«Շատ աւելի կարեւոր է մեր ապագան կառուցել, քան մեր անցեալը փորփրել»
Ի՞նչ կարելի է գրել այս տարի տարեդարձիդ առթիւ, Մոնթէ։ Այն, որ քու ազատագրած Քարվաճառիդ դատարկման թուականը փոխուեցաւ ու համընկաւ տարեդարձի՞դ։ Այն, որ Ազերի անհատներ հրճուած են այս զուգադիպութենէն ու կոչ կ՚ընեն «Քարվաճառի դատարկումը տօնել»։ Միեւնոյն է, այդ դատարկմամբ չէ՛ որ պիտի յիշենք քեզ։
1993-ի ամառը Մոնթէին հայրիկը ԱՄՆ դեսպանին հետ հանդիպման ընթացքին մատնացոյց ընելով զիս ըսաւ․ «Հոս մինակ չեմ ձգեր զինք։ Պէտք է ձմեռը մեր ընտանիքին հետ անցընէ»։ Մոնթէին՝ բացակայ առաջին տարեդարձին ընկերները հաւաքուեցան Մարտունի։ Շիքակոյի մէջ հարազատներուս հետ սեւեռած եմ հեռատեսիլին։ Տեսաերիզի մը մէջ Արցախի նախագահը կը յայտարարէ․ «Մոնթէ Մելքոնեանին շնորհել Մարտական խաչ առաջին աստիճան» ու մտերիմներուս կը տեղեկացնէ, որ շքանշանը Սեդային կը յանձնուի երբ ան վերադառնայ։ 1994-ի մայիսին Հայաստան վերադարձիս ինծի համար մէկ բան յստակ էր. Մոնթէին հետ կապուած կարեւոր թուականներ, նոյնիսկ իր մեկնման օրը, ժխտական բան պէտք չէ՛ պարունակեն։ Այսպէս, Մոնթէին ամէն մէկ տարեդարձը դարձաւ բարի արարքի առիթ մը, որ զինք ուրախացնէր։ Յաջորդող տարիներուն, մտերիմներս ու ես նոյեմբեր 25-եր կազմակերպեցինք տարբեր վայրերու մէջ։ Տարեդարձի կարկանդակն ու նուէրները տարուեցան հաշմանդամ երեխաներու գիշերօթիկ դպրոց, գաղթականներու ծերանոց, կոյրերու դպրոց, անտուններու կացարան եւ այլ տեղեր։ Եթէ հնարաւոր չէր միջոցառում կազմակերպել, ապա որեւէ բարեգործական արարք ուրախ պիտի պահէր Մոնթէն։ Այդ օրուան ուրիշ մեկ սովորութիւն դարձած է Մոնթէին ամենասիրած բաներէն մին՝ բնութեան մէջ քալելն ու խոկալը։ Իսկ այս տարի խոկալու շատ բան կայ։
28 հոկտեմբեր 1988-ին, Մոնթէ՛, կը գրէիր ինծի. «Ես իսկապէս կը սիրեմ աշխատիլ հնագիտական վայրերու մէջ։ Գործը դուրսը՝ արեւին տակն է (ոչ թէ շէնքի մէջ), թէ՛ ֆիզիքական ծանր աշխատանք է, եւ թէ՛ մտապէս խթանող: Ճիշդ այդ տեսակ գործ շատ կը սիրեմ, բայց չեմ կարծեր որ կեանքիս մէջ անգամ մըն ալ առիթ պիտի ունենամ ընելու: Կարեւոր չէ, քանի որ ես իմ ներկայ գործս կը սիրեմ եւ կը գիտակցիմ, որ այդ շատ աւելի կարեւոր է: Այո, շատ աւելի կարեւոր է մեր ապագան կառուցել, քան մեր անցեալը փորփրել: Եթէ մենք հիմա չընենք ասիկա, թերեւս օր մը հնագիտական վայրերէն զատ շատ քիչ բան պիտի մնայ մեզմէ: Ոչ, այդ ճիշտ չէ: Այնքան ատեն որ գոնէ Խորհրդային Հայաստանը ունինք, մեր հաւաքական ազգային կեանքը գոյութիւն պիտի ունենայ: Յամէնայն դէպս, այսօր ամէնակարեւորը մեր պայքարն է»:
Չես ուզեր գիտնալ թէ մեր հայրենիքը ինչերէ կ՚անցնի այս վերջին ամիսներուն ընթացքին, Մոնթէ։ Ամէն մէկ բառիդ տակ պատգամ մը կը փնտռեմ։ Ամէն մէկ նկարիդ մէջ՝ իմաստ մը։ Բազմաթիւ անգամներ մարդիկ ուղղած են ինծի նոյն հարցումը. «ի՞նչ պիտի ընէր Մոնթէն»։ Ինչպէ՞ս բացատրեմ, որ Մոնթէն երբե՛ք, երբե՛ք իր աչալրջութիւնը պիտի չկորսնցնէր, իր թշնամին պիտի չթերագնահատէր, ոչ ալ աշխարհի բարի կամքին պիտի ապաւինէր՝ առանց լուրջ գործ տանելու, քանի որ լաւ կը հասկնար որո՛ւ հետ է գործը։
9 հոկտեմբեր 1988-ին, Հայաստանի մէջ ստեղծուած վիճակը Պարսկաստանի հետ բաղդատելով կը գրէիր ինծի. «Մէկ բան գիտէին. պէտք է թագաւորը երթար եւ նոր պետութիւն մը շինուէր։ Ասիկա շատ ճիշդ պահանջ մըն էր, բայց առանձին չէր բաւեր։ Վերջապէս թագաւորը գնաց, բայց քաղաքականապէս անպատրաստ եւ շուարած զանգուածային հոսանք մը կար որ սկսաւ իսկապէս յեղափոխական ուժերուն ջարդել։ Եւ հիմա յստակ է որ ներկայ պետութիւնը Պարսկաստանի ժողովուրդներուն (ինչպէս նաեւ ուրիշ ժողովուրդներուն Աֆղանիստանի եւ Իրաքի մէջ) շատ աւելի վնաս հասցուցած է քան թէ այդ ֆաշական թագաւորը։ Ինչո՞ւ ասոր մասին կը գրեմ։ Քանի որ մտահոգ եմ։ Մեր Ս. Հայաստանի եւ հոն տեղի մեր ժողովուրդին համար մտահոգ եմ։ Գիտեմ որ չի պիտի ձգեն որ Ս. Հայաստան «անկախ» ըլլայ (նոյնիսկ եթէ Հայ ժողովուրդը իսկապէս պիտի ընդունէր այդպիսի հակա-հայկական քայլ մը)՝ ատիկա շատ-շատ անիրապաշտ է, բայց արդէն յայտնի է որ առաջուան յստակատեսութիւնը եւ լրջութիւնը սկսած է տեղի տալ շփոթի, շուարումի եւ քաղաքական անհասունութեան։ Մտահոգ եմ քանի որ փորձառութենէն սորված եմ որ ամէն մէկ սխալի համար գին մը կայ վճարելիք, ամէն մէկ սխալը որոշ չափով վնաս կը բերէ։ Չեմ ուզեր մեր ժողովուրդը յետքայլ առնէ կամ ինքնիրեն վնաս բերէ։ Այնքան լաւ շարժում մը սկսած էին... ափսո՜ս եթէ հիմա այս շարժումը աւրուի։ Ո՛չ, ընդունելի չէ՛։ Արցախի ժողովուրդին համար (գոնէ) իրաւունք չունինք մեր լրջութիւնը կորսնցնելու։ Անկէ անդին ալ այս շարժումը եթէ քաղաքական հասունութեամբ տարուի, պիտի ամբողջովին փոխէ մեր Ս. Հայաստանը։ Այս շարժումը դուռը բացած է իսկական յառաջդիմութեան։ Անկիւնադարձ է մեր ժողովուրդի պատմութեան համար»։
Այո, այս ծանր ու վտանգաւոր ժամանակը եւս անկիւնադարձ է մեր ժողովուրդին համար։ Մեզի կը մնայ վերջապէս վեր կանգնիլ գահակալութեան աժան մրցոյթէ, գլուխ գլխի հաւաքել մեր ժողովուրդի ամէնախելացի ու փորձառու մասնագէտները եւ քաղաքական հասունութեամբ որոշել երկիր ղեկավարելու մեր ապագայ քայլերը։

"It’s Much More Important To Build Our Future Than To Dig Up Our Past"
The fact that the date for vacating the region of Karvachar that you freed is changed to coincide with your birthday? The fact that Azeri individuals rejoice in this coincidence and call to "celebrate the evacuation of Karvachar." All the same, we should not remember you with that exodus.
In the summer of 1993, during a meeting with the US ambassador, Monte's father pointed to me and said, "I will not leave her alone here. She should spend the winter with our family."
On his first birthday after Monte's absence, our friends gathered in Martuni. I stared at a TV screen with my relatives in Chicago. In the video footage, the President of Artsakh announced, "Monte Melkonian is awarded the First Degree Combat Cross Order" and informed my friends that the medal will be handed to Seta when she returns. When I returned to Armenia in May 1994, one thing was clear to me. Important dates related to Monte, even the day of his departure, should not contain anything negative. Thus, each of Monte's birthdays became an occasion for good deeds that would make him happy.
In the following years, my close friends and I celebrated November 25 in different places. The birthday cake and gifts were taken to a boarding school for disabled children, a dormitory for elderly refugees, a school for the blind, an old dormitory for the homeless, and many other places. If it were not possible to organize an event, any act of kindness would have made Monte happy. Another habit I have adopted for the day is one of the things Monte loved most: to walk in nature and ponder. And this year, there is a lot to contemplate.
On 28 October 1988 you wrote to me: “I really love to work on archeological sites. The work is outside in the sun (not in a building), it’s both physically hard work and mentally stimulating. That’s exactly the kind of work I love, but I don’t think I’ll ever have the chance to do it again in my life. It doesn’t matter because I love my present work too, and I realize it is much more important. Yes, it’s much more important to build our future than to dig up our past. If we don’t do this now then perhaps someday very little will remain of us other than archeological sites. No, that’s not true. As long as we’ve got at least Soviet Armenia our collective national life will exist. Anyway, our struggle is what is most important today.”
Monte, you do not want to know what our homeland is going through the last months. I look for a hidden message under every word you wrote. I search for a meaning behind every one of your photos. Numerous times people have asked me the same question: "What would Monte do?" How can I explain that Monte would never, ever lose his vigilance, would never underestimate his enemy, nor would he rely on the good will of the world, without doing serious work on our part, because he understood too well who we are dealing with.
On 9 October 1988, comparing the situation in Armenia with Iran, you wrote to me: "They knew one thing. The Shah had to leave and a new state was to be established. This was a very right demand, but alone it was not enough. Eventually the Shah left, but there was a politically unprepared and confused massive current that began to crush the truly revolutionary forces. And now it is clear that the new state has done much more harm to the people of Iran (as well as to other peoples in Afghanistan and Iraq) than that Fascist Shah. Why am I writing about this? Because I'm worried. I am concerned for our S. Armenia and for our people there. I know that they will not allow S. Armenia to be "independent" (even if the Armenian people really did take such an anti-Armenian step) which is very unrealistic, although it’s already clear that the earlier clear-sightedness and seriousness have begun to give way to confusion, misperception and political immaturity. I'm worried because I have learned from experience that for every mistake there is a price to pay, and every mistake brings some damage. I do not want our people to take a step backward or harm themselves. They had started such a good movement ... it would be a pity if this movement is destroyed now. No, it is not acceptable! For the people of Artsakh (at least) we have no right to lose our seriousness. Beyond that, if this movement is carried out with political maturity, it will completely change our S. Armenia. This movement has opened the door to real progress. It is a turning point for the history of our people."
Yes, this difficult and dangerous time is also a turning point for our people. It is up to us to finally rise above the petty competition for thrones, to bring together the most intelligent and experienced professionals of our people and decide our future steps for leading the country with political maturity.