ԱԺ-ն մերժեց ռազմական դրությունը վերացնելու մասին նախագիծը
Խորհրդարանն արտահերթ նիստում մերժեց ռազմական դրության իրավական ռեժիմի չեղարկման նախագիծը: Նախագծին կողմ քվեարկեց 36, դեմ` 56, ձեռնպահ` 2 պատգամավոր:
Մինչ քվերակությունը Պաշտպանության նախարարության տեսակետը ներկայացրեց աշխատակազմի գլխավոր քարտուղար Արթուր Սարգսյանը, որը ելույթի սկզբում հայտարարեց` իր պաշտոնը քաղաքական պաշտոն չէ, խորհրդարան է ներկայացել հարցի վերաբերյալ պաշտպանական գերատեսչության տեսակետը ներկայացնելու համար: ՊՆ գլխավոր քարտուղարի խոսքով` ռազմական դրությունը չեղարկելու նախագիծն անմիջապես ընդունելու դեպքում անվտանգային համակարգում խնդիրներ են առաջանալու: Պաշտպանության նախարարությունը մշակել է համապատասխան իրավական ակտեր` համապարփակ լուծումներ առաջարկելու և խնդիրներից խուսափելու համար:
«Մեր առաջարկը հետևյալն է` առանց նշված լուծումները միաժամանակ ընդունելու` առաջարկում ենք այս նախագծին կողմ քվեարկելուց ձեռնպահ մնալ: Խնդիրները, որոնք առաջացել են, պահանջում են համակարգված լուծումներ, միայն ռազմական դրությունը վերացնելը կբերի նոր խնդիրների»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին զինված ուժերի գլխավոր շտաբի անձնակազմի կառավարման գլխավոր վարչության պետ Ալբերտ Բաղդասարյանը հայտնեց` զինված ուժերը Հայաստանի սահմանները պահպանելու խնդիր ունեն: Ռազմական դրությունը չեղարկելուց անմիջապես հետո եռամսյա վարժական հավաքներ են անցկացվելու:

Парламент отклонил проект решения об отмене военного положения
Национальное Собрание на сегодняшнем внеочередном заседании отклонило разработанный оппозиционной фракцией “Просвещенная Армения” проект решения об отмене военного положения. За принятие документа проголосовали 36 депутатов, против – 56, двое воздержались.
Перед голосованием генеральный секретарь администрации Минобороны Артур Саргсян, представляя мнение своего ведомства, отметил, что в случае отмены действующего правового режима в системе безопасности могут возникнуть проблемы. По словам А.Саргсяна, Минобороны разработало соответствующие правовые акты, которыми предлагаются комплексные решения, позволяющие избежать проблем.
Напомним, что на заседании постоянной парламентской комиссии по вопросам безопасности и обороны начальник главного управления по личному составу Генштаба ВС Альберт Багдасарян сообщил, что перед Вооруженными силами стоит задача защиты границ Армении. Сразу после отмены военного положения будут проведены трехмесячные учебные сборы.