճանաբար թանկանում է: Հատկապես երեկ և այսօր՝ նոյեմբերի 24-ին, այն կտրուկ բարձրացել է:
Ըստ rate.am կայքի՝ հայաստանյան բանկերում այսօր՝ 11:30-ի դրությամբ, դոլարը գնվում է 506-510 դրամով, վաճառվում՝ 518-521 դրամով:
Իսկ փոխանակման կետերում գնվում է բացառապես 511 դրամով, վաճառվում՝ 520-523 դրամով:
Ըստ ԿԲ-ի պաշտոնական կայքում հրապարակված վերջին տվյալների՝ նոյեմբերի 23-ին ամերիկյան դոլարի միջին փոխարժեքը կազմել է 505.32 դրամ՝ նախորդ աշխատանքային օրվա համեմատ աճելով 2.10 դրամով:
Դոլարը սկսել է թանկանալ սեպտեմբերի 29-ից՝ արցախա-ադրբեջանական սահմանին սկսված պատերազմից երկու օր անց։
Հիշեցնենք, որ դեռևս չորս օր առաջ գրել ենք, որ դրամը համառորեն արժեզրկվում է, բայց ԿԲ֊ն դա բնական էր համարում և առայժմ չէր պատրաստվում միջամտել: «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան գլխավոր դրամատնից նշել էին, որ կմիջամտեն, երբ գնաճային ռիսկեր ի հայտ գան:

ЦБ решил вмешаться в рост курса доллара
Центральный банк Армении осуществит операции на валютном рынке. Об этом говорится в распространенном 24 ноября заявлении Центробанка. Это означает, что девальвация армянского драма и рост курса доллара начали беспокоить ЦБ.
“Центральный банк РА продолжает осуществлять мониторинг финансового рынка и в случае необходимости применит все имеющиеся в своем распоряжении инструменты, чтобы гарантировать ценовую и финансовую стабильность”,- говорится в заявлении. Отметим, что ЦБ не пояснил, о каких операциях и объемах идет речь. По всей видимости, предусматривается выброс валюты на рынок.
Последние два месяца наблюдался постоянный рост курса доллара США. Наиболее резко стоимость американской валюты увеличилась вчера и сегодня, 24 ноября.
Согласно rate.am, сегодня по положению на 11:30 доллар продавался за 518-521 драм, покупался за 506-510 драмов, в обменных пунктах – соответственно за 520-523 и 511 драмов.
Опубликованные на официальном сайте ЦБ последние данные свидетельствуют о том, что 23 ноября средний курс доллара США составлял 505.32 драма, что на 2.10 драма превышает курс предыдущего дня.
Доллар начал дорожать с 29 сентября, спустя два дня после начала арцахско-азербайджанской войны.
Еще четыре дня назад мы написали о том, что драм упорно девальвируется, однако ЦБ считает этот процесс естественным и пока не собирается вмешиваться. В ответ на запрос Hetq.am в ЦБ отметили, что вмешаются тогда, когда возникнут ценовые риски.