Զոհված զինծառայողի մայր. «Իմ տղան շատ ուժեղ էր, ոնց որ իր ուժերը հավաքած լիներ պատերազմի համար»
Ոսկեգույն տառերով «Սամադ 19» գրվածքով սև ժապավենը կախված է Արմավիրի մարզի Զարթոնք համայնքի սկզբնամասում՝ Սամադի տնից 100 մետր հեռավորության վրա: Ազգությամբ եզդի ժամկետային զինծառայող Սամադը ծանր վիրավորում էր ստացել Ադրբեջանի կողմից Արցախում սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմի ժամանակ: Մի քանի օր տղան անցկացրել է հիվանդանոցում ու մահացել:
Երեկ՝ նոյեմբերի 26-ին, Սամադի տունը մարդաշատ էր: Եթե հայերը նոր հանգուցյալների շիրիմներին այցելում են շաբաթ օրերին, ապա եզդիները՝ հինգշաբթի օրերին:
Սամադի հայրը՝ Մամադ Սլոյանը պատմեց, որ որդին բանակ էր զորակոչվել 2019թ. հուլիսին: Սկզբում ծառայել է Հայաստանի տարածքում: Մի քանի ամիս սովորել է հակաօդային պաշտպանություն, այնուհետև՝ տեղափոխվել Արցախ:
Սամադն ընտանիքի 3-րդ զավակն էր: Իրենից մեծ երկու քույր ունի և փոքր եղբայր:
Մամադը չէր կարողանում բնութագրել որդուն՝ հորդորելով հարցուփորձ անել հարևաններից, համագյուղացիներից: Ասում էր, թե սիրուն չի դիտվի, որ իր որդուն ինքը գովի:
«19 տարեկան երեխա էր, այդ տարիքի մարդը ո՞նց պիտի լինի, ամեն ինչի ձգտում էր, ուզում էր լավ լիներ: Միայն կասեմ, որ իր տարիքից ավելի հասուն էր թե՛ կազմվածքով, թե՛ մտածելակերպով: Իր ուժը, հաղթանդամությունը ոչ մի տեղ չի օգտագործել, ցուցամոլ չէր, դրա համար էլ սիրված էր բոլորի կողմից»,- նշում է Մամադը:
Սամադի մայրը՝ Նինա Սլոյանը, որդուն միշտ ժպտերես, եռանդուն է հիշելու: Տիկին Նինան ասում է, որ տանը ամենահանգիստն նա է եղել, ու իր մտքով չէր անցել, որ իր որդին կարող է մի օր չլինել, չզանգել ու չասել՝ «մամ, ամեն ինչ լավ ա լինելու»:
Տիկին Նինան Սամադի մասին խոսելիս ժպտում էր: Նրա մասին պատմելու ժամանակ տպավորություն էր ստեղծվում, որ խոսում էր կենդանի մարդու մասին: Սակայն այդ ժպիտը կարճ էր տևում: Մի քանի նախադասությունից հետո կարծե թե հիշում էր, որ իր առաջին որդին այլևս չկա ու սկսում էր լացել:
«Իմ տղան շատ ուժեղ էր, ոնց որ իր ուժերը հավաքած լիներ պատերազմի համար»,- ասում էր տիկին Նինան և հավելում, որ ընտանիքում միայն ինքն է հանգիստ եղել պատերազմի օրերին, քանի որ ամեն անգամ որդու հետ հեռախոսով խոսելիս վերջինիս մոտ վախի, տագնապի զգացում չի նկատել:
Նինա Սլոյանը պատմեց, որ Սամադը մահացել է նոյեմբերի 6-ին, իսկ նույն ամսի 3-ին իր ծնունդն է եղել: Մոր ծնունդից մեկ օր առաջ Սամադը եղբորը խնդրել է, որ ծաղիկներ գնի և բերի հիվանդանոց, որպեսզի անձամբ մոր ծնունդը շնորհավորի: Այդպես էլ եղել է. Սամադը հիվանդանոցում է շնորհավորել մոր 43-ամյակը:
«Ես այդ վիշտը մինչև կյանքիս վերջ տանելու եմ: Իմ տղան ընկերուհի էլ ուներ, բայց ոչինչ չհասցրեց անել, ոչինչ»,- հավելեց Ն. Սլոյանը:
Հայրն ասում է, որ պատերազմի ընթացքում Սամադը պարբերաբար զանգել է իրեն, սակայն ոչինչ չի պատմել: Երբ հայրը հետաքրքրվել է, թե որտեղ է, տղան պատասխանել է՝ քո համար ինչ տարբերություն, կարևորը լավ եմ:
Հոկտեմբերի 23-ին Սամադը զանգահարել է հորը և տեղեկացրել, որ իրենց տեղափոխելու են այլ վայր, և հնարավոր է՝ մի քանի օր չկարողանա զանգահարել: Հաջորդ օրը՝ հոկտեմբերի 24-ին, զանգահարել են «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնից և հայտնել, որ Սամադը վիրավորվել է:
Մամադ Սլոյանը մինչ օրս տեղյակ չէ, թե կոնկրետ ինչ պայթունի հետևանքով է որդին վիրավորում ստացել: Միայն որդու զինակիցներից լսել է, որ պայթյունը եղել է Ջաբրայիլում: Ռազմի դաշտում պայթյունից կտրվել է Սամադի աջ ոտքը, իսկ ձախն անդամահատել են հիվանդանոցում:
Մամադն ասում է, որ գոտկատեղից վերև կենսական կարևորագույն օրգանների շրջանում անդառնալի վնասվածքներ չէին եղել: Միայն արձանագրվել էր թոքերի սալջարդ, ինչն առաջացել էր պայթյունի ալիքի հետևանքով, ինչպես նաև կարճ ժամանակ չեն գործել երիկամները:
Մամադն ասում է, որ որդուն բանակ ճանապարհելիս նույնիսկ մտքով չի անցել, որ հնարավոր է պատերազմ սկսվի: Սամադը նույնպես ոգևորվել է բանակ գնալու փաստից, ուրախ է բանակ զորակոչվել: Տանը քեֆ-ուրախություն են կազմակերպել, երգ ու պարով են բանակ ճանապարհել:
Սամադը մարզիկ էր, սովորում էր «Արմֆայթինգի» դպրոցում: Արտաքինից հաղթանդամ էր և իր տարեկիցներից ավելի մեծ էր երևում: Այդ է եղել պատճառը, որ հիվանդանոցում նրա տվյալների դիմաց լրացրել էին «մոտ 30 տարեկան անհայտ զինծառայող»:
«Իր ուժի, հաղթանդամությունից ելնելով՝ մտավախություն չունեի, որ դժվար կծառայի, բայց ում մտքով կանցներ, որ նման պատերազմ պիտի սկսվեր: Ռուսաստանից քրերս, բարեկամներս, որ պատերազմի օրերին զանգում, հարցնում էին՝ Սամադը բանակից զանգու՞մ ա, մտածում էի, որ գժվել են, ո՞նց կարող է իմ երեխեն հաջորդ օրը էլ չզանգի: Ո՞նց կարո՞ղ էի հույսս կտրել, որ կարող է էլ չզանգի: Մտքումս նեղվում էի ու պատասխանում էի, որ ինչի պիտի չզանգի: Բայց ստացվեց, որ էլ չի զանգելու»,- ասում է Մամադը:
Սամադի հայրն ասում է, որ իր մտքով երբեք չի անցել պատերազմի նման ավարտը՝ պարտությունը:
«Մինչև պատերազմի վերջին օրը հեռուստացույցի դիմաց նստած՝ լարված լսում էինք, թե ինչ է լինելու: Մինչև վերջին րոպեն էլ մեզ համոզում էին, որ հաղթելու ենք, հաղթել ենք: Ուրախանում էինք, ոգևորվում էինք, բայց արի ու տես, որ լրիվ հակառակ բանը ստացվեց: Թե ում պատճառով, ինչի պատճառով՝ չգիտեմ: Բայց այս էրեխեքը ամենաթանկը՝ իրենց կյանքը, տվեցին հայրենիքին, զոհվեցին բոլորիս համար, ու հիմա այս վիճակը եղավ»,- ասում է զոհված զինծառայողի հայրը:
Մամադ Սլոյանն ասում է, որ պատերազմի օրերին ամեն օր պատրաստվել է, որ ինքն էլ է գնալու ռազմի դաշտ, որովհետև վիճակն էր այդպիսին: Սակայն, մյուս կողմից էլ հանգիստ է եղել, քանի որ իր շրջապատում զորակոչի ծանուցագիր ստացածներին անմիջապես չեն տարել Արցախ, ասել են՝ գնացեք տուն, կզանգենք: Մտածել է, թե իրավիճակն այդքան էլ օրհասական չէ:
«Հանելուկային էր, թե ինչպես էր ստացվում, որ հեռուստացույցով հայտարարում էին օգնության կարիք ունենք, եկեք, բայց ծանուցվածներին էլ չէին տանում, ասում էին՝ գնացեք, ձեզ կկանչենք: Սա այդպես էլ մնաց անհասկանալի»,- հավելեց Մամադը:
Նրա խոսքերով՝ տղայի մահով իր «տունը քանդվեց», սակայն չի փոշմանել, որ որդին բանակ է գնացել և մասնակցել պատերազմական գործողություններին:
«Չեմ փոշմանել, որովհետև իր պարտքն էր, պիտի կատարեր՝ անկախ իրավիճակից: Երկու տարի առաջ էլ գուցե ձեր տղան, մյուսի տղան էր մեր ընտանիքը պաշտպանում, իմ տղան ինչու՞ չպիտի ձեր ընտանիքը պաշտպաներ: Ցավոք պատերազմ էր և իր հետևանքներն ունեցավ»,-հուզմունքից արցունքները կուլ տալով՝ ասաց Մամադը:

Armenia: Yezidi Family Mourns the Death of a Soldier Son
A ribbon with the words "Samad 19" in golden letters hangs at the entrance of Zartonk, a community in Armenia’s Armavir province.
The banner hangs 100 meters away from Samad's house.
Samad, a Yezidi conscript, was seriously wounded during the recent war in Artsakh. The nineteen-year-old spent several days in hospital and died.
On November 26, Samad's house was crowded. While Armenians visit the graves of the recently departed on Saturdays, Yezidis visit the graves on Thursdays.
Samad's father, Mamad Sloyan, says that his son was drafted into the army in July 2019. in July. He first served in Armenia and was later sent to Artsakh after studying air defense operations.
Samad was the third child in the family. He has two older sisters and a younger brother.
Mr. Sloyan finds it difficult to talk about his son, arguing it wouldn’t be appropriate to praise Samad given the circumstances.
"He was a nineteen-year-old child. What can I say? He aspired to everything. He wanted to be good. I will only say that he was more mature than his age, both in body and mind. He did not use his strength and physique. He was not pretentious. That's why he was loved by all," says Mr. Sloyan.
Nina Sloyan, Samad’s mother, will always remember her son with a smile on his face. Mrs. Sloyan said that she was the calmest in the house. It never occurred to her that her son might not be there one day, that he’d never call and say, “Mom, everything will be fine."
"My son was very strong, as if he had gathered his strength for the war," says Mrs. Sloyan.
She says that Samad died on November 6, three days before her forty-third birthday. While in hospital, Samad asked his brother to buy flowers for their mom.
"I will carry that grief to the end of my life. My son had a girlfriend, but he didn't have the time to do anything,” said Mrs. Sloyan.
Mr. Sloyan says that Samad called him regularly during the war, but was tight-lipped, always saying, “Don’t worry. I’m fine.”
On October 23, Samad called his father informing him that his unit would be sent somewhere else and that he might not be able to call for several days. Yerevan’s Erebuni Medical Center called the following day, saying that Samad had been seriously injured.
Mr. Sloyan still does not know the exact cause of the explosion that injured his son. All he knows is that according to Samad’s war buddies the explosion occurred in Jabrayil. Samad's right leg was amputated on the battlefield and his left was amputated in hospital.
The father says the family threw a party when Samad left for the army. They never thought war would break out.
Samad was an athlete. He trained at the Armfighting School. He was robust in appearance and looked older than his peers. That’s why the hospital filled registered him as an “unknown 30-year-old soldier".
"Given his strength and physique, I wasn’t afraid that he’d find military service difficult. But who would have thought that such a war would start? My sisters from Russia, my relatives, who called during the war, kept asking if Samad was phoning from the army. I thought they were crazy. How could my child not call the next day? But it turned out that he would never call again," says Mr. Sloyan.
The father never thought the war would end in defeat.
"Until the last day of the war, sitting in front of the TV, we followed intently to what was going to happen. Until the last minute, they assured us that we would win. We were happy, excited. But it turned out to be the complete opposite. I do not know for what reason. These children gave the most precious thing, their lives, for the homeland. They died for all of us, and now this situation has happened," says Mr. Sloyan.
Mr. Sloyan says it remains a mystery why those who were conscripted into the army were told to go home and wait for official word on what to do next.
He says that this conflicted with TV reports talking about the need for soldiers at the front.
Mr. Sloyan says that Samad’s death has dealt a heavy blow to the family. Nevertheless, he does not regret that his son went off to fight.
"I do not regret it, because it was his duty, he had to do it, regardless of the situation. Two years ago, it was maybe your son or another boy that was protecting our family. Why shouldn't my son protect your family? Unfortunately, it was war with all its consequences," Mr. Sloyan says, swallowing tears of sadness.