Արցախում հացահատիկի 50 000 հա ցանքատարածք անցել է Ադրբեջանին. պարենային անվտանգության խնդիրը
Գյուղատնտես, գործարար Հարություն Մնացականյանը մինչև պատերազմը Արցախի Քաշաթաղի շրջանում, որը հանձնվել է ադրբեջանական ուժերին, 200 հեկտար ցանքատարածքներ է մշակել՝ աճեցնելով օրգանիկ հատիկաընդեղեն, հիմնականում՝ հաճար: Բերքի զգալի մասն արտահանվել է, մյուս մասն էլ՝ սպառվել Արցախում ու Հայաստանում: Պատերազմից հետո նա և բազմաթիվ այլ գործարարներ կորցրել են իրենց բիզնեսի մեծ մասը:
Բացի այն, որ բազմաթիվ մարդիկ կորցրել են իրենց բիզնեսն ու աշխատանքը, այս խնդիրը նաև պարենային անվտանգության ռիսկեր է պարունակում: Կոպիտ հաշվարկներով՝ Հայաստանում և Արցախում տարեկան սպառվել է 500-600 հազար տոննա հացահատիկ: Արցախն ապահովել է դրա 20-30%-ը: Եվ հիմա այդ 20-30%-ը «բաց է մնում»:
Հակառակորդին է անցել 95 հազ. հեկտար վարելահող
Արցախում, պաշտոնական տվյալներով, տարեկան մինչև 150 հազար տոննա հատիկաընդեղեն և հացահատիկ է աճեցվել, մասնավորապես 2019-ին՝ 118 հազ. տոննա:
Թե պատերազմի հետևանքով հակառակորդին անցած հողերի կազմում որքան են հացահատիկի և հատիկաընդեղենի ցանքատարածքները, հստակեցված չէ: Առայժմ միայն նախնական հաշվարկներ են: «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան՝ Արցախի գյուղատնտեսության նախարարությունից պատասխանել են, որ նախնական հաշվարկներով, հակառակորդին է անցել շուրջ 95 հազ. հեկտար վարելահող: Նշված տարածքներում կատարվում էր տարեկան ավելի քան 70 հազ. հեկտար ցանքս, որից շուրջ 50 հազ. հեկտարը՝ հացահատիկային: Հացահատիկային մշակաբույսերից ցանվում էին հիմնականում ցորեն, գարի ու հաճար:
Ինչ վերաբերում է հատիկաընդեղենին, ապա հակառակորդի վերահսկողության տակ անցած վարելահողերում, նախնական հաշվարկներով, մշակվում էր շուրջ 450 հեկտար հատիկաընդեղեն: Դա, կրկին, ըստ նախարարության հաղորդած տվյալների, կազմել է Արցախում հատիկաընդեղենի մշակաբույսերի ցանքատարածությունների 30%-ը:
Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ Արցախում հացահատիկ և հատիկաընդեղեն է աճեցվել հիմնականում Քաշաթաղի, Հադրութի, Ասկերանի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջաններում: Միայն Շահումյանի ու Շուշիի շրջաններում է այն փոքր թիվ կազմել: Հաշվի առնելով հակառակորդին անցած տարածքների մասին տեղեկությունները՝ կարելի է ենթադրել, որ հացահատիկի ցանքատարածքների շուրջ 90 %-ն անցել է հակառակորդին:
Իսկ Հայաստանում, ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների (ՀՀ ՎԿ), 2019 թվականին արտադրվել է մոտ 199 հազար տոննա հացահատիկ և հատիկաընդեղեն, որը 2018 թվականի համեմատ կրճատվել է 41.2%-ով:
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանը զգալի քանակությամբ հացահատիկ է ներմուծում: Ըստ մաքսային ծառայության տվյալների՝ 2019 թվականին ներմուծվել է 250 հազար տոննա ցորեն: Հայաստան ներմուծվող ցորենի մոտ 90%-ը Ռուսաստանից է, մնացածը՝ հիմնականում Ուկրաինայից ու Վրաստանից:
Էկոնոմիկայի նախարարության հաշվարկներով՝ ցորենի ինքնաբավության մակարդակը 2018 թվականին կազմել է 31.5%, որը տարիների ընթացքում նվազել է: Համեմատության համար 2014 թվականին այն կազմել է 48.7%:
«Ժամանակ կորցնելու իրավունք չունենք»
Հարություն Մնացականյանը շեշտում է, որ Հայաստանի ու Արցախի կառավարությունները ժամանակ կորցնելու իրավունք չունեն. պետք է արդեն իսկ ծրագիր մշակել հստակ քայլերով ու անցնել այն իրագործելուն: Այլապես՝ ցորենի պարենային անվտանգության լուրջ խնդիրներ են առաջ գալու:
Գյուղատնտեսը դեռևս 2019 թվականից Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությանը ներկայացրել է հատիկաընդեղենային մշակաբույսերի արտադրությունը զարգացնելու ճանապարհային քարտեզ, որը սակայն մինչ օրս արձագանքի չի արժանացել:
Լուսանկարում՝ Հարություն Մնացականյանը
Ծրագիրը ներառում է չորս հիմնական ուղղություններ՝ գյուղատնտեսական տեխնիկայի թարմացում, որակյալ սերմնացուի ներմուծում, հողերի պարարտացման վերահսկում և ցանքաշրջանառության ապահովում:
«Մեր տեխնիկան 40 տարվա է՝ 20-50% կորստով ենք բերքը հավաքում: Դա շատ լուրջ ազդեցություն է թողնում մշակաբույսերի ինքնարժեքի վրա: Հաջորդը պարարտացման խնդիրն է: Մեր գյուղացիները միշտ պարարտացնում են նույն ազոտական պարարտանյութով, որը հողն ամբողջությամբ դեգրադացնում է: Պետությունը պետք է պարտադիր միջոցներ ձեռնարկի՝ տարբեր գործիքներ կիրառելով, օրինակ՝ ինչ-որ քանակությամբ հող ունեցող գյուղացին չկարողանա ինչ-որ քանակությունից ավելի ազոտական պարարտանյութ գնել, որպեսզի հողը շարքից դուրս չգա»,- ասում է Հարություն Մնացականյանը:
Երրորդը ցանքաշրջանառության խնդիրն է: Գյուղատնտեսը համոզված է, որ գյուղացին պետք է պարտադիր ցանքաշրջանառություն իրականացնի: «Այսինքն՝ ամեն տարի, եթե դու նույն հողի վրա ցորեն ես ցանում, հողդ սկսում է աղքատանալ և բերքատվությունը պակասում է կամ զրոյանում: Գյուղացին սկսում է վնասով աշխատել և հրաժարվել հողը մշակել: Ցորենն առանց հատիկաընդեղենի չի կարող զարգանալ: Եթե ցորենի ցանքատարածքներում հաջորդ տարի հատիկաընդեղեն չես աճեցնում, հողը որակազրկվում է, հետագայում ցորեն էլ չես կարող աճեցնել: Դրանք փոխկապակցված կուլտուրաներ են: Ցորենից հետո պետք է հատիկաընդեղեն աճեցվի, որ հողն ազոտով հարստացվի: Պետք է հողը բալանսի բերել»,- շեշտում է նա:
Գյուղատնտեսության նախարարությունը պետք է վերաբացվի՝ որոշակի կառուցվածքային փոփոխություններով, կարծում է մեր զրուցակիցը: Գյուղատնտեսության զարգացման ծրագրերը պետք է ամենայն մանրամասնությամբ քննարկվեն ու հիմնավորվեն, որի համար կոմպետենտ մասնագետներ են հարկավոր:
Հարցին՝ արդյոք Կառավարությունից որևէ առաջարկ եղել է այն գյուղատնտեսներին, որոնք կորցրել են իրենց ցանքատարածքները՝ հակառակորդին հողերն անցնելուց հետո, Հարությունը Մնացականյանն իր օրինակով պատասխանում է, որ որևէ քննարկման կամ աջակցության առաջարկ չի ստացել: Շեշտում է, որ ֆինանսական աջակցության առաջարկի դեպքում չի ընդունի այն:
«Ես կարող եմ մեկ տարվա մեջ վերապրոֆիլավորվել, ուղղությունս կփոխեմ: Ես այս երկրում գյուղատնտեսությունը շատ լավ պատկերացնում եմ: Պետության վիճակը ծանր է, բյուջեն վատ վիճակում է, ես ինքս որևէ աջակցություն չեմ ուզում պետությունից: Բայց Կառավարությունը պետք է գործի անցնի: Կարելի է ընդհանուր կոնսենսուսի գալ և այս ճահճից դուրս գալ: Ես 2015 թվականից բարձրաձայնում եմ, որ մեր գյուղատնտեսությունը քարանձավային վիճակում է: Կարելի է հստակ քայլերով այս իրավիճակից դուրս գալ»,- ասում է Հարություն Մնացականյանը:
Աշնանացան ցորենի բերքին սպասելիս ...
էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ (գյուղատնտեսության գծով) Տիգրան Գաբրիելյանը կարծում է, որ առաջիկայում Հայաստանին հացահատիկի և հատիկաընդեղենային մշակաբույսերի պարենային անվտանգության խնդիրներ չեն սպառնում: Պարենի պակասը կլրացվի ներմուծմամբ: Բացի այդ, այս պահին ոլորտում իրականացվող ընթացիկ ծրագրերից է աշնանացան ցորենի սերմնացուի սուբսիդավորման ծրագիրը, որն իրականացվել է այս տարվա աշնանը, իսկ արդյունքները կերևան եկող տարվա ամռանը:
Փոխնախարարն ընդգծում է, որ Հայաստանում մշակված ռազմավարության տրամաբանությունն է ոչ թե հացահատիկի ցանքատարածքների ավելացումը, այլ՝արդեն իսկ եղած ցանքատարածքներում բերքատվության մակարդակի բարձրացումը: Այսօր մեկ հեկտարից միջինում ստացվում է 1.8 տոննա ցորեն, սակայն այն հնարավոր է դարձնել ընդհուպ մինչև 8-10 տոննա: Զուգահեռ պետք է բարձրացնել նաև տեղական սերմարտադրությունը: Իսկ պարարտանյութերի ներմուծման շուկան, որը ազատականացվել է, ըստ Տիգրան Գաբրիելյանի, թույլ է տալիս ավելի որակով և ավելի մատչելի պարարտանյութ ձեռք բերել:
Լուսանկարում՝ Տիգրան Գաբրիելյանը
«Ամենակարևոր հարցերից է ցանքաշրջանառությունը: Հնարավոր է ներկայացնենք ծրագիր, ըստ որի՝ գյուղացին սերմնացուի ձեռքբերման սուբսիդավորում կստանա միայն այն դեպքում, երբ ցանքաշրջանառություն իրականացնի: Ցանքաշրջանառության պայմաններում բերքատվությունը շատ ավելի բարձր է»,- նշում է Տիգրան Գաբրիելյանը:
Ինչ վերաբերում է գյուղատնտեսական տեխնիկային, փոխնախարարը, թեև համաձայն է, որ տեխնիկայի մի մասը բավականին հին է, սակայն պնդում է, որ վերջին տարիներին Հայաստան է ներմուծվել բավականին մեծ քանակի գյուղատնտեսական տեխնիկա: Թե որքան՝ թիվ չնշեց: Բայց այդ նոր տեխնիկան արդյունավետ չի օգտագործվում, քանի որ տեխնիկայի սեփականատերերն ու ֆերմերները չեն կարողանում իրար գտնել: Նախարարությունում մտածում են տեխնիկան ունեցող գյուղացուն ու ֆերմերին իրար կապող հեռախոսային հավելված ստեղծել:
«Այդ հավելվածում ֆերմերները կնշեն, թե որքան ցանքատարածքներ ունեն և երբ են նախատեսել բերքը հավաքել: Այդ տվյալները կտեսնեն տեխնիկա ունեցողները և կկարողանան իրենց ծառայությունները մատուցել ֆերմերներին: Ենթադրենք, տրակտորը գտնվում է Մասիսի տարածաշրջանում, իսկ ֆերմերները՝ կողքի գյուղերում: Տրակտորի սեփականատերը կհավաքի պատվերները: Նա մեկ հեկտարի համար չի գնա կողքի գյուղ՝ բերք հնձելու, բայց եթե պատվերների քանակն ավելի մեծ լինի, իր համար ձեռնտու կլինի»,- նշում է փոխնախարարը:
Նա կարծում է, որ Հայաստանում տեխնիկան կբավարարի այս ծրագրի համար: Ինչ վերաբերում է լիզինգի պայմաններին, ապա դրանք, ըստ փոխնախարարի, ձեռնտու են. կորոնավիրուսի պայմաններում լիզինգի տոկոսները զրոյացվել են:
Սրանք այն ծրագրերն են, որոնք նախարարությունը իրականացրել է նաև մինչև պատերազմը: Մեր հարցին՝ արդյոք կան թիրախային առանձին ծրագրեր՝ ուղղված պատերազմից հետո Արցախից ստացվող բերքի պակասը լրացնելուն և հողեր կորցրած ֆերմերներին աջակցելուն, Տիգրան Գաբրիելյանը պատասխանեց, որ առայժմ չկան:

Prior to the recent Karabakh war, Harutyun Mnatsakanyan cultivated 200 hectares of arable land in the Kashatagh region of Artsakh, growing organic legumes and rye.
He and many others engaged in largescale farming in Artsakh have seen their assets disappear before their eyes. Those arable lands have since been “returned” to Azerbaijan.
A significant part of Mnatsakanyan’s crop was exported, with the remainder sold in Artsakh and Armenia.
This issue also poses food security risks. According to rough estimates, 500-600 thousand tons of grain is consumed annually in Armenia and Artsakh. Artsakh provided 20-30% of that demand. The loss of prime Artsakh farmland to Azerbaijan equates to a production shortfall.
95,000 thousand hectares of arable land lost to Azerbaijan
According to official data, up to 150,000 tons of legumes and grain were grown annually in Artsakh. In 2019, the figure was 118,000 tons.
The data does not specify the amount of grains grown on lands handed over to Azerbaijan because of the war.
In response to Hetq's inquiry, the Artsakh Ministry of Agriculture replied that according to preliminary calculations, Azerbaijan has gotten its hands on some 95,000 hectares of arable land. More than 70,000 hectares of the above were farmed annually, 50,000 for various grains - wheat, barley and rye.
Statistics show that grain and legumes were grown in Artsakh mainly in the Kashatagh, Hadrut, Askeran, Martuni and Martakert regions. Such crop farming was much less in the Shahumyan and Shushi regions.
Reviewing the information on the areas handed over to Azerbaijan, it can be assumed that about 90% of areas once used to farm grains have been lost.
Wheat production in Armenia decreases
In Armenia, according to the country’s Statistical Committee (RA CC), around 199,000 tons of grain and legumes were grown, a drop of 41.2% compared to 2018.
Armenia imports a significant amount of grain. According to the Customs Service, 250,000 tons of wheat were imported in 2019. About 90% of the wheat imported to Armenia is from Russia. The rest is mainly from Ukraine and Georgia.
According Ministry of Economy data, the level of wheat self-sufficiency in 2018 was 31.5%, which has decreased over the years. For comparison, in 2014 it was 48.7%.
“We have no time to waste”
Harutyun Mnatsakanyan says that the governments of Armenia and Artsakh have no time to waste to reverse the predicted grain shortage.
In 2019, he submitted a roadmap for the development of legume production to the Ministry of Agriculture of Armenia but has yet to receive a response.
The program includes four main areas: upgrading of agricultural machinery, import of quality seeds, control of soil fertilization and crop rotation.
"Our equipment is forty years old. We lose 20-50% of the crop. This seriously impacts the price of the crop. Next is the issue of fertilization. Our villagers always fertilize with the same nitrogen fertilizer, which completely degrades the soil. The state must take mandatory measures to stop this practice. For example, a villager with a certain amount of land would not be able to buy more than a certain amount of nitrogen fertilizer,” says Mnatsakanyan.
The third is the issue of crop rotation. Mnatsakanyan is convinced that farmers must carry out mandatory crop rotation, arguing that wheat and legumes must be sowed in rotation.
“They are interconnected cultures. After wheat, legumes must be grown to enrich the soil with nitrogen. We need to balance the land," he says.
Mnatsakanyan says the Ministry of Agriculture must be reorganized and supplemented with competent specialists.
When asked if the Artsakh government reached out to farmers who lost their lands, Mnatsakanyan said he hasn’t been contacted and will not accept any state compensation.
"I can retool my operation in a year. I will change my direction. I have an exceptionally good idea of agriculture in this country. The government is in a bad way. I do not want any support from the state. But the government must act. It is possible to reach a consensus and exit of this quagmire. I have been stating since 2015 that our agriculture is way behind the times. There needs to be a precise strategy,” says Mnatsakanyan.
Waiting for the harvest of autumn wheat
Deputy Minister of Economy Tigran Gabrielyan, who deals with agricultural matters, doesn’t think that Armenia will face a food security shortage of grain and legumes in the short-term.
Imports will cover any food shortages. In addition, one of the ongoing programs in the sector at the now is the autumn wheat seed subsidy program, which was implemented this fall. Results will be seen next spring.
Gabrielyan emphasizes that the logic of the strategy developed in Armenia is not to increase the grain sowing areas, but to increase the level of yield in the already sown areas.
Today, an average of 1.8 tons of wheat is produced per hectare, but it is possible to increase this to ten tons. At the same time, local seed production should be increased. And the fertilizer import market, which has been liberalized, according to Tigran Gabrielyan, allows for better quality, more affordable fertilizers.
He agrees that crop rotation must be practiced and proposes that farmers receive a subsidy for the purchase of seeds only if they implement crop rotation.
As for agricultural machinery, the Gabrielyan confesses that some of the machinery is quite old but insists that a large amount of agricultural machinery has been imported to Armenia in recent years. He did not mention the number.
Gabrielyan proposes creating a phone ap that will connect farmers with the owners of modern sowing and harvesting equipment.
When we asked Gabrielyan whether programs have been drafted to fill the predicted grain production shortage due to the war and to compensate farmers who lost land, the deputy minister said such targeted steps have yet to be formulated.