ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը և Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանը հանդիպել են
Արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ՝ նոյեմբերի 28-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հանդիպել է Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանի հետ։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Արցախում ստեղծված իրավիճակի, հրադադարի հաստատման, Արցախում ՌԴ խաղաղապահների տեղակայման հարցերի և Արցախում բնականոն կյանքի վերականգնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների շուրջ:
Անդրադառնալով օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներգրավմամբ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին՝ Հայաստանի և Արցախի ԱԳ նախարարներն ընդգծել են տեղահանված արցախահայության՝ իրենց հայրենիք վերադառնալու համար պայմանների ապահովման և նրանց իրավունքների պաշտպանության առաջնահերթությունը:
Երկուստեք կարևորվել է Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում հայկական կրոնական և պատմամշակութային ժառանգության պահպանման համար գործադրվող ջանքերը, ներառյալ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ և միջազգային մասնագիտացված այլ կառույցների ներգրավմամբ:
Արա Այվազյանը և Մասիս Մայիլյանը կարևորել են միջազգային ասպարեզում արցախահայության իրավունքների և շահերի լիարժեք հասցեագրումը, այդ թվում՝ Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանության միջոցով: Այս ուղղությամբ ընդգծվել է երկու գերատեսչությունների համագործակցության շարունակականության ապահովման անհրաժեշտությունը:

On November 28, Artsakh Foreign Minister Masis Mayilian and Armenian Foreign Minister Ara Aivazian met in Yerevan.
Mayilian again congratulated Ara Aivazian on his appointment as Foreign Minister of the Republic of Armenia, expressing confidence that through the coordinated efforts of the two ministries it will be possible, in the current difficult circumstances, to find effective solutions to the complex challenges facing the two Armenian states and to achieve the pan-Armenian goals.
The ministers touched upon the prospects of the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement process. The ministers also discussed the steps taken to retrieve from the areas of recent fighting the bodies of Armenian servicemen fallen as a result of the aggression against the Republic of Artsakh, to clarify the fate of the missing persons and to release the prisoners of war and hostages.
Mayilian noted that the international recognition and restoration of the territorial integrity of the Republic of Artsakh, which would guarantee the rights of its citizens to live freely and with dignity in their native land remains on the foreign policy agenda of the Republic of Artsakh.