Ադրբեջանն արհեստական ձգձգում է գերիների ու դիերի փոխանակման գործընթացը և շարունակում դաժան վերաբերմունքը. ՄԻՊ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հարային կապերի բաժինը տեղեկցնում է, որ ՄԻՊ-ը դիմում է միջազգային հանրությանը և վճռականորեն հրավիրում է հատկապես մարդու իրավունքների ոլորտի միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունն այն հիմնախնդրի վրա, որ Ադրբեջանի իշխանություններն արհեստական ձգձգում է ինչպես պատերազմական գործողությունների ընթացքում, այնպես էլ այդ գործողությունների առաջ ու դրանց ավարտից հետո Ադրբեջանում գտնվող հայկական կողմի գերիների վերադարձի և դիերի փոխանակման գործընթացները:
«Հենց այս նպատակով ադրբեջանական իշխանությունները՝ որպես պատճառաբանություն մի կողմից նշում են, թե գերիների փոխանակումն իրականացվելու է դիերի փոխանակման գործընթացի ավարտից հետո, մյուս կողմից ինքնին դիերի փոխանակման գործընթացը ձգձգվում է ՝ առանց պատճառաբանության։ Այս ամենով Ադրբեջանը կոպտորեն ոտնահարում է Ժնևյան կոնվենցիաներով երաշխավորված հիմնարար պահանջները։
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն այս ամենով նպատակ ունի դիտավորությամբ հայ հասարակությունում ստեղծել անորոշության ու լարվածության մթնոլորտ, խաթարել հասարակության հոգեկան անձեռնմխելիությունը, հոգեկան տառապանքներ պատճառել մահացած զինծառայողների ու գերիների ընտանիքների անդամներին:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի դիտարկումները վկայում են, որ սա ատելության կազմակերպված քարոզի արդյունք է, խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի համակարգված քաղաքականության անբաժան մասը։
Մասնավորապես, Մարդու իրավունքների պաշտպանը 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից սկսած մշտապես արձանագրել է, որ Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակումներն ուղեկցվել են խոշտանգումներով ու անմարդկային վերաբերմունքով, խաղաղ բնակավայրերի զանգվածային ավերվածություններով, մարդու իրավունքների այլ կոպիտ խախտումներով, որոնք տեղի են ունեցել վարձկան ջհադիստների ու ահաբեկիչների օգտագործմամբ և ատելության կազմակերպված քարոզով:
Պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում, ինչպես նաև այդ գործողությունների ավարտից հետո լրատվամիջոցների ու հատկապես սոցիալական մեդիայի ադրբեջանական աղբյուրներից անընդհատ հրապարակվում են տեսանյութեր ու լուսանկարներ այն մասին, թե ինչպես են ադրբեջանական զինված ուժերն անարգանքի ենթարկում հայկական կողմի զինծառայողների դիերը, խոշտանգում ու նվաստացնում գերեվարված զինծառայողներին ու քաղաքացիական անձանց։
Այս ամենն ուղեկցվում է հրճվանք ապրող ադրբեջանական մեկնաբանություններով (այս հետևությունների ապացույցներն ամրագրված են): Սա 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական գործադրած մեթոդների անբաժանելի մասն է:
Պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում ակնհայտ էր, որ ադրբեջանական իշխանությունները խրախուսում են այս դաժանություններն ու նվաստացումները՝ նպատակ ունենալով Ադրբեջանում բորբոքել էթնիկ հայերի նկատմամբ ատելություն ու թշնամանք, հերոսացնել դրանք կատարողներին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրությունների արդյունքները հաստատում են, որ մարդկային երևակայության մեջ որևէ կերպ չտեղավորվող և միջազգային բոլոր պահանջներին հակասող այս արատավոր երևույթներն ունեն համակարգված և համատարած բնույթ՝ սկսած քաղաքական իշխանության մարմիններից մինչև մշակույթի ու սպորտի գործիչներ։ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը տիրապետում է նաև այս փաստերը հաստատող անհրաժեշտ ապացույցների:
Պատերազմական գործողությունների ավարտից հետո հայկական կողմի գերեվարվածների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի խոշտանգումներն ու անմարդկային վերաբերմունքը նոր դրսևորումներ են ստացել. զգալիորեն աճել են դրանց թիվն ու տարածման ծավալները, ինչպես նաև դաժանության աստիճանը: Ակնհայտ է, որ խոշտանգումներ ու դաժանություններ կատարողներն ու տեսանկարահանողներն ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչներն են, ում արարքները միայն խրախուսվում են:
Ստեղծված պայմաններում գերիների ազատ արձակումը և նրանց անվտանգ վերադարձի ապահովումը, դիերի փոխանակումը դարձել է րոպե առաջ, հրատապ լուծում պահանջող խնդիր։
Հետևաբար, դիմում եմ միջազգային հանրությանը ու հատկապես մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող արտերկրյա կառույցներին. անհրաժեշտ է առավելագույն առավելագույն հնարավորություններով ու իրական քայլերով հրատապ լուծել այս խնդիրը՝ որպես պատերազմական ամենածանր հանցագործություններից ու անմարդկային, դաժան գերությունից մարդկանց ազատելու նպատակով»,- ասված է դիմումի մեջ:

Armenia’s Human Rights Defender Accuses Azerbaijan of Delaying Exchange of POWs and War Dead
The Human Rights Defender of Armenia calls upon the international community, and in particular the international organizations on human rights to focus on the issue of Azerbaijani authorities artificially protracting the process of exchange of bodies and captives, which has been the case during the military activities, and continues now after the completion of military actions.
With the objective of delaying the process, the Azerbaijani authorities state that the exchange of the captives will take place after completing the process of bodies’ exchange, at the same time unreasonably protracting the process of bodies’ exchange. By all these delays Azerbaijan grossly violates the fundamental requirements guaranteed by the Geneva Conventions.
It is obvious, that Azerbaijan aims at creating an atmosphere of uncertainty and tension in the Armenian society, disrupt the mental immunity, cause psychological/mental suffering to the family members of the deceased soldiers and prisoners of war.
The observations of the Human Rights Defender of Armenia prove that such treatment is a result of the organized and disseminated hatred, as an inseparable systematically applied policy of torture and inhuman treatment.
In particular, the Human Rights Defender has repeatedly stated that starting from September 27, 2020, the military attacks by the Azerbaijani military forces against Armenia and Artsakh have been accompanied by torture and inhuman treatment, massive destruction of the civilian settlements, and other gross violations of human rights, which took place also with the help of the jihadist mercenaries and terrorists along with the dissemination of hatred.
During the whole duration of the military activities, as well as after the completion of those activities, the mass media, particularly the Azeri social media sources ceaselessly publish videos and photos, which depict the degrading treatment by Azeri military forces of the Armenian soldiers’ bodies, torture and degrading treatment of the captives, both civilians and military.
The aforementioned is being accompanied by delightful comments and glorification from Azeris (the evidence to this is recorded). This has been an inseparable part of the methods applied by Azerbaijan during September-November 2020 war.
During the whole duration of the war activities it has been obvious that the Azeri authorities endorse/promote these cruelties and degrading treatment, having an objective of instigating hatred and hostility in Azerbaijan against ethnic Armenians, glorifying those who commit these atrocities.
The results of the investigations of the Human Rights Defender affirm that these vicious events, which are beyond any human imagination and against all international requirements, have systematic and well-spread nature, starting from Azerbaijani political authorities and ending with cultural and sport figures. The Human Rights Defender possesses all necessary evidence, which attest to these facts.
After completion of the military activities the torture and inhuman treatment of the Armenian prisoners of war/captives by Azeri military forces have taken a new spin: the number and volume, as well as the level of cruelty have significantly increased. It is obvious that those who commit the torture and cruelties, as well as those who take videos are the representatives of the Azerbaijani military forces, whose activities are endorsed by their leadership.
In the current circumstance, the liberation/release of the captives, their safe return, the exchange of bodies have become an urgent matter, requiring immediate resolution.
Therefore, I call upon the international community, in particular the organizations, which have a mandate to protect human rights: It is an urgent necessity to resolve this issue with all the means possible and by real actions to release the people from the most atrocious war crimes and inhuman captivity.