Արսեն Թորոսյանի նկատմամբ հարուցված վարույթը երկարաձգվել է մինչև նոյեմբերի 30
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը որոշել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի կողմից իրավիճակային շահերի բախման առերևույթ դեպքի հիմքով հարուցված վարույթի ժամկետը երկարաձգել մինչև նոյեմբերի 30։ Այս մասին գրությամբ «Հետքին» հայտնել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը։
Հանձնաժողովի փոխանցմամբ՝ վարույթի շրջանակներում կատարվել են մի շարք հարցումներ՝ Պետական եկամուտների կոմիտե (ՊԵԿ), ոստիկանություն, առողջապահության նախարարություն, «ՄԻԲՍ» ՍՊԸ։ Պահանջվել և ստացվել են դեպքին առնչվող նյութեր, փաստաթղթեր և տեղակատվություն։
Ստացված նյութերի և փաստաթղթերի ուսումնասիրության արդյունքում ծագել են դեպքին առնչվող մի շարք հարցեր, ուստի դրանց պարզաբանման նպատակով լրացուցիչ հարցումներ են ուղարկվել առողջապահության նախարարություն և «ՄԻԲՍ» ընկերություն։
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին առաջարկվել է ներկայացնել դեպքի վերաբերյալ գրավոր պարզաբանում՝ դրան կցելով իր փաստարկների հիմնավորվածությունը հավաստող նյութեր։
Հոկտեմբերի 28-ին առողջապահության նախարարությունից ստացվել է հարցման պատասխանը և պահանջված փաստաթղթերը, որոնք պարունակում են պետական գնումների ընթացակարգին վերաբերող տեղեկություններ և որոնց ուսումնասիրության, ինչպես նաև դեպքին վերջնական հիմնավոր գնահատական տալու նպատակով հանձնաժողովը դիմել է ֆինանսների նախարարություն՝ գնումների գործընթացի վերաբերյալ փոխօգնություն ստանալու նպատակով։
Դեռևս նոյեմբերի 5-ի տվյալներով՝ «ՄԻԲՍ» ընկերությունից պահանջված հավելյալ տեղեկատվությունը և նյութերը հանձնաժողովը չէր ստացվել։ Արսեն Թորոսյանից գրավոր պարզաբանում ևս չէր ներկայացվել։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը որոշել էր օրենքով նախատեսված կարգով վարչական վարույթը երկարացնել, քանի որ փոխօգնության կարգով միջոցներ ձեռնարկելու համար անհրաժեշտ է ավելի երկար ժամանակ։
Հիշեցնենք, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը իրավիճակային շահերի բախման առերևույթ դեպքի հիմքով վարույթը է հարուցել Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի նկատմամբ։ Վարույթի հիմք է հանդիսացել data.hetq.am-ի գրությունը։ Մենք հանձնաժողովին տեղակացրել էինք, որ առողջապահության նախարարությունը ծառայությունների մատուցման պայմանագրեր է կնքել «Միբս» ընկերության հետ, որի տնօրենը նախարար Արսեն Թորոսյանի կինն է՝ Վարդանուշ Թևանյանը։

Возбужденное в отношении Арсена Торосяна производство продлено до 30 ноября
Комиссия по предупреждению коррупции приняла решение продлить до 30 ноября срок производства, возбужденного по факту столкновения ситуационных интересов со стороны министра здравоохранения Арсена Торосяна. Об этом говорится в адресованной Hetq.am записке Комиссии.
В ней также отмечается, что в рамках производства в Комитет госдоходов, Полицию, Минздрав были направлены запросы, на основании которых по данному факту получены материалы, документы и информация.
В результате их изучения возник ряд вопросов, требующих дополнительных разъяснений, в связи с чем в Минздрав и компанию “МИБС” были направлены дополнительные запросы.
А.Торосяну предложено представить письменное объяснение по данному вопросу, а также материалы, подтверждающие приведенные им аргументы.
Затребованные Комиссией еще 5 ноября у компании “МИБС” дополнительные материалы и информация до сих пор не получены. Письменное объяснение не представил и Арсен Торосян.
Комиссия по предупреждению коррупции решила в установленном законом порядке продлить административное производство, поскольку для принятия мер в порядке взаимопомощи требуется более длительный срок.
Отметим, что основанием для возбуждения производства в отношении Арсена Торосяна по факту столкновения ситуационных интересов послужила записка data.hetq.am. Мы сообщили Комиссии, что Минздрав с целью оказания услуг заключил договор с компанией “МИБС”, директором которой является жена Арсена Торосяна Вардануш Теванян.