Արա Ղազարյան. «Կարծում եմ՝ մոտ ապագայում կբարձրացվի Հադրութի, Ղարաբաղի տարածքի դեօկուպացիայի հարցը»
Հայաստանի Հանրապետությունը չպետք է սահմանափակվի միայն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) ներկայացվող դիմումներով, որովհետև ՄԻԵԴ-ը քննում է միայն մարդու իրավունքներին առնչվող հարցերը, ուստի Հայաստանը պետք է փորձի բացել երկրորդ ճակատը Արդարադատության միջազգային դատարանում (Հաագայի դատարան): «Հոդված 3» մամուլի ակումբի կազմակերպած առցանց քննարկմանն այսպիսի կարծիք հայտնեց միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանը:
Ղազարյանի խոսքով՝ պետությունից բացի, անհատական խմբերը զբաղված են նախևառաջ փաստահավաք առաքելությամբ՝ օգտագործելով իրենց բազմաթիվ կապերն ու շփումները: Ըստ Արա Ղազարյանի՝ հավաքված փաստերը պետք է ներկայացվեն ոչ միայն դատարաններ, այլև բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ՝ մարդու իրավունքների հարցերով, որպեսզի առնվազն ստեղծվի համաեվրոպական հասարակական կարծիք, որ Ադրբեջանը վարել է անարդարացի, անօրինական պատերազմ:
«Այս փաստարկը ապագայում մեզ շատ է պետք գալու, որպեսզի մեր վեճերը առաջ տանենք տարբեր դատարաններում, ընդհուպ մինչև Հադրութի, Ղարաբաղի տարածքի դեօկուպացիայի հարցը, որը կարծում եմ, մոտ ապագայում կբարձրացվի: Խոսքը չի վերաբերում 7 տարածքներին, այլ կոնկրետ այն տարածքներին, որոնք Ղարաբաղը հանրային իրավունքի ուժով հայտարարել է որպես անկախ տարածք՝ 1991թ. անկախության հանրաքվեով, որի օրինականությունը դեռ ոչ մի երկիր, միջազգային իրավունքի սուբյեկտ կասկածի տակ չի դրել»,- ասաց Արա Ղազարյանը:
Նրա կարծիքով՝ մասնավոր խմբերը՝ փաստաբանները, իրավապաշտպանները եթե հաջողությամբ կարողանան ստեղծել փաստերի առարկություն, ապա Հայաստանը կկարողանա միջազգային մի քանի ատյաններում վարույթներ հարուցել և մոնիտորինգային խմբերին ներկայացնել պատերազմի անարդարացի բնույթը, որն էլ իր հերթին կօգնի, որպեսզի Հայաստանի քրեական հետապնդման մարմինները անհատական քրեական հետապնդումներ իրականացնեն Հայաստանի սահմաններից դուրս.
«Օգտագործելով միջազգային մեխանիզմները, Հայաստանում արդեն քրեադատավարական կարգով ամրագրված արդյունքները՝ այնպես անել, որ հետևանք առաջացնի և կոնկրետ անձանց նկատմամբ հետապնդումներ իրականացվի: Օրինակ՝ այն անձը, որը հաճախ է երևում վիդեոներում, կատարում է հանցագործություն և՛ Ադրբեջանի ներպետական օրենսգրքի հիման վրա՝ ռազմագերիների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի մասով, և՛ միջազգային քրեական իրավունքի: Թեկուզ առնվազն այդ անձի և Հայաստանի իրավապահ մարմինների պարզած մնացած այլ անձանց մասով կարելի է սկսել քրեական հետապնդում, որովհետև ադրբեջանցիները, չունենալով հիմք, դա անում են, մենք, ունենալով հիմք, պարտավոր ենք դա անել»,- ընդգծեց միջազգային իրավունքի մասնագետը:
Հայաստանի կառավարության և անհատական խմբերի ձեռնարկած ջանքերը պետք է հավաքական արդյունք տան ոչ միայն անհատական իրավունքների մասով, այլ նաև Ադրբեջանի զավթած տարածքների մասով: Արա Ղազարյանի պատկերացմամբ՝ առաջիկա 4-5 տարիներին հետաքրքիր զարգացումներ են սպասվում, ուստի պետք է հետևողական աշխատանքներ տանել:

Ара Казарян: “В ближайшем будущем, я думаю, будет поднят вопрос деоккупации Гадрута и других территорий Карабаха”
Республика Армения не должна ограничиться только представлением заявлений в Европейский суд по правам человека. Поскольку ЕСПЧ рассматривает только вопросы прав человека, то Армения должна попытаться открыть второй фронт в Международном суде правосудия (Гаагский суд). Такое мнение высказал в ходе онлайн-обсуждения в пресс-клубе “Статья 3” специалист международного права Ара Казарян.
По словам эксперта, сбором фактов, помимо государства, заняты отдельные группы, которые используют свои широкие связи и контакты. Собранные факты должны быть представлены не только в суды, но и многочисленные международные организации по правам человека, чтобы как минимум сформировать общеевропейское общественное мнение о том, что Азербайджан вел несправедливую незаконную войну.
“В ближайшее время этот аргумент нам очень пригодится для ведения споров в различных судах, вплоть до поднятия вопроса о деоккупации Гадрута и других территорий Карабаха, что, я думаю, будет сделано в ближайшее время. Речь идет не о семи районах, а конкретно о тех территориях, которые Карабах силой публичного права объявил независимой территорией в результате проведенного в 1991 году референдума о независимости, законность которого до сих пор не поставили под сомнение ни одна страна и ни один субъект международного права”,- отметил А.Казарян.
По его словам, если частным группам адвокатов и правозащитников удастся разработать возражения по фактам, то Армения сможет возбудить производства в нескольких международных инстанциях и представить мониторинговым группам несправедливый характер войны, что в свою очередь позволит правоохранительным органам Армении осуществлять персональные уголовные преследования за пределами страны. “Используя международные механизмы, а также результаты, зафиксированные в Армении посредством уголовно-процессуального порядка, добиться последствий и осуществления преследований в отношении конкретных лиц. Например, в отношении лица, которое часто появляется в видео и совершает преступление, проявляющееся в унижении военнопленных, что предусмотрено как законодательством Азербайджана, так и международным уголовным правом. Можно инициировать уголовное преследование как минимум в отношении данного лица и установленных правоохранительными органами Армении других лиц. Азербайджанцы, не имея оснований, предпринимают такие шаги, а мы, имея основания, просто обязаны это сделать”,- подчеркнул специалист международного права.
Усилия правительства Армении и частных групп должны дать собирательные результат не только по части персональных прав, но и по части захваченных Азербайджаном территорий. По словам Ара Казаряна, в ближайшие 4-5 лет ожидаются интересные процессы, поэтому нужно проводить последовательную работу.