Արցախի ՄԻՊ. «Ադրբեջանական կողմը տարբեր տեղերից հավաքել և պահում է հայ զինծառայողների մարմինները, և անընդհատ ժամանակ է ձգում»
Հոկտեմբերի կեսերից սկսած՝ քաղաքացիական անձանց ու զինծառայողների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի վերաբերյալ Արցախի և Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանները արդեն 4 փակ զեկույց են պատրաստել: 5-րդը պատրաստման փուլում է: Այս մասին ռազմագերիների և անհետ կորածների մասին «Մեդիա կենտրոն»-ի կազմակերպած օնլայն քննարկմանը հայտնեց Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը:
«Փակ զեկույցներ ենք պատրաստել, քանի որ այնտեղ կան շատ դաժան պատկերներ, նաև անձնական տվյալներ: Նախընտրել ենք, որ ավելի թիրախային լինի, նաև հայկական հասարակության մեջ չմտնեն այդ պատկերները: Ակնհայտորեն ադրբեջանական կողմի նպատակներից մեկը հրապարակային դարձնելով այս հանցագործությունները՝ հոգեբանորեն ճնշելն ու լրացուցիչ տրավմաների ենթարկելն է»,- ասաց Արտակ Բեգլարյանը:
Նրա խոսքով՝ բավական շատ ապացույցներ կան պնդելու, որ սա Ադրբեջանի վերահսկողության կամ նույնիսկ ուղիղ կազմակերպման տակ է գտնվում:
«Մոտ 50-60 ռազմագերու մասին մենք տվյալ ունենք, մոտ 30-ի ինքնությունն ենք կարողացել պարզել»,- տեղեկացրեց Արտակ Բեգլարյանը:
Արցախում անհետ կորած անձանց մասին նա հայտնեց, որ ի սկզբանե մոտավոր հաշվարկով քաղաքացիական անհետ կորած 30 անձ կար, որոնց մի մասի ճակատագիրը պարզվել է: Կան արդեն հաստատված դեպքեր, որոնք գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո: 11 հաստատված մահվան դեպք կա, որոնցից 7-ի մարմինները պատերազմից հետո, զինադադարի ընթացքում վերադարձվել են կամ փրկարար ծառայությունն է գտել համապատասխան տեղերում: 7-ն էլ սպանված են եղել: Գրեթե բոլոր դեպքերում առկա են եղել խեղման և խոշտանգման դեպքեր, այդ թվում՝ հետմահու:
«Եղել են ականջներ կտրելու, գլխատման փորձեր, աչք հանելու, հետմահու դանակահարության և մի շարք նմանատիպ դեպքեր: Մի քանի դեպք կա քաղաքացիական անձանց կենդանի վիճակում գլխատելու, ականջներ կտրելու, որոնք ադրբեջանական կողմն է հրապարակել: Այստեղ և՛ գլխավոր պատասխանատուն, և՛ գլխավոր հանցագործը ադրբեջանական կողմն է»,- ասաց Արցախի ՄԻՊ-ը:
Վերջինիս խոսքով՝ Ադրբեջանը ակնհայտ ժամանակ է ձգում և՛ գերիների, և՛ դիակների որոնման, և՛ փոխանակման մասով: Առ այսօր ավելի քան 400 մարմին է գտնվել և փոխանցվել համատեղ աշխատանքների ընթացքում.
«Իրենց վերահսկողության ներքո ավելի շատ հայկական մարմիններ կան, քան մեր վերահսկողության ներքո: Ադրբեջանական կողմը տարբեր տեղերից հավաքել և պահում է հայ զինծառայողների մարմինները, և անընդհատ ժամանակ ձգում: Կարող եմ ենթադրել, որ նպատակ ունեն լրացուցիչ կերպով ազդել ներհայկական լարվածության վրա և հոգեբանական տառապանքները խորացնել հայության շրջանում: Մեր փրկարար ծառայությունը Կարմիր խաչի և ռուս խաղաղապահների հետ համատեղ այցելել են նաև հարավային թև՝ Հադրութի շրջան, արդյունքում որևէ մեկը և որևէ դի չի գտնվել: Ենթադրվում է, որ ադրբեջանական կողմը նախօրոք հավաքել է հայկական կողմի մարմինները, հետո նոր մուտքի թույլտվություն է տվել»:
Հայ գերիների մասնակցությամբ Բաքվում կազմակերպվող զորահանդեսի մասին Արցախի ՄԻՊ-ը հայտնեց, որ չի կարող խոսել դրա հավաստիության մասին, բայց տեսականորեն չի կարող նաև բացառել: Հույս հայտնեց, որ ադրբեջանական կողմը ռացիոնալ առումով կհասկանա, որ դա իրենց համար շատ լուրջ հարված է լինելու միջազգային իրավունքի տեսանկյունից:
Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցի համոզմամբ էլ պետք է լինի ուղիղ կոնտակտ Հայաստանի և Ադրբեջանի համապատասխան կառույցների միջև, այս ուղղությամբ պետք է դիվանագիտական ջանքեր գործադրել, որովհետև մարդասիրական խնդիրները չպետք է ընդհանրապես քաղաքականացվեն:
Անդրադառնալով դիերի հանձնմանը՝ Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավարը նշեց, որ ԿԽՄԿ-ն՝ որպես չեզոք միջնորդ կազմակերպություն, ներկա է գտնվում դիերի արտահանձման ժամանակ:
Ադրբեջանում գտնվող 150 հայ ռազմագերու վերաբերյալ տեղեկության առնչությամբ Զառա Ամատունին հայտարարեց, որ դրանք կեղծ լուրեր են, որոնք տարածվում են տարբեր կայքերով, այդ թվում՝ հայկական լրատվամիջոցներով:
«ԿԽՄԿ-ն երբեք չի հրապարակում և ամենայն հավանականությամբ, չի հրապարակելու վիճակագրական տվյալներ, թե որքան անձ է գրանցվել մեզ մոտ՝ որպես փնտրվող, ենթադրյալ ռազմագերիներ կամ քաղաքացիական անձինք: Յուրաքանչյուր դեպքի հետ կապված աշխատում ենք ուղղակիորեն պատասխանատու կառույցի հետ, և մեր տեսակցությունների մասին տեղյակ են նաև ընտանիքները»,- նշեց Զառա Ամատունին:

ЗПЧ Арцаха: “Азербайджанская сторона держит у себя собранные в различных местах тела армянских военнослужащих и все время тянет время”
Начиная с середины октября защитники прав человека Арцаха и Армении подготовили четыре закрытых доклада о бесчеловечном обращении в Азербайджане с гражданскими лицами и военнослужащими армянской национальности. Пятый доклад находится в стадии подготовки. Об этом сообщил в ходе онлайн-обсуждения, организованного “Медиа-центром”, Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян.
“Мы подготовили закрытые доклады, поскольку в них много описаний жестоких сцен и личных данных. Мы предпочли не делать эти сцены достоянием армянской общественности. Очевидно, что одной из целей азербайджанской стороны является опубликование этих преступлений с тем, чтобы оказать психологическое давление и нанести дополнительную травму”,- отметил А. Бегларян.
По его словам, имеется достаточно доказательств того, что указанные действия совершаются под контролем азербайджанской стороны или даже непосредственной организуются ею.
“Мы располагаем данными о 50-60 пленных. Удалось установить личности около 30 из них”,- сообщил омбудсмен Арцаха.
Говоря о пропавших без вести в Арцахе, А.Бегларян сказал, что изначально речь шла примерно о 30 лицах. Судьба части из них уже известна. Есть подтверждения смерти 11 человек, тела семи из них были возвращены после войны, в процессе установления мира, либо спасатели нашли их в соответствующих местах. Семеро были найдены убитыми. Почти во всех случаях были зафиксированы факты глумления и осквернения тел, в том числе после смерти.
“Были зафиксированы попытки отрезать уши, обезглавить, вынуть глаза, случаи нанесения ударов ножом после смерти, другие аналогичные случаи. Есть несколько случаев обезглавливания и отрезания ушей живым гражданским лицам, которые опубликовала азербайджанская сторона. В данном случае именно она несет основную ответственность и является главным преступником”,- сказал ЗПЧ Арцаха.
По словам Артака Бегларяна, в вопросе обмена пленными, поиска и обмена телами погибших Азербайджан явно тянет время. До сих пор в ходе совместных работ были найдены и обменены 400 тел.
“Под контролем азербайджанской стороны находится больше тел армянских военнослужащих, чем под нашим контролем. Азербайджан держит у себя собранные в различных местах тела армянских военнослужащих и все время тянет время. Могу предположить, что тем самым они преследуют цель оказать дополнительное воздействие на испытывающее напряжение армянское общество и усилить душевные страдания армян. Наша спасательная служба совместно с представителями Красного Креста и российскими миротворцами побывала на южном участке Гадрутского района, но не нашла там ни живых, ни погибших. Предполагается, что азербайджанская сторона заранее собрала тела армянских военнослужащих и только после этого допустила на эту территорию спасателей и миротворцев”.
Касаясь сведений об участии армянских пленных в предстоящем в Баку параде, Защитник прав человека Арцаха отметил, что ничего достоверного об этом сказать не может, но и теоретически не может исключить такую возможность.
Артак Бегларян выразил надежду, что азербайджанская сторона на рациональном уровне поймет, что с точки зрения международного права это станет для нее серьезным ударом.
Руководитель Ванадзорского офиса Хельскинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц выразил убеждение в необходимости прямых контактов между соответствующими структурами Армении и Азербайджана, отметив, что в этом направлении необходимо приложить дипломатические усилия, поскольку гуманитарные проблемы, по его словам, не должны быть политизированы.
Представитель Международного Комитета Красного Креста в Армении Зара Аматуни, касаясь вопроса передачи тел погибших военнослужащих, отметила, что МККК как нейтральная международная организация присутствует при передаче тел.
Относительно информации о нахождении в Азербайджане 150 армянских военнопленных З.Аматуни заявила, что она не соответствует действительности, хотя распространяется различными сайтами и СМИ.
“МККК никогда не публиковал и, по всей видимости, не опубликует статистические данные о том, сколько находящихся в поиске и предположительно в плену военнослужащих или гражданских лиц у нас зарегистрировано. По каждому случаю мы работаем непосредственно с компетентной структурой, и о наших посещениях проинформированы семьи этих лиц”,- отметила Зара Аматуни.