ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հանդիպել է Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյին
Դեկտեմբերի 9-ին աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է Արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
ԱԳ նախարարը և Գլխավոր քարտուղարն անդրադարձել են Covid -19 համավարակի ընթացքում կազմակերպության գործունեությանը, համավարակի հետևանքով ֆրանկոֆոն տարածքում առաջ եկած մարտահրավերներին:
Նախարար Այվազյանը Լուիզ Մուշիկիվաբոյին համապարփակ կերպով ներկայացրել է Հայաստանի և Արցախի դեմ թուրք-ադրբեջանական դաշինքի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով գոյացած հումանիտար ճգնաժամը և դրա հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը:
Արա Այվազյանը Լուիզ Մուշիկիվաբոյի ուշադրությունը հրավիրել է պատերազմում Թուրքիայի հովանավորչությամբ ահաբեկչական խմբավորումների ուղիղ ներգրավվածության վրա` նշելով, որ դա լուրջ վտանգ է ոչ միայն Հայաստանի և Արցախի, այլ նաև ողջ տարածաշրջանի անվտանգության համար։
Օգտվելով առիթից՝ Հայաստանի արտգործնախարարը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանկոֆոնիայի Գլխավոր քարտուղարին Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի վերաբերյալ սկզբունքային և հստակ դիրքորոշման համար։

Armenian Foreign Minister and Secretary General of the La Francophonie Meet in Paris
Armenian Foreign Minister Ara Ayvazyan met with Secretary General of the La Francophonie Louise Mushikiwabo in Paris yesterday.
Ayvazyan and Mushikiwabo touched upon the activities of the organization amid the COVID-19 pandemic, as well as the challenges posed by the pandemic in the Francophonie area, this according top a statement released by Ayvazyan’s office.
Ayvazyan described the post-war humanitarian crisis in Karabakh to Mushikiwabo, as well as the steps being undertaken to address it.
Ayvazyan noted the direct involvement of Turkish-sponsored terrorist groups in the war, stressing they pose a serious threat not only to the security of Armenia and Artsakh, but also of the entire region.
Ayvazyan thanked Mushikiwabo for her principled and clear position on the war unleashed against Artsakh.