Հակառակորդին հաջողվել է մտնել Հին Թաղեր գյուղ եւ մոտենալ Խծաբերդ գյուղին
Դեկտեմբերի 12-ին ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները, կուտակելով հավելյալ անձնակազմ և զինտեխնիկա, այդ թվում նաև ծանր հրետանային միջոցներ, կոպտորեն խախտելով նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության պահանջները, հարձակում են նախաձեռնել Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ։
Հայաստանի Պաշտպանության նախարարության հաղորդմամբ՝ մի քանի ժամ տևած մարտերի արդյունքում հակառակորդին հաջողվել է մտնել Հին Թաղեր գյուղ, ինչպես նաև՝ մոտենալ Խծաբերդ գյուղին։
Ադրբեջանական սադրանքի արդյունքում վերսկսված մարտական գործողությունների հետևանքով հայկական կողմն ունի վեց վիրավոր, հակառակորդն ունի զոհեր և վիրավորներ։
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված սադրանքը։ Ստեղծված իրադրությունը որևէ աղերս չունի Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների կողմից ստորագրված հայտարարության առանցքային պահանջի՝ մարտական գործողությունների դադարեցման հետ և վտանգում է փխրուն խաղաղությունը, որը ձեռք է բերվել Ռուսաստանի նախագահի անմիջական ջանքերի շնորհիվ»,- ասված է ՊՆ հաղորդագրության մեջ։
Ադրբեջանական կողմի գործողություններն անմիջապես քննարկման առարկա են դարձել Արցախում տեղակայված Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի ղեկավարության հետ։
Աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն այս խնդիրը քննարկել է նաև ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգույի հետ հանդիպման ընթացքում։
ՊՆ-ն հավելում է, որ ինչպես երեկ ուշ երեկոյան, այնպես էլ այս պահին Հադրութի շրջանում ընթանում են բանակցություններ հայ, ռուս և ադրբեջանցի զինվորականների միջև՝ ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծելու, կողմերը նախկին բնագծեր վերադարձնելու շուրջ։ Իրադրության հետագա զարգացումների վերաբերյալ կտրվի հավելյալ տեղեկատվություն։

Противнику удалось войти в село Старый Тахлар и приблизиться к селу Хцаберд
12 декабря подразделения азербайджанских вооруженных сил, стянув дополнительные силы и военную технику, в том числе тяжелую артиллерию, и грубо нарушив требования подписанного 9 ноября трехстороннего заявления, совершили нападение на села Хин Тагер (Старый Тагер) и Хцаберд Гадрутского района Республики Арцах.
По сообщению Министерства обороны Армении, в результате длящихся несколько часов боев противнику удалось войти в село Хин Тагер и приблизиться к селу Хцаберд.
Вследствие возобновившихся в результате азербайджанской провокации боевых действий ранения получили шесть армянских военнослужащих. Со стороны противника есть погибшие и раненые.
“Министерство обороны Республики Армения решительно осуждает провокацию, осуществленную азербайджанскими вооруженными силами. Сложившаяся ситуация не имеет ничего общего с ключевым требованием заявления о прекращении боевых действий ,подписанного президентами Армении, России и Азербайджана, и ставит под угрозу хрупкий мир, достигнутый благодаря непосредственным усилиями президента России”,- говорится в сообщении Минобороны.
Действия азербайджанской стороны сразу же стали предметом обсуждения с командованием размещенного в Арцахе российского миротворческого контингента.
Находящийся с рабочим визитом в Российской Федерации министр обороны РА Вагаршак Арутюнян обсудил этот вопрос в ходе встречи с министром обороны РФ Сергеем Шойгу.
Минобороны также отмечает, что как вчера поздно вечером, так и в эти минуты в Гадрутском районе идут переговоры между армянскими, российскими и азербайджанскими военными для разрешения сложившейся ситуации и возвращения сторон на прежние рубежи. О дальнейшем развитии ситуации будет сообщено дополнительно.