«Բացատրում ենք ադրբեջանցիներին, որ դա մեր սահմանն է, առաջ չեն կարող գալ»․ Արավուսի վարչական ղեկավար
Երեկ՝ դեկտեմբերի 4-ին, համացանցում տեսանյութ էր հրապարակվել, որտեղ երևում էր, թե ադրբեջանցիները պահանջում են, որ հայկական կողմը 750 մետր հետ գնա Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղական բնակավայրից։
Տեսանյությում մասնավորապես շեշտվում էր, որ ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումների հետ բանակցություններ են տարվում այն մասին, որ Արավուս բնակավայրին հարակից հենակետը հայկական է, այլ ոչ թե ադրբեջանական։
«Հետքը» կապ է հաստատել Արավուսի վարչական ղեկավար Արգամ Հովսեփյանի հետ։ Վերջինս հերքեց, որ գյուղի տարածք ադրբեջանցիներ են մտել։ Հովսեփյանը նշեց, որ այս պահին էլ ադրբեջանական կողմի ստորաբաժանումների հետ զրուցում են։
«Նրանք իրենց սահմանին են, մենք՝ մեր, այս պահին էլ ես իրենց հետ զրուցում եմ։ Նրանք մեր սահման անցնել չեն կարող, խոսում ենք, բացատրում ենք ադրբեջանցիներին, որ դա մեր սահմանն է, առաջ չեն կարող գալ»,- նշեց Արգամ Հովսեփյանը։

“Объясняем азербайджанцам, что это наша граница, они не могут продвинуться вперед” – административный руководитель Аравуса
4 декабря в Интернете появилась видеозапись, в которой азербайджанцы требуют от армянской стороны отойти на 750 метров в глубь села Аравус Сюникской области.
В указанном видео армяне объясняли подразделениям азербайджанской армии, что соседний с селом Аравус опорный пункт – армянский, а не азербайджанский.
Hetq.am связался с административным руководителем Аравуса Аргамом Овсепяном. Последний опроверг информацию о том, что азербайджанцы зашли в село. По словам Овсепяна, они и сейчас ведут переговоры с азербайджанской стороной.
“Азербайджанцы находятся на своей границе, мы – на своей. Я прямо сейчас беседую с ними. Они не могут перейти нашу границу. Мы разговариваем с ними, объясняем, что это наша граница, они не могут продвинуться вперед”,- сказал руководитель села.