Նիկոլ Փաշինյանը պատերազմական իրավիճակում բանակցային գործընթացից մանրամասներ է պատմել
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուք իր էջում գրառում է կատարել և մանրամասներ պատմել բանակցային գործընթացի վերաբերյալ: Գրառումն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Հոկտեմբերի 19-ին ինձ զանգահարեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը եւ ասաց, որ պետք է կանգնեցնել պատերազմը: Ասաց նաեւ, որ այս տեսակետը փոխանցում է ոչ միայն իր, այլեւ ԼՂՀ պաշտոնաթող նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, նաեւ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի անունից:
Ես զանգահարեցի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին եւ նա ասաց, որ կարծում է դա պետք է փորձել անել ռուսական առաջարկների տրամաբանությամբ: Այսինքն՝ կարգավիճակի հարցի հետաձգում, շրջանների հանձնում, ռուս խաղաղապահների տեղակայում: Ասացի՝ խաղաղապահները պետք է տեղակայվեն նախկին ԼՂԻՄ սահմանի երկայնքով եւ Լաչինի միջանցքով: Ինքը համաձայնեց եւ պայմանավորվեցինք, որ քննարկումներից հետո կրկին կզանգեմ:
Զանգահարեցի Արցախի նախագահին եւ ասացի, որ հնարավոր տարբերակը վերը նկարագրվածն է: Ասաց, համաձայն է: Դրանից հետո հրավիրեցի արտախորհրդարանական ուժերին եւ տեղեկացրի, որ այսպիսի որոշում եմ կայացրել: Նրանցից շատերի արձագանքը դժկամ էր, ոմանք նիստից հետո սոցիալական ցանցերում գրում էին, որ նրանք ովքեր ժողովրդին ետ կպահեն հետագա պայքարից, դավաճան են եւ այլն:
Նույն օրը ԱԽ նիստ հրավիրեցի՝ ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Ներկա էր նաեւ Հանրապետության նախագահը եւ Վեհափառ հայրապետը: Ընդդիմադիրները դժկամությամբ ընդունեցին լուրը, բայց ես այնպես տարա խոսակցությունը, որ չեմ պատրաստվում իրենց վրա որեւէ պատասխանատվություն դնել: Պարզապես տեղյակ եմ պահում, որ չստացվի, թե թաքուն, ժողովրդի թիկունքում ինչ-որ բան եմ անում:
Հրապարակային որեւէ հայտարարություն անել չէի կարող, որովհետեւ եթե Ադրբեջանը առաջարկը մերժեր իմ հրապարակային հայտարարությունից հետո, դա կլիներ մեր դիմադրության ողջ համակարգի փլուզումը: Կրկին զանգահարեցի ՌԴ նախագահին, ասացի, որ համաձայն եմ: Ասաց, որ մինչեւ առավոտ կքննարկի Ալիեւի հետ եւ ետ կզանգի:
Հաջորդ օրը Բակո Սահակյանը եւ Արկադի Ղուկասյանը ինձ հետ հանդիպման ժամանակ ասացին, որ համաձայն չեն առանց Արցախի կարգավիճակի ճշգրտման կամ ճշգրտման մեխանիզմի որեւէ համաձայնության գալուն: Ըստ էության՝ ասացին նաեւ Ռ. Քոչարյանի, Ս. Սարգսյանի եւ Լ. Տեր-Պետրոսյանի անունից:
Բայց այս ամենը կարեւոր չէր, որովհետեւ, ես էի կայացրել որոշումը եւ պատրաստվում էի այն տանել մինչեւ վերջ:
Հաջորդ օրը ՌԴ նախագահը պայմանավորվածության համաձայն զանգեց: Ասաց, որ Ալիեւը համաձայն է, բայց խաղաղապահները ոչ թե ԼՂԻՄ սահմաններով պետք է տեղակայվեն, այլ քանի որ Հադրութն ու Թալիշը իրենց հսկողության տակ են, ադրբեջանցիները համաձայն չեն այդ բնագծերից ետ գնալ եւ նախկին ԼՂԻՄ տարածքում պետք է խաղաղապահներ տեղակայվեն ըստ փաստացի շփման գծի:
Նաեւ՝ պետք է հայկական կողմը պարտավորություն վերցնի, որ ադրբեջանցիները պետք է վերադառնան Շուշի: Այսպես՝ հրադադարը դարձավ անհնարին, որովհետեւ ասացի, որ եթե անգամ Հադրութի հարցով համաձայնեմ, չեմ պատկերացնում Շուշին Ադրբեջանին հանձնելու հնարավորությունը: ՌԴ նախագահը զարմացավ, թե ինչու՞ եմ դեմ ադրբեջանցիների՝ Շուշի վերադառնալու տարբերակին: Երբ ներկայացրի փաստարկներս՝ ասաց, որ տրամաբանական է եւ ինքը լավ տեղեկացված չէր որոշ նրբությունների: Խնդիրն այն էր, որ այդ պարագայում Շուշին 90 եւ ավելի տոկոս ադրբեջանական բնակչություն պետք է ունենար, ովքեր պիտի վերահսկեին դեպի Ստեփանակերտ ճանապարհը:
Համոզված եմ, որ եթե համաձայնեի Շուշին հանձնելու տարբերակին, Ադրբեջանը նոր պայման էր դնելու՝ Կարմիր Շուկա-Շուշի ավտոճանապարհը իրենց հսկողության տակ պիտի լինի:
Այսպես՝ պայմանավորվածությունը չկայացավ: Այդ ժամանակ կորսված էին Ջեբրաիլը, Հադրութը եւ հարակից մի քանի գյուղեր, Ֆիզուլին, Թալիշը: Մինչ այդ երկու անգամ մարդասիրական հրադադար էր հայտարարվել՝ մեկը հոկտեմբերի 10-ին ՌԴ նախագահի միջնորդությամբ, մյուսը՝ հոկտեմբերի 17-ին Ֆրանսիայի նախագահի միջնորդությամբ: Երկու միջնորդությունն էլ ձախողվել էր»:
Վաչէ Մեծն
Անընդհատ լսում ենք որ այսպես չի եղել, եւ այս սուտ է։ Ոչ Փաշինական եմ ոչ էլ ուրիշի կողմ, այլ մենակ Հայերի կողմ։ Ուրիշ բացատրություն ի՞նչ կայ։ 200 քաջ տղերք մնացած Շուշիի ու Ստեփանակերտի միջև, վեց հազար թշնամու դեմ ուրիշ ի՞նչ ճար կար։ հարցում է, պատասխանը չեմ տեսել։

Pashinyan Says He Could Not Agree to Baku's Proposal to Allow Return of Azerbaijanis to Shushi
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan today posted the following on his Facebook page, presenting his account of behind-the-scenes negotiations to end the recent war in Artsakh.
On October 19, Artsakh President Arayik Harutyunyan called me and said that the war should be stopped. He also said that he’s conveying this on behalf of former NKR presidents Arkady Ghukasyan, Bako Sahakyan, as well as Robert Kocharyan, Serzh Sargsyan and Levon Ter-Petrosyan.
I called Russian President Vladimir Putin and he said that he thought it should be done by the logic of Russian proposals. That is, postponing the status issue, handing over the regions, deploying Russian peacekeepers. I said that the peacekeepers should be deployed along the former NKAO border and the Lachin corridor. He agreed and we agreed that I would call again after the discussions.
I called the President of Artsakh and said that the possible option is the one described above. He said he agreed. After that, I called the extra-parliamentary forces and informed them that I had made such a decision. Many expressed an unwillingness to go along. Some wrote, on social networks after the session, that those who would keep the people from further struggle are traitors and so on.
On the same day I convened a sitting of the Security Council with the participation of the representatives of the NA factions. The President of the Republic and His Holiness were also present. The opposition reluctantly accepted the news, but I steered the conversation in such a way that I was not going to put any responsibility on them. I just wanted to inform them in advance, that I was doing anything secretly, behind the people’s backs.
I couldn’t make any public statement, because if Azerbaijan rejected the offer after my public statement, it would signal the collapse of our entire system of resistance. I called the Russian president again and said that I agreed. He said he would discuss it with Aliyev and call back.
The next day, during a meeting with me, Bako Sahakyan and Arkady Ghukasyan said that they wouldn’t agree to any agreement without clarifying the status of Artsakh or any clarification mechanism. Essentially, they were also talking on behalf of R. Kocharyan, S. Sargsyan and L.Ter-Petrosyan.
But all this did not matter. I had made the decision and was prepared to see it thorough.
The next day, the Russian president called saying that Aliyev had agreed, but that the peacekeepers should not be deployed along the NKAO borders since Hadrut and Talish are under their control. The Azeris hadn’t agreed to withdrawing from those areas and that peacekeepers should be deployed in the former NKAO territory according to the actual line of contact.
Also, the Armenian side must agree to the return of Azerbaijanis to Shushi. Thus, the ceasefire became impossible, because I said that even if I agree with Hadrut, I could not imagine the possibility of handing over Shushi to Azerbaijan. The Russian president wondered why I was against the Azeris' option of returning to Shushi. When I presented my arguments, he said that it was logical, and he was not well informed about some nuances. The problem was that in that case, Shushi would have to be 90% or more Azerbaijani populated and controlling the road to Stepanakert.
I am convinced that if I agreed to hand over Shushi, Azerbaijan would set a new condition: that the Karmir Shuka-Shushi highway be under their control.
Thus, the agreement was not reached. At that time, Jebrayil, Hadrut and several nearby villages, Fizuli and Talish, were lost. Earlier, a humanitarian ceasefire was declared twice, once on October 10 through the mediation of the Russian president, and the other on October 17 through the mediation of the French president. Both mediations failed.