ՀՔԾ-ն լռում է, ոստիկանությունը՝ շարունակում ծառայողական քննությունը
Ոստիկանության Արաբկիրի քննչական բաժնում՝ իտալացիներից առգրավված մոտ 10 հազար դոլարի անհետացման վերաբերյալ հրապարակումից հետո ոստիկանապետ Վ. Գասպարյանի հանձնարարությամբ ներքին անվտանգության վարչությունում սկսվել է ծառայողական քննություն:
Փողի անհետացման մասին իմացել են իրավապահ մարմինների բազմաթիվ ներկայացուցիչներ` hանրապետության ոստիկանության պետի տեղակալ, քննչական գլխավոր վարչության պետ Գագիկ Համբարձումյանը, Արաբկիրի ոստիկանության պետ Արթուր Մեհրաբյանը, Արաբկիրի ոստիկանության քննչական բաժնի պետ Արծրուն Առաքելյանը, գործը քննող երեք քննիչները, վերահսկող դատախազը եւ Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արմեն Խաչատրյանը:
Ոստիկանության «Հետքի» աղբյուրի փոխանցմամբ, բացի ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունից` հրապարակումից հետո այս հարցով զբաղվել է նաեւ քննչական գլխավոր վարչության պետ Գագիկ Համբարձումյանը: Հենց նա է խնդրել ոստիկանապետին, որպեսզի ինքը զբաղվի իր ենթակայության տակ գտնվող կառույցով:
Գործը քննող քննիչները քննչական բաժնի պետ Արծրուն Առաքելյանի ներկայությամբ բացատրագրեր են գրել, որտեղ, բնականաբար, ժխտել են փողի անհետացման փաստը: Թե ինչ կարգավիճակով են նրանք գրել այդ բացատրագրերը, հայտնի չէ: Գագիկ Համբարձումյանը ոստիկանապետին զեկուցել է, որ Արաբկիրի քննչականում նման դեպք չի եղել: Նշենք, որ Արծրուն Առաքելյանը Գագիկ Համբարձումյանի սանիկն է: Իսկ վերջինիս որդին Արծրուն Առաքելյանի տեղակալն է:
Ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին, սակայն, արդեն հայտնի է դարձել, որ քննչականից իսկապես անհետացել է իտալացուց առգրավված գումարը: Նա հրահանգել է շարունակել ծառայողական քննությունը: Իսկ «Հետքը» սպասում է եւ առայժմ ձեռնպահ մնում իր մոտ եղած նյութերը հրապարակել:
Դժվար է ասել՝ ՀՔԾ-ն քրեական գործ կհարուցի՞, թե՞ ոչ, որովհետեւ հանցագործությունը պարտակողը, ըստ երեւույթին, վերը նշած պաշտոնյաներն են: Եվ եթե քրեական գործ հարուցվի, ապա պետք է ի սկզբանե պարզ լինի, թե ում են պատժելու: Հավանաբար, քավության նոխազը դեռ չի գտնվել, եւ հենց սա է հիմնական պատճառը, որ առայսօր քրեական գործ չի հարուցվել:

ССС молчит. Полиция продолжает служебное расследование
После публикации, в которой рассказывалось об исчезновении из следственного отдела полиции Арабкирского района 10 тысяч долларов, по поручению начальника полиции Владимира Гаспаряна в управлении внутренней безопасности началось служебное расследование.
Об исчезновении денег знали многие представители правоохранительных органов: заместитель начальника полиции РА,  начальник Главного следственного управления Гагик Амбарцумян, начальник полиции Арабкирского района Артур Меграбян, начальник следственного отдела арабкирской полиции Арцрун Аракелян, расследующие дело трое следователей, осущствляющий надзор прокурор и судья суда общей юрисдикции столичных административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун Армен Хачатрян.
По сообщению источника «Hetq»-а в полиции, после появления публикации этим вопросом, кроме управления внутренней безопасности, занялся также начальник Главного следственного управления Гагик Амбарцумян. Именно он попросил начальника полиции РА разрешить ему заняться находящейся в его подчинении структурой.
Расследующие дело следователи в присутствии начальника следственного отдела Арцруна Аракеляна написали объяснительные, в которых, разумеется, отрицали факт исчезновения денег. В каком статусе они написали эти объяснительные, неизвестно. Гагик Амбарцумян доложил начальнику полиции о том, что такого случая в следственном отделе полиции Арабкирского района не было. Отметим, что Арцрун Аракелян является крестником Гагика Амбарцумяна, а сын последнего – заместителем Арцруна Аракеляна.
Однако начальнику полиции Владимиру Гаспаряну уже стало известно о том, что изъятая у итальянцев сумма действительно исчезла из следственного отдела. Гаспарян распорядился продолжить служебное расследование. «Hetq» пока выжидает и воздерживается от публикации имеющихся в его распоряжении материалов.
Трудно сказать, возбудит Специальная следственная служба уголовное дело или нет, потому что преступление, по всей видимости, сокрыли вышеуказанные должностные лица. И если уголовное дело будет возбуждено, то изначально должно быть ясно, кого накажут. Следовательно, козел отпущения пока не найден, и именно в этом заключается основная причина того, что уголовное дело по сей день не возбуждено.